×
Artykuły

Platformy towarowe i towarowo-osobowe Global Lift – optymalny transport pionowy dużych i ciężkich ładunków

Prześlij nam swój artykuł
Zobacz galerię zdjęć

W zastosowaniach komercyjnych czy przemysłowych mamy często do czynienia z transportem pionowym ładunków czy towarów, które, ze względu na swoje rozmiary czy wagę, nie mogą być przewożone przy użyciu tradycyjnego dźwigu. Optymalną alternatywą jest zastosowanie platformy towarowej. W ofercie Global Lift Polska można znaleźć rozwiązania dostosowane do najróżniejszych, indywidualnych wymagań.

W różnego rodzaju halach produkcyjnych, magazynach, hurtowniach, fabrykach, centrach logistycznych czy salonach samochodowych ważnym elementem wyposażenia są platformy towarowe lub towarowo-osobowe, gdy podczas transportu towaru musi być również obecny człowiek. Są one doskonałą alternatywą dla dźwigów towarowo-osobowych, a sprawdzają się zwłaszcza w obiektach magazynowych, sklepach i firmach produkcyjnych. Szeroka gama udźwigów, indywidualny dobór wymiarów platformy, zgodnie z potrzebami Klienta oraz niskie wymiary stref bezpieczeństwa szybu (nadszybia i podszybia) sprawiają, że urządzenia te są ekonomiczne, elastyczne i chętnie stosowane.

 

Szyb czy konstrukcja stalowa

Aby zamontować platformy Global Lift Polska wymagana jest budowa szybu. Szyb należy wykonać według szczegółowych, indywidualnych wytycznych budowlanych, dostarczanych przez dostawcę wraz z zamówieniem. W sytuacji, gdy budowa szybu jest niemożliwa, np. kiedy chcemy zamontować platformę w już istniejącym obiekcie i adaptacja istniejącej infrastruktury jest zbyt kosztowna, można zastosować specjalną konstrukcję stalową, wzdłuż której poruszać się będzie urządzenie. Konstrukcja taka występuje w dwóch wersjach: standardowej lub samonośnej. Konstrukcja standardowa montowana jest i przytwierdzona do istniejącej ściany, która jest w stanie przenieść obciążenia. Konstrukcja samonośna sama przenosi obciążenia i zapewnia stabilność urządzenia.

 

Maszynownia lub szafa sterowa

Planując montaż platformy towarowej lub osobowej, należy przewidzieć nie tylko miejsce, w którym zostanie zamontowany szyb lub konstrukcja stalowa, ale także dodatkową powierzchnię, w której można zainstalować napęd oraz tablicę sterową. Najprostszym i najpopularniejszym rozwiązaniem jest zaplanowanie oddzielnego pomieszczenia maszynowni. Jednak w przypadku braku takiej możliwości, np. gdy urządzenie instalujemy w już istniejącym budynku lub w przypadku, gdy przestrzeń jest ograniczona, wystarczy niewielka wydzielona powierzchnia, gdzie ustawiona zostanie specjalna szafa, mieszcząca niezbędne wyposażenie sterujące urządzeniem. Wymiary szafy uzależnione są od wymiarów agregatu i sterowania, a te z kolei zależne są od wymiarów zamówionej platformy i jej udźwigu.

Urządzenie pracuje w zakresie temperatur -5 do +40°C. Zatem planując instalację platformy na zewnątrz budynku w naszej strefie klimatycznej , aby zapewnić odpowiednią temperaturę szybu oraz maszynowi, zwłaszcza w okresie zimowym, należy uwzględnić instalację grzejników lub/i grzałki podgrzewającej olej.

 

Platforma wyposażona w drzwi

Platformy dostarczane przez Global Lift Polska standardowo wyposażone są w drzwi wychylne 1- lub 2-skrzydłowe, w zależności od ich szerokości. Drzwi są pełne, otwierane ręcznie, wykonane ze stali i pomalowane na kolor RAL 7032. Opcjonalnie producent może dostarczyć drzwi wychylne, wykonane ze stali szlachetnej, ognioodporne z certyfikatem lub roletowe na pilota.

 

Funkcjonalność i estetyka

Standardowo platformy do przewozu wyłącznie towarów wyposażone są w barierki na wysokości 1,1 do 1,2 metra. Bramki malowane są farbą podkładową, która zapewnia odporność w trudnych warunkach atmosferycznych. Firma Global Lift oferuje opcjonalne wykonanie ścian i podłogi platformy ze stali nierdzewnej.

Aby praca z zastosowaniem platformy odbywała się w sposób płynny warto rozważyć wyposażenie jej w odboje oraz podchwyty, zapewniające idealnie równe i stabilne ustawienie podłogi w poziomie przystanku. Rozwiązanie to jest zalecane w sytuacji, gdy towar będzie ładowany wózkiem widłowym. Pozwala to uniknąć tzw. tąpnięcia, charakterystycznego dla momentu załadunku.  

Platforma może zostać wyposażona w kabinę wykonaną z blachy ocynkowanej lub ze stali nierdzewnej, z sufitem i oświetleniem. A podłoga, ściany czy drzwi mogą zostać wykończone w dowolnym kolorze z palety RAL.


W zależności od modelu Global Lift Polska dostarcza urządzenia o udźwigu od  50 kilogramów do 20 ton. Wysoka jakość wykonania, europejskie podzespoły wykonane z najlepszych materiałów gwarantują niezawodną pracę przy dużym natężeniu ruchu. Kolejnym atutem tych urządzeń jest ich cicha praca, co ma znaczący wpływ na jakość pracy, komfort i bezpieczeństwo personelu.

Wszystkie urządzenia oferowane przez Global Lift posiadają deklaracje zgodności, przechodzą badania Urzędu Dozoru Technicznego oraz objęte są stałą konserwacją.


Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.


Pozostałe artykuły

wszystkie artykuły

BLOG