×
Artykuły

Sprzęt budowlany – wynajem, leasing czy zakup

Prześlij nam swój artykuł
Zobacz galerię zdjęć

Wszystkie maszyny budowlane są produktami stosunkowo drogimi. Szczególnie profesjonalne pojazdy czy urządzenia specjalistyczne przy zakupie mogą osiągać znaczne ceny. Dlatego wielu wykonawców budowlanych, firm usługowych czy prywatnych osób szuka innego sposobu na pozyskanie maszyn. Czy lepszym rozwiązaniem będzie wypożyczalnia sprzętu budowlanego, a może zakup nowego sprzętu? Wyjaśniamy poszczególne możliwości nabycia maszyn budowlanych.

 

Zakup maszyn budowlanych – czy to zawsze dobry pomysł?

Często wśród wykonawców i właścicieli firm budowlanych dominuje przekonanie, że sprzęt na własność daje spokój i komfort użytkowania. Istotnie, własna maszyna czy pojazd to możliwość dowolnego korzystania z niej w każdej chwili. Ponadto właściciel, użytkownicy lub osoby odpowiedzialne za sprzęt najlepiej wiedzą, jakie dane urządzenie ma możliwości czy słabsze strony. Stała praca z użyciem jednego pojazdu, podnośnika czy koparki sprawia, że operator nie musi uczyć się od nowa użytkowania i obsługi.

Trudno polemizować z korzyściami płynącymi z zakupu sprzętu budowlanego. Jednak nie można zapominać o wadach, które napotka właściciel na etapie zakupu lub użytkowania. Przede wszystkim cena maszyn wykorzystywanych do prac ziemnych czy wysokościowych może przekraczać możliwości finansowe małych firm. Wzięcie kredytu w przypadku startujących przedsiębiorców jest praktycznie niemożliwe, a zgromadzenie potrzebnej sumy w gotówce może potrwać bardzo długo. Do tego dochodzą problemy związane z potrzebą przechowywania maszyn, koszty ich naprawy, serwisu, przeglądów czy transportu. W wielu przypadkach taka inwestycja jest realna, ale czasem warto zwrócić uwagę na inne możliwości.

 

Wady i zalety wynajmu sprzętu budowlanego

Nikt nie wie dokładnie, ile maszyn pracujących na placach budowy pochodzi z wypożyczalni. Część specjalistów szacuje, że jest to czwarta część wszystkich, z kolei inni skłaniają się nawet ku połowie. Faktem jest, że wiele firm – nawet tych bardziej znanych – prawie wcale nie ma swojego sprzętu. Wszystkie maszyny pochodzą z wypożyczalni lub są leasingowane. Duże firmy nie zawsze są najlepszym przykładem z uwagi na zawiłe sprawy majątkowe w takich przedsiębiorstwach. Wynajem maszyn może być jednak bardzo korzystny także dla mniejszych graczy.

Wypożyczenie to najtańszy sposób na pozyskanie urządzenia ze wszystkich tu wymienionych. Stawka z reguły ustalana jest za dzień wynajmu i różni się w zależności od rodzaju sprzętu, jego jakości, a także lokalizacji czy własnych ustaleń wypożyczalni. W zamian jednak użytkownik otrzymuje maszynę profesjonalną, która pozwoli na przyspieszenie danego etapu prac. Każda dobra wypożyczalnia sprzętu budowlanego dba o swoje maszyny, prowadzi regularne przeglądy i naprawy. Dbałość o sprzęt wynika z tego, że od jakości maszyn zależy, jak długo będą mogły na siebie zarabiać.

Oczywiście wynajem ma też swoje wady. Po maszynę trzeba pojechać, odwieźć ją na miejsce lub zapłacić za każdą z tych usług. Czasem może być problem z zarezerwowaniem terminu lub długością wynajmu. Wypożyczalnie w wielu przypadkach wymagają też oddania maszyny do określonej godziny lub zatankowanej, co może rodzić pewne problemy. Zawsze też z tyłu głowy pozostaje świadomość, że nie pracujemy na własnym sprzęcie, a niejednokrotnie nauka nowych mechanizmów przez operatora może być czasochłonna.

 

Leasing maszyn budowlanych - na czym polega?

Pojęcie leasingu najczęściej spotyka się w stosunku do samochodów, jednak obecnie często korzysta się z takiego finansowania także przy maszynach i to niekoniecznie tylko budowlanych. To sposób, który można ulokować gdzieś pomiędzy wynajmem a wzięciem kredytu na maszyny budowlane. Przedsiębiorca lub osoba prywatna płaci stałą miesięczną ratę, a w zamian może bez przeszkód na wyłączność użytkować sprzęt. Po zakończeniu okresu umowy wykonawca sam podejmie decyzję, czy maszyna spełniła jego oczekiwania i chce wykupić ją za określony na początku procent wartości.

Leasing jest sposobem finansowania, który przypadnie do gustu początkującym firmom mającym kłopot z uzyskaniem kredytu. Leasingobiorca uzyskuje możliwość korzystania z maszyny bez ograniczeń, czego nie gwarantuje wypożyczalnia sprzętu budowlanego. Jednak rata leasingowa często jest wyższa od kredytowej, a i tak maszyna nie jest własnością firmy. Nie wlicza się w majątek, a jednak całkowite koszty utrzymania spoczywają na użytkowniku. To forma finansowania dobra dla osób, które z maszyny korzystają stale. Stojąc bez pracy, pojazd tylko generuje koszty, co podaje w wątpliwość opłacalność leasingu.

 

Podsumowanie

Możliwości pozyskania sprzętu do realizacji prac budowlanych jest wiele i żadnego rozwiązania nie można uznać za doskonałe czy całkiem wadliwe. Przed wyborem konkretnego sposobu należy jednak dobrze przeanalizować wszystkie możliwości, jakie daje współczesna branża budowlana oraz wziąć pod uwagę zarówno jego wady, jak i zalety.


Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.


Pozostałe artykuły

Rewizja dyrektywy maszynowej na finiszu

Rewizja dyrektywy maszynowej na finiszu

Komisja Europejska opublikowała projekt rozporządzenia parlamentu Europejskiego i Rady dotyczący produktów maszynowych, będący wynikiem procesu...

wszystkie artykuły

BLOG