×
Artykuły

Suwnice lekkie w procesie produkcji okien

Prześlij nam swój artykuł
Zobacz galerię zdjęć

Produkcja okien czy witryn wymaga obchodzenia się z delikatnymi elementami szklanymi. Wielokrotnie realizowane zadania związane z przenoszeniem, obracaniem czy załadunkiem wymagają dużej precyzji i ostrożności. Dzięki płynnie działającemu systemowi lekkich, aluminiowych suwnic eepos, który można dowolnie skonfigurować pod potrzeby danego procesu produkcyjnego, wrażliwe ładunki można łatwo przemieszczać.

Na wyprodukowanie dobrej jakości okna wpływ ma nie tylko wybór odpowiednich materiałów, staranność ich obróbki, następnie wybór profili, okuć, a także precyzja szklenia. Jednym z ważniejszych czynników są urządzenia wspierające procesy produkcyjne i logistyczne. Od ich jakości i możliwości zależy nie tylko produkt końcowy, ale także ergonomia, bezpieczeństwo oraz koszt całego procesu produkcyjnego.

W procesie produkcji okien i witryn, szczególnie o większych gabarytach i wadze ponad 100 kilogramów, znaczną pomocą okazują się lekkie suwnice podwieszane. Zazwyczaj są one wykonywane jako ręcznie przesuwane jednodźwigarowe suwnice podwieszane z elektrycznym wciągnikiem łańcuchowym. Najlżejsze i najbardziej mobilne są suwnice aluminiowe produkowane na bazie komponentów systemu dźwignicowego eepos.

W sytuacji, kiedy produkcja odbywa się w niższych pomieszczeniach, doskonałym rozwiązaniem okazać się mogą suwnice o niskiej zabudowie, czyli z dźwigarem zabudowanym w świetle torów podwieszonych. Jako elementy chwytne są wykorzystywane specjalne zawiesia w postaci chwytaków podciśnieniowych, wyposażonych w ssawki podciśnieniowe. W zależności od wagi i wymiarów okna chwytak taki taka może być wyposażony w 2 do 6 zamocowanych na trawersie ssawek o regulowanym rozstawie. Chwytaki podciśnieniowe mogą transportować szkło w poziomie, pionie lub mieć wbudowany mechanizmem obrotu transportowanego elementu o 90 stopni.

W szczególnych przypadkach proces produkcyjny okien wymaga zastosowania suwnic dwudźwigarowych z kolumną teleskopową wyposażoną w manipulator podciśnieniowy. Proces podnoszenia/opuszczania kolumny teleskopowej jest realizowany za pomocą wciągnika łańcuchowego umieszczonego na kolumnie. Operator steruje suwnicą z wysuniętej konsoli, co sprawia, że ma pełną kontrolę nad transportowanym ładunkiem. Ręczny przesuw suwnicy, poprzez kierowanie wrażliwym ładunkiem jak okno czy witryna, zapewnia w tej sytuacji większą precyzję.

 

System lekkich suwnic aluminiowych – wiele możliwości zastosowania

Ciepiela Technology Promotion produkuje suwnice lekkie na bazie aluminiowego systemu dźwignicowego eepos. Suwnice wyposażone są w elektryczne wciągniki łańcuchowe KITO. Jako wyposażenie dla produkcji elementów ze szkła stosowane są chwytaki podciśnieniowe do transportu poziomego lub pionowego szkła, mówi Janusz Ostrowski, Inżynier Sprzedaży z firmy Ciepiela Technology Promotion Sp. z o.o.

Jednak możliwości konstrukcyjne profili aluminiowych są znacznie szersze i mogą okazać się doskonałym wyborem do obsługi wielu różnych procesów produkcyjnych i montażowych. System modułowych suwnic pozwala na skonstruowanie, w zależności od potrzeb, jedno- lub dwudźwigarowych suwnic podwieszanych do stropu hali, lub do samonośnej konstrukcji wsporczej mocowanej zamocowanej do posadzki z betonu. Suwnice lekkie o rozpiętości do 18 metrów z przesuwem ręcznym mogą bezproblemowo transportować towary o maksymalnej masie do 1500 kilogramów. Aluminiowe profile eepos są wykorzystywane również do budowy żurawi przyściennych, stosowanych na stanowiskach montażowych, gdzie przenoszą ładunki o masie do 1000 kilogramów.

 

Lekkie suwnice aluminiowe - łatwe w obsłudze i rozbudowie

Specjalne wózki wyposażone w rolki, dodatkowo w rolki prowadzące, powodują, że ręczny przesuw suwnic nie wymaga większego wysiłku, a bezszmerowa praca nie obciąża pracowników.

Ponadto łatwy montaż oraz modułowość systemu złożonego z lekkich elementów sprawiają, że w sytuacji rozszerzenia działalności oraz związanego z tym zwiększenia obszaru pracy suwnicy system można łatwo rozbudować i dostosować do nowych potrzeb.

 

System suwnic stworzony na potrzeby produkcji okien

Firma Ciepiela jest doświadczonym dostawcą rozwiązań transportowych wykonanych z systemu lekkich suwnic na potrzeby produkcji okien i elementów szklanych.

Dla jednego z producentów w Rzeszowie dostarczyliśmy lekką suwnicę jednodźwigarową z chwytakiem podciśnieniowym z elektrycznym obrotem. Suwnica została zamontowana na torze podwieszonym do stropu hali, mówi Janusz Ostrowski.

W rzeszowskim zakładzie suwnica realizuje transport szkła ze stojaków w pozycji pionowej na stanowisko szklenia, gdzie są obracane do pozycji poziomej.

Jeśli chcesz zorganizować swój proces produkcyjny w oparciu o nowoczesne lekkie suwnice aluminiowe, eksperci z firmy Ciepiela Technology Promotion pomogą wybrać i zainstalować odpowiednie rozwiązanie.


Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.


Pozostałe artykuły

wszystkie artykuły

BLOG