×
Artykuły

Wciągnik łańcuchowy - jak wybrać ten właściwy?

W pierwszym artykule z serii porad dotyczących wyboru wciągnika, pt. Jak dobrać odpowiedni wciągnik do realizowanych zadań? skoncentrowaliśmy się na doborze głównych parametrów roboczych wciągnika: udźwigu, prędkości podnoszenia, wysokości podnoszenia i grupy natężenia pracy. W niniejszym opracowaniu zajmiemy się dalszą jego konfiguracją.

Napędy jednobiegowe - dwubiegowe czy z bezstopniową regulacją

Niezmiernie ważny jest dla poprawnej pracy wciągnika rodzaj zastosowanego napędu. Może zdarzyć się, że w standardzie, ze względu na cenę, producent zaproponuje napęd jednobiegowy. Mając na uwagę dynamikę rozruchu oraz komfort pracy, należy oczekiwać zarówno w podnoszeniu, jak i w mechanizmie jazdy, napędów dwubiegowych lub napędów jednobiegowych ale z prędkością bezstopniową, regulowaną przetwornicą częstotliwości. Ważnym parametrem, na który należy zwrócić uwagę jest ilość załączeń silnika na godzinę (zał./h), która wynika z bilansu cieplnego silnika i pokazuje jak intensywnie napęd może pracować. Dostępne na rynku napędy posiadają silniki z dopuszczalną liczba załączeń 360 zał./h i stopień ochrony IP55 lub wyżej.

 

Sposób sterowania napędami

Należy zwrócić uwagę na sposób sterowania napędu - czy jest to sterowanie bezpośrednie, sterowanie stycznikowe czy sterowanie CANbus. Sterowanie bezpośrednie zda egzamin przy sporadycznej eksploatacji i małych udźwigach. Jeżeli nasz wciągnik będzie intensywnie eksploatowany to zalecane jest sterowanie stycznikowe lub CANbus. Zwróćmy uwagę na to jakie jest napięcie sterowania stycznikowego. Preferowane ze względu na bezpieczeństwo obsługi jest sterowanie niskonapięciowe 24, 42 lub 48V zamiast 220V. Sterowanie CANbus jest sterowaniem niskonapięciowym.

 

Sterowanie z kasety sterowniczej czy radiowo?

Jeżeli sterowanie wciagnikiem odbywa się za pomocą kasety sterowniczej to nalezy sprawdzić czy ma ona regulowaną wysokość zawieszenia bez konieczności zmiany okablowania. Kaseta o regulowanej wysokości pozwoli na szybką konfigurację do danego stanowiska pracy, a w przypadku konieczności umożliwi szybką zamianę wciągnika lub zmianę jego lokalizacji.

Jeżeli decydujemy się na sterowanie radiowe, sprawdźmy czy zastosowane sterowanie radiowe pracuje na częstotliwościach ogólnodostępnych, na które nie jest wymagana w Polsce homologacja. Jeżeli nasz wciągnik ma pracować w obszarze, w którym występują zakłócenia przemysłowe dobrze jest się upewnić, że zastosowane sterowanie radiowe posiada komunikację dwukierunkową.

 

Wyłączniki krańcowe 

Warto sprawdzić czy wybrany przez nas wciągnik wyposażony jest w wyłączniki krańcowe w kierunku góra i dół. Wyłączniki te są niezmiernie ważne, gdyż wydłużają wielokrotnie żywotność sprzęgła poślizgowego. Wprost niezbędne okazują się na liniach montażowych, gdzie operator skupiony jest na śledzeniu drogi ładunku i jego pozycjonowaniu nad miejscem montażu, a nie na wysokości jego podniesienia.

 

Rejestrator czasu pracy (licznik godzin pracy)

Rejestrator czasu pracy jest to bardzo ważna funkcją zwłaszcza w świetle przygotowywanych zmian prawnych. Wkrótce, co rok będziemy musieli rejestrować wykorzystanie resursu wciągnika, aby w odpowiednim czasie dokonać przeglądu specjalnego i remontu kapitalnego. Taki rejestrator pozwoli nam na precyzyjne określenie wykorzystania resursu w oparciu o rzeczywiste dane.

 

Diagnostyka uszkodzeń

Interfejs diagnostyczny wciągnika nabiera coraz większego znaczenia. Sygnalizacja zużycia lub sygnalizacja uszkodzenia za pomocą kodu usterki ułatwia komunikację pomiędzy użytkownikiem a serwisem oraz pozwala na odpowiednią i szybką reakcję serwisu .

 

Rodzaje przyłączy

Rodzaj przyłączy nie jest szczególnie ważnym parametrem, jednak w przypadku, gdy wszystkie przyłącza są wtykowe, możemy szybko dokonać konfiguracji wciągnika, zwłaszcza w sytuacji, gdy musimy się liczyć ze zmianami jego miejsca pracy lub zastąpieniem jednego wciągnika drugim chwilowo nie pracującym.

 

Uchwyty do zawieszenia wciągnika

Rodzaj zastosowanych uchwytów nabiera szczególnego znaczenia w przypadku podmiany wciągników lub zmiany ich lokalizacji. Powinien on umożliwić łatwy i szybki demontaż i montaż wciągnika w nowym miejscu. Odchylany uchwyt zawieszenia wciągnika umożliwia łatwy i szybki montaż/demontaż wciągnika.

 

Reasumując... 

Należy zwrócić szczególną uwagę na nasze potrzeby oraz na to, co oferuje nam dostawca, a w szczególności na:

 • udźwig;
 • prędkość podnoszenia;
 • wysokość podnoszenia;
 • grupa natężenia pracy;
 • rodzaj napędów: jednobiegowe/dwubiegowe/z przetwornicą częstotliwości;
 • rodzaj sterowania : bezpośrednie/stycznikowe/canbus;
 • napięcie sterowania 220v/48v/42v/24v;
 • sterowanie: z kasety/radiowe;
 • czy sterowanie radiowe potrzebuje homologacji (w przypadku sterowania radiowego);
 • jaki jest stopień ochrony silnika i aparatury (ip), czy umożliwia zastosowanie w naszych warunkach środowiskowych;
 • czy ze względu na pracę w agresywnym środowisku wciągnik należy wyposażyć w łańcuch ze stali nierdzewnej;
 • czy wciągnik posiada roboczy wyłącznik krańcowy w kierunku góra/dół, (brak długotrwałych poślizgów przy najeżdżaniu w pozycje skrajne);
 • czy we wciągniku zabudowany jest rejestrator czasu pracy (licznik godzin pracy);
 • czy wciągnik oferuje kontrolę zużycia hamulca i sprzęgła poślizgowego;
 • ile wynosi bezobsługowy okres przekładnia (zwykle 10 lat);
 • jaka jest żywotność i trwałość hamulca i sprzęgła poślizgowego (w mln. cykli);
 • czy kaseta sterownicza ma regulowaną wysokość zawieszenia bez zmiany okablowania;
 • czy istnieje możliwość szybkiej wymiany zespołu łańcuchowego bez konieczności rozebrania całego wciągnika
 • czy w standardzie wciągnik jest wyposażony w uchwyt zawieszenia wciągnika;
 • czy wózek jezdny wciągnika posiada bezstopniową regulacją rozstawu o szybkim
  i łatwym montażu;
 • czy możliwy jest bezpośredni i szybki dostęp do wszystkich ważnych przyłączy wtykowych.

 

Galeria


Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.


Pozostałe artykuły