×
Artykuły

System Linde Safety Guard skutecznie zapobiega wypadkom

Przemieszczanie się pieszych i wózków jezdniowych wspólnie w tej samej przestrzeni wiąże się z poważnym ryzykiem. W wielu zakładach produkcyjnych i magazynach piesi i wózki widłowe są ostrzegane wzajemnie za pomocą sygnałów dźwiękowych czy błysków (o czym pisaliśmy ostatnio w artykule na temat technologii Blue Spot), które mają na celu zapobieżenie kosztownym wypadkom. Systemy te jednak nie są doskonałe – zazwyczaj ostrzegają wszystkich w pobliżu, nawet tych, których zagrożenie nie dotyczy. Powoduje to przeciążenie sensoryczne, które z kolei prowadzi do tego, że sygnały nie są już w pełni dostrzegane i tym samym odpowiednio skuteczne.

System Linde Safety Guard firmy Linde Material Handling, o którym dzisiaj piszemy jest kolejnym krokiem w rozwoju systemów bezpieczeństwa. Jego koncepcja opiera się na lokalizowaniu pojazdów i pieszych i dzięki temu wysyła on selektywne ostrzeżenia (sygnał emitowany jest tylko wtedy, gdy istnieje realne niebezpieczeństwo).

To pozwala na selektywne ostrzeżenie - z dokładnością do dziesięciu centymetrów, mówi mówi Alexandra Mertel, kierownik projektu w Linde Material Handling. Wystarczy zamontować urządzenie o wymiarach zaledwie 12 x 7,5 cm do pojazdu i wyposażyć pieszego w przenośne urządzenie. Pieszy może "wyczuć" niebezpieczeństwo, ponieważ urządzenie mobilne nie tylko alarmuje akustycznie i wizualnie, ale także wibruje. Operator wózka z kolei, oprócz ostrzeżenia dźwiękowego, może zobaczyć na wyświetlaczu, ile osób znajduje się w strefie ostrzegawczej i z którego kierunku się one zbliżają.

Dużą zaletą Linde Safety Guard jest to, że może przenikać ściany, półki i rolety, mówi Mertel. Często budynki są rozbudowywane i mają narożniki i kąty. W rezultacie na przykład podjazdy często mijają drzwi. Dzięki technologii ultra szerokopasmowej w zakresie 4 gigaherców, sygnał przechodzi przez ściany, dzięki czemu pieszy dostaje ostrzeżenie jeszcze przed otwarciem drzwi. Nie wpływa to na inne sieci, takie jak W-LAN, Bluetooth lub RFID.

 

Automatyczna redukcja prędkości

Jednym z częstych powodów wypadków jest nadmierna prędkość. Widzimy zwiększone ryzyko wypadków na ślepych przejściach i zakrętach, a także w obszarach, w których ludzie często przekraczają podjazd, mówi Elke Karnarski, Product Manager Service w Linde Material Handling. Linde Safety Guard pozwala zdefiniować strefy, w których kierowcy powinni zwolnić, używając tzw. markera strefowego. Kiedy wózek wjeżdża do takiej strefy, system automatycznie redukuje prędkość.

System Safety Guard działa nie tylko w relacji osoba – wózek, ale także od ciężarówki do ciężarówki. Jeśli droga dwóch pojazdów krzyżuje się, obaj kierowcy zostają ostrzeżeni przez swój pojazd i otrzymują informację dotyczące kierunku nadjeżdżającego pojazdu.

Dzięki modułowej konstrukcji system jest szybki i łatwy w instalacji. Strefy ostrzegawcze można indywidualnie konfigurować. W przyszłości chcemy zaoferować Linde Safety Guard zarówno jako pakiet modernizacyjny, jak i jako wyposażenie dodatkowe do nowych pojazdów - mówi Michael Fuchs, Product Manager Spare Parts w Linde Material Handling.

Linde Safety Guard jest elementem programu Linde Wizja Zero. Bezpieczeństwo na świecie, którego celem jest zmniejszenie liczby wypadków przy pracy z towarami do zera, w średnim okresie.

Galeria


Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.


Pozostałe artykuły