×
Artykuły

Rozwiązania konstrukcyjne lin stalowych do suwnic

Prześlij nam swój artykuł
Zobacz galerię zdjęć

Choć świat dźwignic przeżywa w ostatnich latach zachwyt linami z włókien syntetycznych, w urządzeniach takich jak suwnice nadal najlepiej sprawdzają się tradycyjne liny stalowe. Od jakości tego elementu wyposażenia zależy nie tylko bezpieczeństwo użytkowników, ale także żywotność urządzenia oraz koszty jego eksploatacji. Firma PFEIFER przygląda się najczęściej występującym na rynku konstrukcjom lin stalowych stosowanych w suwnicach.

Podejmując zagadnienie konstrukcji lin stalowych dla suwnic, należy odpowiedzieć na pytanie: Jakie liny obecnie stosuje się najczęściej w tych urządzeniach? Na rynku można spotkać bowiem liny o różnorodnych konstrukcjach, parametrach technicznych i specyfikacji.

Pierwszą, spośród najbardziej popularnych, grupę lin stalowych stanowią liny 6-splotkowe, np. 6x36WS NFC (z rdzeniem włókiennym) czy 6x36WS IWRC (z rdzeniem stalowym). Nierzadko spotyka się te liny jako liny niesmarowane tzw. suche, co nie do końca jest prawidłowe.

Zagadnienie smarowania lin zostało poruszone w osobnym artykule, pt. Liny stalowe - smarować czy nie smarować?

Kolejną popularną grupą lin są liny 8 – splotkowe. Jak sama nazwa wskazuje, posiadają one osiem splotek w swojej zewnętrznej konstrukcji. Wśród tych lin warto wyróżnić liny niekompaktowane oraz kompaktowane. Komaktowanie  to proces technologiczny polegający na mechanicznym kształtowaniu drutów, splotek lub całej liny. Jego skutkiem jest m. in. zwiększenie siły zrywającej linę. Liny kompaktowane charakteryzują się wyższą siła zrywającą od lin niekompaktowanych, sięgającą nawet kilkudziesięciu procent.

Liny 8 - splotkowe wykazują wyższą wytrzymałość na przeginanie zmęczeniowe niż liny 6 - splotkowe, a co za tym idzie teoretycznie większą żywotność.

Rozpatrując liny do suwnic, nie można pominąć lin odpornych na rotację oraz nieodkrętnych. Liny te w praktyce występują niezbyt często, a ich użycie jest wymuszone występującymi warunkami w otoczeniu urządzenia. Na konieczność zastosowanie tych lin wpływ ma najczęściej przekroczenie pewnego progu wysokości podnoszenia, powyżej którego zastosowanie lin nieokrętnych jest konieczne dla prawidłowego i bezpiecznego funkcjonowania suwnicy.

Podjęcie decyzji dotyczącej wyboru konstrukcji liny musi wynikać z konkretnych uwarunkowań, jakim odpowiada środowisko pracy suwnicy. Każda lina ma swoje optymalne zastosowanie pod względem teoretycznym. Należy pamiętać, że w danych warunkach pracy jedna lina będzie radziła sobie lepiej od drugiej, mówi Paweł Michałkiewicz, kierownik Działu Liny Stalowe w firmie PFEIFER.

Wymienione konstrukcje lin stalowych do suwnic stanowią standard rynku. Ważne jest również to, aby liny spełniały wymogi obowiązujących na rynku norm, np. PN-NE 12385-4 Liny splotkowe do dźwignic.

 

Jaka lina do suwnicy?

Jak przed chwilą wykazaliśmy, lina jest produktem złożonym, który posiada wiele wariantów. Dlatego tez odpowiedź na pytanie nie jest jednoznaczna. Wybór powinien zostać poprzedzony analizą otoczenia oraz warunków, w jakich pracuje urządzenie. Jeśli priorytetem użytkownika jest długa żywotność i brak częstych wymian dobrym rozwiązaniem może okazać się lina 8 – splotkowa lub jakiś jej wariant. Pozwalają one na indywidualizację rozwiązania w sytuacji, kiedy występują problemy techniczne związane z prawidłową i bezpieczną pracą lub gdy mamy do czynienia z błędami ludzkimi czy skutkiem nieprawidłowej eksploatacji urządzenia (kultura pracy).

Coraz częściej w procesie produkcji mamy do czynienia ze środowiskiem zautomatyzowanym, gdzie suwnica jako urządzenie procesowe musi spełniać najwyższe standardy niezawodności. Oznacza to, że wszystkie nieplanowane przestoje suwnicy odbijają się negatywnie na całym procesie produkcji i bezpośrednio przyczyniają się do znacznych wzrostów kosztów wynikających z nieplanowanego zatrzymania procesu.

Dobierając linę dla suwnicy automatycznej, należy brać przede wszystkim pod uwagę planowe wymiany tego komponentu.

 

Rodzaj liny w suwnicy zależy od środowiska pracy

Zauważyć należy, że jedna konstrukcja liny znajdująca zastosowanie w danym środowisku pracy czy branży np. hutnictwo nie zawsze będzie odpowiednia dla innego obszaru, gdzie potrzebne są inne wymagania jak np. środowisko panujące podczas cynkowania lub galwanizowania.

Proces doboru odpowiedniej liny jest bardzo ważny, jeżeli nie chcemy w przyszłości borykać się z problemami niepalowanych postojów czy przekroczonych budżetów z wydatkami na liny stalowe.

Lina powinna pracować tak długo, aby można było bezpiecznie wyłączyć ją z eksploatacji przed ewentualnym zerwaniem i jednocześnie na tyle długo, aby środki, które w nią zainwestowaliśmy, zwróciły się w postaci wykonanej pracy, Paweł Michałkiewicz zdradza złotą zasadę firmy PFEIFER.

 

Producenci i użytkownicy korzystają z lin PFEIFER

Firma PFEIFER jest producentem i dostawcą między innymi  lin do suwnic. Ciekawostką jest, że jedna z fabryk PFEIFER, w Mülheim w Niemczech, produkujemy ponad 25 milionów metrów lin rocznie.

PFEIFER Technika Linowa i Dźwigowa jest również oficjalnym przedstawicielem firmy Diepa w Polsce, będące producentem między innymi wysokiej jakości lin do suwnic. Liny firmy Diepa znane są ze swojej niekwestionowanej jakości, która w branży jest doskonale znana i ceniona. Można wymienić przykładowe liny: SKZ8P, H43, H40, PZ371K, X53, X43, D915CZ, C45, B55 czy D1315CZ.

W Polsce pracujemy z wieloma producentami suwnic, którzy wybierają nasze liny jako produkty na pierwsze wyposażenie swoich suwnic, na przykład marek Abus czy Konecranes oraz wciągników SWF. Współpraca z producentami często polega na doborze lin już na etapie projektowania danego urządzenia, dodaje Paweł Michałkiewicz. Pracujemy także z użytkownikami suwnic, u których występują np. problemy z żywotnością dotychczas stosowanych lin lub problemy innego rodzaju związane z bezpieczeństwem pracy np. zrywające się liny. Możemy się na tym polu pochwalić wieloma sukcesami.

 


Użytkowników dźwignic, zainteresowanych doborem lin do suwnic oraz rozwiązywaniem problemów związanych z żywotnością zapraszany do kontaktu z firmą PFEIFER.

Zobacz również Liny do suwnic PFEIFER

 

Pliki do pobrania


Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.


Pozostałe artykuły

wszystkie artykuły

BLOG