Wraz z wprowadzeniem całkowicie nowego wciągnika S-series, o udźwigu do 6,3 tony, Konecranes podważa dotychczasowe stereotypy dotyczące konstrukcji suwnicy. Jako produkt wieloletnich badań, nasycony innowacjami, wciągnik Konecranes S-series zapewnia długą listę wymiernych korzyści, które są nowością w branży dźwignicowej.
Konecranes nazwał nowy produkt suwnicą S-series, gdzie „S” oznacza linę syntetyczną, która po wyczerpujących testach okazała się mocniejsza, znacznie czystsza i bezpieczniejsza w obsłudze od liny stalowej.
Lina syntetyczna wygrywa w testach z liną stalową
W serii testów syntetyczna lina Konecranes przewyższyła linę stalową pod względem wytrzymałości i trwałości. W każdym przypadku lina syntetyczna działała lepiej niż stalowa. Po pięciu godzinach zanurzenia w kwasie chlorowodorowym drut stalowy był wyraźnie skorodowany. Podczas próby naprężenia lina stalowa poddana działaniu kwasu pękła na długo przed osiągnięciem jej żywotności znamionowej, natomiast lina syntetyczna, również narażona na działanie kwasu, zachowywała się nadal jak nowa, przekraczając pięciokrotnie współczynnik bezpieczeństwa.
Poddana działaniu iskier w odległości 20 cm przez 45 sekund operacji szlifowania, a następnie poddana próbie naprężeniowej, lina syntetyczna nadal przekraczała minimalny współczynnik bezpieczeństwa.
Gdy obie liny były narażone na działanie ostrej krawędzi, lina syntetyczna nie uległa trwałemu odkształceniu ani szkodliwym uszkodzeniom i została zatwierdzona do użytku. Lina stalowa została trwale zdeformowana, co oznaczało, że nie spełniła standardowych kryteriów kontroli i musiała zostać wycofana z użycia.
Podczas najważniejszego wyzwania, jakim był podstawowy test wytrzymałości na zerwanie z parametrami czasu, długości i obciążenia, lina syntetyczna Konecranes zdecydowanie zwyciężyła.
Oprócz tego, że lina syntetyczna jest mocniejsza, ma także inne właściwości, które pozwalają zbudować lepszy wciągnik. Lina syntetyczna powoduje mniejsze tarcie na bębnie i krążkach, co przyczynia się do mniejszego zużycia komponentów. Ponadto, brak konieczności smarowania olejem oznacza, że lina syntetyczna jest znacznie czystsza i zmniejsza potrzebę konserwacji, co jest ważną zaletą w wielu zastosowaniach.
Przechylony bęben i inne innowacje w suwnicach Konecranes S-series
Oprócz liny syntetycznej suwnica Konecranes S-series oferuje wiele innych innowacyjnych funkcji, takich jak przechylony bęben wciągnika.
Został on zaprojektowany w celu zmniejszenia kąta liny i zapewnienia równomiernego rozkładu ciężaru. Oprócz stabilnego obciążenia, wydłuża żywotność elementów napinających i liny oraz utrzymuje ją w środku w rowku bębna.
W przeciwieństwie do tradycyjnego wciągnika linowego, nowa konstrukcja z pochylonym bębnem zapobiega krzyżowaniu się lin, a kąty w płaszczyźnie pozostają proste aż do bębna, zapobiegając skręcaniu się zblocza, jak to czasami zdarza się na wciągniku z liną stalową.
Kolejną zaletą przesunięcia olinowania w Konecranes S-series jest to, że wydłuża żywotność elementu podnoszącego, ponieważ centruje wszystko. Zmniejszona masa wciągnika powoduje o 45 procent mniejsze obciążenie kół i praktycznie nie skręca ramy. Komponenty wytrzymują również dłużej, ponieważ na linie syntetycznej i krążkach kompozytowych tarcie jest niskie.
Znaczna część oszczędności masy wynika z masy liny, która jest o 85 procent lżejsza niż porównywalna lina stalowa. Ponadto łatwo można ją wymienić, a jeśli ktoś złapie linę podczas olinowania, łatwiej może ją utrzymać w dłoni, gdyż w przeciwieństwie do liny stalowej nie posiada zadziorów, które powstają w wyniku mikropęknięć drutów.
Suwnica Konecranes S-series ma również nową konstrukcję zblocza hakowego, która zapewnia dłuższe użytkowanie części kompozytowych. Szacuje się, że czas ich pracy jest o 45 procent dłuższy niż w przypadku liny stalowej. A ponieważ lina jest wykonana z materiału syntetycznego, bęben nie wymaga już smarowania, co zmniejsza koszty eksploatacji dla klienta.
Kolejną innowacją suwnicy Konecranes S-series jest zastosowane po raz pierwszy w historii ruchome połączenie dźwigara, które sprawia, że czołownica dostosowuje się do torów jezdnych, zmniejszając zużycie kół. Rozwiązanie to ułatwia rozruch mechanizmu jazdy (a zwłaszcza przy napędzie z przetwornicą, małej średnicy kół i niewielkich nadwyżkach mocy) oraz może zmniejszyć zużycie obrzeży, jeżeli odchyłki szyny jezdnej znajdują się w zakresie dopuszczalnych wartości.
Funkcje bezpieczeństwa w suwnicach S-series Konecranes
Konstruktorzy suwnicy S-series zawarli w niej również niektóre z najpopularniejszych technologii oprogramowania Safe Feature
Trzy standardowe funkcje bezpieczeństwa obejmują: Snag Prevention (zapobieganie zaczepieniom), Hook Centering (centrowanie haka) i Follow Me (podążaj za mną), które pomagają przyspieszyć operacje, jednocześnie chroniąc pracowników i infrastrukturę.
Funkcja Follow Me pozwala przesuwać suwnicę, chwytając za hak i prowadząc suwnicę i wciągnik w żądane miejsce. Wystarczy nacisnąć przycisk na radiu i chwycić hak, który podąża za obsługującym.
Standardem w Konecranes S-series jest również płynne sterowanie prędkością dla wszystkich ruchów. Wyposażone jest ona w bezstopniowe sterowanie falownikiem do podnoszenia i jazdy, a także Adaptive Speed Range (ASR), który dostosowuje maksymalną prędkość podnoszenia do ciężaru ładunku w celu bezpieczniejszego i bardziej produktywnego użytkowania. ASR umożliwia szybsze cykle załadunku przy mniejszych obciążeniach.
Podsumowanie
Suwnica Konecranes S-Series to urządzenie, które zapewnia lepszą wydajność podnoszenia i dłuższe użytkowanie. Klienci mogą śledzić i weryfikować jego wydajność za pomocą dołączonej platformy danych dotyczących użytkowania i obsługi suwnic TRUCONNECT, dostępną w chmurze portalu dla klientów yourKONECRANES.com.
Przeczytaj również: