Liny specjalistyczne znajdują zastosowanie w niemal wszystkich nowych suwnicach. Ich cechami charakterystycznymi są konstrukcje o budowie 8-splotkowej, kompaktowane splotki oraz rdzenie stalowe. Wszystkie te parametry pozwalają na osiągnięcie bardzo wysokich parametrów wytrzymałościowych (MBL). W dzisiejszym artykule omawiamy szczegółowo rodzaje rdzeni stalowych i ich wpływ na żywotność lin.
Zastosowanie lin z rdzeniami PWRC
Jednym z popularnych rodzajów rdzeni stalowych w linach suwnicowych to rdzeń PWRC (Parallel Wire Rope Core). Jest to rdzeń o równoległym i tym samym liniowym ułożeniu wszystkich splotek stanowiących rdzeń w stosunku do splotek liny. To bardzo duża zaleta liny, ponieważ w takim wypadku splotki rdzenia i splotki zewnętrznej warstwy nie krzyżują się ze sobą, co czyni takie liny wyjątkowo odporne na zmęczenie. Liny z takimi rdzeniami, są bardzo elastyczne, a ich czas pracy z założenia powinien być bardzo wysoki. Do tego typu konstrukcji zalicza się między innymi popularna we wciągarkach KONE i SWF lina PYTHON COMPAC 8 o konstrukcji 8xK19S+PWRC. Niemiecki producent WDI PYTHON nadał tym linom określenie LongLife (długie życie).
Wpływ zbyt wysokich kątów nabiegania na żywotność lin
Luźne ułożenie splotek rdzenia ma jednak pewne ograniczenia dotyczące sposobu nawijania liny w układzie jednowarstwowym, co ogranicza ich zastosowanie przy wysokim podnoszeniu. Wynika to z faktu, iż maksymalne kąty nabiegania lin z rdzeniami PWRC nie powinny przekraczać 1,5°. W przypadku instalacji krótkich odcinków lin i pracy przy niskim podnoszeniu, liny z rdzeniami PWRC pracują doskonale. Problemy zaczynają się pojawiać przy dużych wysokościach podnoszenia, ponieważ zapewnienie niskich kątów nabiegania wymuszałoby zastosowanie bębnów wciągarki o bardzo dużych średnicach.
Jeśli nie zostały spełnione odpowiednie warunki pracy, liny z rdzeniami PWRC bardzo szybko tracą swoją optymalną konstrukcję i splotki liny oraz splotki tworzące rdzeń zaczynają wydłużać się nierównomiernie. Konsekwencją jest rozpadanie się liny widoczne w początkowym okresie jej pracy w postaci pofalowania liny, a następnie wyjściu splotek z rdzenia PWRC na zewnątrz konstrukcji. Takie uszkodzenie najczęściej kojarzone jest z wadą liny i zerwanym rdzeniem, ale w rzeczywistości jest to spowodowane nadmiernym wydłużeniem splotek rdzenia, które po pewnym czasie znajdują miejsce na linie do wysunięcia się na zewnątrz. Nawet krótkotrwała zmiana kątów nabiegania podczas pracy np. zachwianie się i kołysanie się ładunku podczas przejazdu wózka suwnicy, może mieć wpływ na uszkodzenie liny (w galerii zdjęć prezentujemy typowe uszkodzenia lin PWRC).
Opis występującego uszkodzenia podany jest w normie PN-EN 12385-3 brzmi: W miejscu, w którym lina wchodzi na koło przy kącie odchylenia, początkowo styka się z obrzeżem rowka. Kiedy lina zaczyna przewijać się na kole, przesuwa się w dół po obrzeżu, aż nie osiądzie na dnie rowka. Podczas tego przemieszczania lina będzie obracać się oraz ślizgać. W wyniku nawijania lina będzie kręciła się wokół własnej osi, co powoduje odkręcanie lub dokręcenie liny, skrócenie lub wydłużenie skoku zwicia, prowadzące do obniżenia trwałości zmęczeniowej i – w najgorszym wypadku – uszkodzenia liny w postaci koszyka lub wypchnięcia rdzenia. Wartość odkrętu rośnie wraz ze wzrostem kąta odchylenia.
Jeśli olinowanie i konstrukcja bębna są nieodpowiednie, a kąty nabiegania przekraczają 1,5°, wydłużenie żywotności lin o takiej konstrukcji jest praktycznie niemożliwe.
Czy typ rdzenia ma wpływ na czas pracy liny
Jedynym sposobem na uniknięcie problemów częstej wymiany liny i niepotrzebnych postojów oraz kosztów nowej liny i odbiorów UDT, jest zmiana konstrukcji liny, bardziej odpowiadającej pracy danej suwnicy. Doradcy techniczno-handlowi firmy Inter Rope polecają w takim wypadku liny specjalistyczne PYTHON SUPER 8 C, których rdzenie posiadają odmienną konstrukcję i są dodatkowo pokryte polimerami (technologia PlastGuard).
Rdzenie stalowe pokryte polimerami potrafią zwiększyć żywotność lin nawet sześciokrotnie. Pokrycie splotek wewnętrznych polimerem zapobiega przedwczesnemu uszkodzeniu rdzenia, osłabia wpływ zbyt wysokich kątów nabiegania na linę, ponieważ zewnętrzne splotki po opuszczeniu kół prowadzących łatwiej układają się w swoich pozycjach, zapewniając optymalną geometrię liny oraz zwiększa odporność na dynamiczne obciążenia i drgania występujące podczas pracy. Warstwa polimeru PlastGuard stanowi również bardzo trwałą podwójną ochronę przed korozją, utrzymuje smar wewnątrz konstrukcji i zapobiega wnikaniu wody oraz zabrudzeń do wnętrza liny.
Znamy setki przykładów wymiany lin z rdzeniami PWRC na liny PYTHON SUPER 8 C (z rdzeniami pokrytymi warstwą polimeru) i tam, gdzie lina jest wycofywana ze względu na nierównomierne wydłużenie splotek, czas pracy nowej liny może być nawet kilkukrotnie dłuższy. Potwierdzają to doświadczenia wielu użytkowników, mówią zgodnie doradcy firmy Inter Rope.
Lina PYTHON SUPER 8 C o konstrukcji 8xK19S (do 11 mm średnicy) lub 8xK26WS (od 12 mm średnicy) charakteryzuje się podobnymi parametrami minimalnych sił zrywających, więc zastosowanie jej jako zamiennik, nie powoduje konieczności resursu suwnicy, a inspektorzy UDT przychylnie odnoszą się do zamiany liny zapewniającej wyższe bezpieczeństwo użytkowe. Lina ta jest tak samo elastyczna, a zalecane kąty nabiegania są ponad dwukrotnie wyższe (4°), co sprawia, że jest wielokrotnie bardziej odporna na uszkodzenia.
W szczególnych przypadkach i wyjątkowo trudnych warunkach pracy stosuje się również liny 9- i 10-splotkowe, w tym specjalistyczne konstrukcje młoteczkowane, których parametry mogą zapewnić dłuższą żywotność.
Zainteresowanych zagadnieniem zapraszamy do kontaktu z firmą Inter Rope.
Przeczytaj również: