Suwnice pomostowe są koniecznym wyposażeniem wielu zakładów przemysłowych. Ich prawidłowy montaż to gwarancja bezpieczeństwa i niezakłóconej pracy urządzenia. Proces montażu wymaga doświadczenia oraz precyzyjnego planowania. O czym należy pamiętać, aby przebiegł on sprawnie?
Kluczowe przygotowania przed montażem suwnicy
Montaż suwnicy pomostowej wymaga odpowiedniego przygotowania hali oraz dokumentacji technicznej. W praktyce czasami zapomina się o ważnych aspektach techniczno-formalnych, co często może prowadzić do opóźnień lub komplikacji.
Najczęstsze problemy, z jakimi spotykamy się podczas montażu suwnic, to brak odpowiedniego przygotowania konstrukcji wsporczej lub niekompletna dokumentacja. Warto już na wczesnym etapie inwestycji skonsultować się ze specjalistami, aby uniknąć dodatkowych kosztów lub opóźnień – mówi Jacek Mędrala, Dyrektor Techniczny z ABUS Crane Systems Polska.
Obowiązki inwestora
Na inwestorze spoczywa odpowiedzialność za prawidłowe przygotowanie torowiska suwnicy oraz zebranie wymaganych prawnie dokumentów (m.in.: protokół odbioru części budowlanej UTB, operat geodezyjny torowiska, obliczenia odbojów). Równie istotne jest zapewnienie odpowiedniego zasilania elektrycznego zgodnego z parametrami technicznymi urządzenia. Ponadto należy zapewnić odpowiednie warunki logistyczne i techniczne niezbędne do transportu, rozładunku oraz montażu suwnicy (dostęp do hali oraz wymagany sprzęt pomocniczy).
Dokumentacja pomontażowa i odbiory techniczne
Prace związane z montażem suwnicy podlegają regulacjom prawnym. Dokumentacja powstała w wyniku montażu stanowi potwierdzenie, że suwnica może być bezpiecznie eksploatowana.
Po zakończeniu montażu przeprowadza się próby rozruchowe oraz formalny odbiór techniczny, który obejmuje kontrolę zgodności z wymaganiami Urzędu Dozoru Technicznego (UDT). Dopiero po uzyskaniu decyzji odbiorowej UDT możliwe jest rozpoczęcie pracy z suwnicą.
Jakość torowiska
Fundamentem prawidłowej pracy suwnicy jest odpowiednio przygotowane torowisko. Powinno ono zostać zaprojektowane przez uprawnionego konstruktora z uwzględnieniem zestawienia obciążeń dla konkretnego urządzenia. Dane te wraz z pozostałymi parametrami eksploatacyjnymi dostarcza producent - ABUS Crane Systems Polska. W trakcie współpracy pomiędzy ABUS a konstruktorem można np. ustalić, zastosowanie dodatkowych rolek prowadzących, które redukują siły poziome przekazywane na torowisko o około 30%. Wpływa to istotnie na masę konstrukcji torowiska. Z kolei dokładność wykonania torowiska powinna spełniać wymagania tolerancji określone w normie PN-EN 1090 (klasa 2) i być potwierdzona pomiarami geodezyjnymi.
Zdarza się, że inwestorzy nie są świadomi, jak duże znaczenie ma odpowiednia jakość torowiska. Niewielkie odstępstwa od norm mogą prowadzić do zakłóceń w pracy suwnicy, co w dłuższej perspektywie może skutkować np. przyspieszonym zużyciem elementów jezdnych – wyjaśnia ekspert ABUS.
Organizacja transportu i montażu
Suwnice ABUS są transportowane bezpośrednio z hali produkcyjnej w Niemczech na miejsce instalacji. Ze względu na długość dźwigarów suwnic konieczne jest wykorzystanie specjalistycznych środków transportu, w tym naczep dostosowanych do przewozu ładunków ponadnormatywnych.
