×
Artykuły

Regionalne Forum Bezpieczeństwa – Dźwignice

Zorganizowane przez Urząd Dozoru Technicznego - oddział w Olsztynie w dniach 26-27.10 2017 w Giżycku cieszyło się ogromnym powodzeniem i skupiło szerokie grono eksploatujących z województw podlaskiego, olsztyńskiego i białostockiego oraz wiodących producentów branży dźwignicowej z całej Polski. Wystąpienia prelegentów koncentrowały się zasadniczo na bezpieczeństwie począwszy od eksploatacji UTB, problematyce z tym związanej, aspektach prawnych, a kończąc na statystykach wypadków z udziałem dźwignic.

Dyskusję na forum zdominował temat dotyczący nowego obowiązku eksploatujących – dokumentowania przebiegu eksploatacji dźwignic oraz wymogu odtwarzania historii eksploatacji i określania stopnia wykorzystania resursu, jakie wynikają z projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie eksploatacji UTB.

Największym zainteresowaniem w związku z tym cieszyła się problematyka obliczania resursu w oparciu o normę ISO 12482 – Cranes. Pojęcie to nabiera szczególnego znaczenia w związku z trwającym procesem nowelizacji ustawy o dozorze technicznym i przepisów wykonawczych. Od stycznia 2018 roku eksploatujący dźwignice będą zobowiązani dokumentować stopień wykorzystania resursu. Na tej tematyce koncentrowały się wystąpienia Prezesa firmy Panda sp. z o.o. - Pana Lesława Bracio oraz Pana Łukasza Furgały z Konecranes sp. z o.o. Obie firmy bardzo szeroko omówiły tę problematykę oraz przedstawiły proste i zaawansowane narzędzia do obliczania resursu.

Tej samej problematyki dotyczyło również opracowanie Tomasza Bortha z Centrum Szkolenia UDT pt. Dokumentowanie przebiegu eksploatacji dźwignic i określanie stopnia wykorzystania resursu – wytyczne UDT. Należy również odnotować wystąpienie firmy Hak sp. z o.o. z Wrocławia pt. Zdejmowalne urządzenia chwytne, które niewątpliwie, oprócz różnorodności rozwiązań, uświadomiło słuchaczom wpływ specjalnych urządzeń chwytnych na wykorzystanie resursu.

Przedstawiciel firmy Graco sp. z o.o. przedstawił między innymi jakie istotne zmiany w żurawiach przeładunkowych wprowadziła norma EN12999 obowiązująca od roku 2010 na przykładach żurawi marki Palfinger. Wymagania wynikające z prawa pracy, dyrektywy narzędziowej i dyrektywy maszynowej przedstawił obszernie Włodzimierz Łabanowski z Okręgowe Inspektoratu Pracy w Olsztynie.

W zakresie bezpieczeństwa pracy suwnic zainteresowanie wzbudziła prezentacja Piotra Zabłockiego z FUD S.A. pt. Nowatorskie rozwiązania w systemie sterowania suwnicami w przestrzeni trójwymiarowej, prezentująca systemy antykolizyjne i zdalny monitoring suwnic zainstalowanych na wielu poziomach, obsługujących ten sam obszar roboczy.

O tym jak ważną kwestią jest bezpieczeństwo eksploatacji UTB dobitnie pokazuje analiza wypadków za okres 2002-2015 przedstawiona przez UDT. Jak wynika z przedstawionych danych, aż  90 % wypadków powstaje w wyniku błędów eksploatacyjnych.

Nie sposób odnieść się w krótkiej informacji do wszystkich wystąpień, dlatego udział w szkoleniach i konferencjach, zwiększających wiedzę z zakresu bezpiecznej eksploatacji UTB, pozostanie nadal dla eksploatujących cennym źródłem informacji i wymiany doświadczeń.


Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.


Pozostałe artykuły

Refleksje po targach BISFAIR

Refleksje po targach BISFAIR

W dniu 28 października 2018 dobiegły końca Międzynarodowe Targi Building Industry Solutions organizowane przez Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie....