×
Artykuły

Premiera pierwszego polskiego żurawia wieżowego KR-90 firmy Krupinski Cranes

Prześlij nam swój artykuł
Zobacz galerię zdjęć

W dniu 28 marca 2019, o godzinie 12.00 w Katowicach, w siedzibie firmy Mazur Żurawie odbyła się premiera pierwszego polskiego żurawia KR-90 o udźwigu 5 ton, zaprojektowanego i wykonanego w Polsce przez firmę Krupinski Cranes sp. z o.o.

Uroczystość zgromadziła całą branżę wynajmu żurawi wieżowych w Polsce, montażystów żurawi, operatorów oraz miłośników branży dźwignicowej. W grupie tej znaleźli się operatorzy, którzy z niejednego pieca chleb jedli i to ich zdanie było dla nas najważniejsze. Po zejściu z żurawia zapytaliśmy, co godnego uwagi mogliby powiedzieć, na temat nowego żurawia.

 

Pierwsze wrażenia operatorów na temat żurawia KR 90-5

 • Bardzo duża sztywność wieży powoduje, że nie występują drgania skrętne, a to wiąże się z precyzyjnym pozycjonowaniem ładunku.
 • Sterowanie mechanizmem podnoszenia oraz wodzakiem jest bardzo precyzyjne i nie wykazuje opóźnień w stosunku do zadawanego sygnału przy podnoszeniu, jak i wodzeniu.
 • Komfort w kabinie to światowy poziom, klimatyzacja, widoczność, komfort. Na uwagę zasługuje wyposażenie kabiny w komfortowe stanowisko operatora pozwalające na odciążenie kręgosłupa w czasie przerwy w pracach na budowie. Rolety przeciwsłoneczne i system czyszczenia szyb gwarantują dobrą widoczność.
 • Operator chcąc rozpocząć pracę żurawiem musi się zalogować, co rozwiązuje dyskusje z pracodawcą na temat czasu pracy.

Tak brzmiały wypowiedzi operatorów, którzy odważyli się wykonać pierwsze operacje na nowym żurawiu.

 

Jakość i nowoczesność żurawia KR 90-5

Projektant żurawia, dipl. Ing. Jacek Krupiński, powiedział: Zaprojektowaliśmy żuraw zgodnie z najnowszymi obowiązującymi dyrektywami i normami europejskimi. Spełnia on najnowsze wymagania polskich przepisów dotyczących bezpieczeństwa i warunków pracy operatora żurawi wieżowych. Rozwiązania nie tylko ułatwiają ewidencję czasu pracy operatora, ale także wychodzą naprzeciw nowym wymaganiom dozoru technicznego odnośnie kontroli wykorzystania resursu. Wszystkie mechanizmy posiadają ewidencję rzeczywistego czasu pracy mechanizmów, co rozwiązuje problem nie tylko z resursem, ale znacznie ułatwia planowanie i wykonywanie prac serwisowych.

W naszym żurawiu staraliśmy się wyeliminować ryzyka, stosując komponenty renomowanych producentów sprawdzone i dedykowane dla pracy dźwignicowej, dodał Jacek Krupiński.

Producent żurawia zapewnia, że dostęp do części oraz ich jakość zostanie zapewniona przez firmę Krupiński Cranes. Choć firma istnieje od niedawna i jest to jej pierwszy produkt, to w środowisku dźwignicowym w Polsce osoba Pana Jacka Krupińskiego jest dobrze znana. Wiedza i doświadczenie jakim dysponuje wraz ze swoim zespołem pracowników dla wielu jest gwarantem bezpieczeństwa oraz jakości produktu.

 

Jak ocenia żuraw KR 90-5 pierwszy klient?

Żuraw wieżowy KR 90-5, pod względem parametrów użytkowych, jak również ceny jest bardzo atrakcyjną alternatywą zarówno dla wypożyczalni sprzętu, jak również firm budowlanych, posiadających własne żurawie wieżowe, podkreśla Bogusław Salwiński, Dyrektor Generalny w firmie MAZUR Żurawie, zapytany jak ocenia nowy polski produkt. I dodaje: Na naszym rynku najczęściej stosowane technologie wznoszenia budynków mieszkalnych wymagają zastosowania maszyn o zbliżonych parametrach do tych jakie oferuje KR 90-5. Nasze własne, kilkunastoletnie doświadczenie podpowiada, że podczas projektowania lokalizacji żurawi należy próbować stosować ten żuraw na bardziej wymagających budowach tj. tam gdzie się leje więcej betonu i cieszyć się zaoszczędzonymi pieniędzmi. Ewentualny podwyższony koszt demontażu pozostanie na umiarkowanym poziomie, gdyż najcięższy element z jakim mamy do czynienia posiada ciężar 3,4 tony. Ciężar taki nie stanowi większego problemu dla żurawi samochodowych klasy 100 ton, które zmontują żuraw na pełną wysokość na krzyżu KR 90-5 z odległości ponad 30 metrów, co jest niewątpliwie sporym wyczynem i umożliwia obniżenie poziomu kosztów jednorazowych.

Spośród głównych zalet nowego KR 90-5 dyrektor Salwiński wylicza:

 • Prostotę montażu oraz intuicyjne projektowanie połączeń.
 • Możliwość załadunku elementów na stosunkowo małą ilość samochodów.
 • Brak konieczności zakupu i eksploatacji drogich narzędzi i ich atestowania.
 • Czas montażu wynoszący przy dobrej organizacji ok. 4-5 godzin.
 • Ergonomiczną kabinę zapewniająca wysoki komfort pracy.
 • Wysoką kulturę pracy mechanizmów.
 • Oświetlenie placu budowy umieszczone pod wysięgnikiem dające „zerowy cień”.
 • Ułatwiony dostęp do żurawia poprzez zastosowanie stałej drabinki na krzyżaku.
 • Sztywność konstrukcji nośnej, która poprawia komfort pracy (np. korekta położenia haka podczas betonowania).
 • Dużą odporność elementów wieży na czynniki atmosferyczne.
 • Możliwość montażu żurawia w wersji na kotwie fundamentowej na wysokość 47,5 m na wieży o szerokości przekroju 1,23 x 1,26 m.
 • Bezpośredni dostęp do inspekcji profili wieży (brak możliwości korozji wewnątrz profilu).
 • Zastosowanie punktów podczepienia lin eliminujące konieczność szukania środka ciężkości.
 • Ułatwienia dla monterów do poruszania się po wysięgniku w przypadku takiej konieczności.
 • Bardzo dobry dostęp do kabiny żurawia i możliwość wykorzystania podestu kabiny do udzielenia pierwszej pomocy w sytuacji kryzysowej.
 • Szafa sterownicza zlokalizowana w kabinie, która zabezpiecza elektronikę przed wpływami atmosferycznymi.
 • Niskie zapotrzebowanie na moc przyłączeniową, a tym samym niski koszt eksploatacji.

 

Kolejny typ żurawia wieżowego KR-160 już w planach!

Podczas spotkania w Katowicach Daniel Gwoźdź, Prezes Zarządu Krupinski Cranes, nie tylko zaprezentował wszystkim zgromadzonym zalety nowego polskiego żurawia, ale również zdradził plany firmy dotyczące produkcji kolejnego żurawia wieżowego. Oprócz realizacji pozyskanych już zamówień na żuraw KR 90-5, prowadzimy równolegle zaawansowane prace projektowe nad żurawiem wieżowym KR 160, o udźwigu maksymalnym 8 ton oraz wysięgu 60 metrów, którego produkcję uruchomimy wkrótce, powiedział. Chcemy dawać naszym klientom wybór różnych wielkości maszyn w zależności od zapotrzebowania. Naszym celem jest zaopatrywać polski rynek w żurawie wieżowe nowej generacji w miejsce dotychczas eksploatowanych rozwiązań starej generacji. Koncentrujmy się na wielkościach najbardziej popularnych w naszym kraju. Typizacja, unifikacja i powtarzalność rozwiązań przyniesie wkrótce korzyści naszym klientom, a niezawodna konstrukcja zapewni stałych odbiorców na następne lata.

I dodał: Chcemy, aby nasze żurawie oprócz jakości, trwałości i niezawodności były przyjazne dla operatorów i monterów, bezpieczne w eksploatacji, znosiły trudy ciężkich i wymagających placów budowy, jakie mamy w Polsce. Jestem bardzo dumny z naszego produktu i mam nadzieję, że znajdzie on wielu zwolenników i klientów w Polsce i w całej Europie.

 

Podsumowanie

Pokaz żurawia wieżowego KR 90-5 był z pewnością kamieniem milowym w historii polskiej branży dźwignicowej, gdzie od prawie 30 lat nie powstał rodzimy produkt w segmencie żurawi wieżowych.

Ten dzień jest dla mnie nie tylko wielki, ale i szczęśliwy. Na nasze zaproszenie odpowiedzieli wszyscy „wielcy” z naszej branży. Jest to dowód zaufania, ale i zobowiązanie dla nas, aby produkować żurawie najwyższej jakości, powiedział na zakończenie Jacek Krupiński.

Wszystkich, który nie mogli uczestniczyć w spotkaniu zachęcamy do bliższego zapoznania się z żurawiem. Redakcja z niecierpliwością oczekuje pojawienia się na naszym rynku kolejnego polskiego żurawia wieżowego KR 160.


Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.


Pozostałe artykuły

wszystkie artykuły

BLOG