Aby montaż przebiegł sprawnie, bardzo ważne jest zapewnienie dostępu do obszaru hali, w którym odbywa się instalacja oraz wcześniej uzgodnić technologię montażu, w szczególności wynajęcie niezbędnego sprzętu.
W jednej z realizacji inwestor nie uwzględnił tego, że po ułożeniu pokrycia dachowego przestrzeń do montażu suwnicy będzie bardzo ograniczona, a tym samym montaż standardowy będzie niemożliwy. W takich przypadkach może być konieczne tymczasowe usunięcie niektórych elementów dachu, takich jak świetliki, stężenia czy fragment pokrycia. Dzięki naszej elastyczności i doświadczeniu wyjątkowo udało się przeprowadzić proces montażu, i uniknąć dodatkowych kosztów i opóźnień. Nie zawsze jednak jest to możliwe, dlatego tak ważne jest wcześniejsze ustalenie szczegółów technologii instalacji oraz dobór odpowiednich urządzeń – dodaje przedstawiciel ABUS.
Na etapie planowania montażu koordynatorzy ABUS współpracują z kierownikiem budowy lub inwestorem. Dobierają odpowiednie urządzenia, takie jak żurawie o wymaganych parametrach udźwigu i wysięgu ramienia, a także podesty robocze etc.
Przygotowanie zasilania
W gestii inwestora leży przygotowanie instalacji elektrycznej, w tym zabezpieczeń prądowych, zgodnie z parametrami technicznymi suwnicy dostarczonymi przez ABUS.
Energia elektryczna powinna być doprowadzona od rozdzielni do wyłącznika głównego, a następnie od wyłącznika głównego do szynoprzewodu. Nasi koordynatorzy dostarczają klientowi kartę katalogową z parametrami technicznymi suwnicy, w tym danymi elektrycznymi, które są niezbędne do prawidłowego przygotowania instalacji – wyjaśnia Dyrektor Techniczny firmy ABUS. Tymczasowe zasilanie, często stosowane w trakcie budowy nowego obiektu, może okazać się niewystarczające do uruchomienia suwnicy, dlatego tak ważne jest zapewnienie odpowiedniej mocy przyłączeniowej.
Testy przed oddaniem suwnicy do eksploatacji
Przed oddaniem suwnicy do eksploatacji przeprowadza się szereg testów, w tym próby statyczne i dynamiczne. Próby rozruchowe mają miejsce niezwłocznie po zakończeniu montażu. Ich celem jest sprawdzenie poprawności wykonanych prac. Ostatecznie, w obecności przedstawiciela UDT przeprowadza się testy odbiorowe. Ich efektem jest dopuszczenie urządzenia do eksploatacji.
Podczas próby statycznej obciążamy suwnicę ładunkiem o masie równej 125% nominalnego udźwigu, sprawdzając zakres odkształceń sprężystych. Suwnica po zdjęciu ładunku powinna wrócić do pierwotnego kształtu. Natomiast próba dynamiczna z obciążeniem masą równą 110% nominalnego udźwigu ma na celu sprawdzenie działania wszystkich mechanizmów suwnicy oraz systemów bezpieczeństwa (w tym wyłączników krańcowych, systemów przeciążeniowych, hamulców i ograniczników itd.) – tłumaczy ekspert.
Szkolenie operatorów – kiedy jest potrzebne?
W aktualnym stanie prawnym do obsługi suwnic wymagane są uprawnienia operatora wydawane przez UDT. Po zakończeniu montażu możliwe jest jedynie przeprowadzenie podstawowego szkolenia stanowiskowego dla operatorów posiadających uprawnienia.
Podsumowanie
Montaż suwnicy pomostowej to złożony proces, który wymaga ścisłej koordynacji pomiędzy inwestorem a firmą montażową.
Nasze doświadczenie oraz precyzja przekładają się na sprawne i terminowe przeprowadzanie montażu suwnic w liczbie setek rocznie. Naszym celem jest, aby każdy montaż przebiegał jak najsprawniej i w ustalonym terminie – konkluduje Jacek Mędrala.