×
Artykuły

Urządzenia próżniowe PS Lift do podnoszenia arkuszy blach i płyt meblowych

Prześlij nam swój artykuł
Zobacz galerię zdjęć

Do manipulacji arkuszami blach i płytami meblowymi bardzo często wykorzystuje się urządzenia próżniowe. Transportowane materiały różnią się powierzchnią oraz strukturą, dlatego wymagają one zastosowania różnych rozwiązań do podnoszenia. Specjaliści PS Lift wyjaśniają, które urządzenie próżniowe sprawdzają się najlepiej przy transporcie blachy, a które przy transporcie płyty meblowej.

Zastosowanie urządzeń podciśnieniowych zwiększa bezpieczeństwo pracowników, zapewnia przyjazne środowisko pracy i znacznie minimalizuje koszty przedsiębiorstwa. Pracując z urządzeniami typu vacuum, ryzyko uszkodzenia ładunku redukowane jest praktycznie do zera. Optymalizacja stanowiska pracy z kolei zapewnia niezależność operatorowi, co przekłada się na znaczną oszczędność czasu poświęconego na wykonanie zadania.

W ofercie firmy PS Lift znajdziemy urządzenia podciśnieniowe jak zawiesie próżniowe VLA i podnośniki podciśnieniowe Manut-LM. Specjaliści firmy objaśniają ich cechy oraz podpowiadają, które z nich zastosować do wybranego zastosować prac.

 

Dopasowanie urządzenia próżniowego do indywidualnych potrzeb

W przypadku zawiesi próżniowych ładunek zasysany jest próżnią, ale dalsza manipulacja odbywa się już za pomocą wciągnika łańcuchowego, na którym zawieszone jest zawiesie. Tu tylko „przyklejamy się” do materiału.

Nieco inaczej będzie podczas pracy z podnośnikami podciśnieniowymi Master. Pompa generuje próżnię i dlatego umożliwia przytrzymanie tworzywa poprzez przyssanie się do niego. Następnie unosi materiał poprzez obkurczanie rury ssącej. Spustem znajdującym się w rękojeści regulujemy ciśnienie, podnosząc lub opuszczając ładunek na pożądaną wysokość.

 

Zawiesie podciśnieniowe VLA do transportu arkuszy blach

Powierzchnia blachy, jej struktura, giętkość oraz zwykle bardzo duży rozmiar i ciężar wymusza na pracowniku precyzyjny i wolny transport. Dlatego też wciągnik łańcuchowy, na którym zawieszone jest urządzenie podciśnieniowe, może mieć wbudowany falownik lub dwie prędkości z opcją wolnego startu. Takie rozwiązania pozwalają na lekki i płynny start urządzenia z podczepionym ładunkiem. Stały i ciągły ruch, szczególnie przy udźwigach do 1,5 tony, jest niezwykle ważny i gwarantuje bezpieczny i ergonomiczny transport arkuszy.

Dlaczego zatem podnośnik podciśnieniowy nie sprawdzi się tak dobrze w tym przypadku? Nawet najwyższe modele podnośników nie mają tak dużych udźwigów. Co więcej, żaden podnośnik podciśnieniowy nie będzie w stanie zapewnić tak precyzyjnej manipulacji. Podnośniki pracują znacznie szybciej poprzez obkurczanie się rury ssącej. Jest to ogromna zaleta podczas żmudnej i powtarzalnej pracy, w  trakcie której przenoszone są duże ilości materiałów o maksymalnej masie 250 kilogramów. Luzowanie manetki i dozowanie próżni wiążę się z mniej dokładnym ruchem. Takie działanie, nie sprawdzi się podczas transportu przy bardzo ciężkich ładunków.

 

Podnośniki podciśnieniowe Master do transportu płyt meblowych

Podnośniki podciśnieniowe Master podnoszą standardowe ładunki o masie do 180 kg, a w przypadku indywidualnych potrzeb nawet do 250 kg. Dzięki temu umożliwiają manipulację każdej płyty meblarskiej: MDF, OSB, sklejki i innych podobnych.

Podnośniki mają za zadanie ułatwić wykonywanie często żmudnych cykli pracy i zapewnić komfort operatorowi. Przenoszenie, odkładanie płyt musi być szybkie i ergonomiczne.

Dzięki niewielkim udźwigom wraz z urządzeniem podciśnieniowym można zastosować żuraw o delikatniejszej konstrukcji z lekkim ramieniem, co znacznie przyśpieszy manipulację.

Warto również wspomnieć o ważnej zalecie podnośników podciśnieniowych. Jest nią opcja przechyłu całego ładunku. W przypadku transportu płyt jest to największy atut podnośników. Dla przykładu umożliwia to odebranie płyty leżącej poziomo na stercie czy przy pile taśmowej i postawienia jej bezpiecznie w pion. Rotowanie ładunkiem odbiera wszelki trud pracy z nieporęcznymi płytami.

 

Dane techniczne zawiesia VLA:

 • praca z ciśnieniem 6/7 bar,
 • manometr próżniowy ze stopniowaną i kolorową skalą (monitorowanie stopnia próżni),
 • zbiornik bezpieczeństwa zapasowej próżni - utrzymanie ładunku nawet w przypadku braku energii,
 • zawór upustowy ciśnienia,
 • niezależny akustyczny i świetlny system ostrzegawczy dla spadku ciśnienia próżni zasilany z akumulatorów wielokrotnego ładowania (220 V),
 • regulacja położenia przyssawek na długości i szerokości prowadnic,
 • możliwość odłączenia każdej przyssawki z osobna,
 • wygodny uchwyt wraz ze sterowaniem dla operatora na środku ramy.

Dane techniczne podnośnika MASTER:

 • pompa próżniowa o mocy 3 kW, która może być zamknięta w skrzyni z obudową wyciszającą,
 • możliwość montażu pompy w innym pomieszczeniu,
 • bezawaryjna harmonijkowa rura ze wzmocnionego PCV zbrojona drutem,
 • długość rury obliczana według indywidualnych projektów,
 • rura ssąca nieklejona; opcja wydłużenia zawieszeniem na łańcuchu,
 • rotacja z siłownikiem do 180 kg udźwigu,
 • funkcja przechyłu w opcji – zmiana położenia płyty,
 • szybka wymiana części,
 • proste czyszczenie filtra,
 • uproszczony dozór techniczny.

 

W ofercie firmy PS Lift oprócz zawiesi i podnośników podciśnieniowych znajdziecie Państwo również urządzenia, z którymi mogą one pracować: wciągniki elektryczne, suwnice oraz żurawie stacjonarne. Firma zapewnia kompleksową obsługę klienta od kompletacji, poprzez dostawę, montaż, serwis oraz pomoc przy odbiorze urządzenia przez UDT. 


Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.


Pozostałe artykuły

Zasady bezpiecznej pracy na podnośnikach

Zasady bezpiecznej pracy na podnośnikach

Podnośniki to nazwa określająca bardzo obszerną grupę urządzeń przeznaczonych do prowadzenia prac na wysokości. Maszyny różnego typu znajdują się...

wszystkie artykuły

BLOG