×
Artykuły

Wykorzystaj efektywnie ten czas. Przeprowadź konserwację urządzeń dźwignicowych.

Prześlij nam swój artykuł
Zobacz galerię zdjęć

Czasy w jakich się znaleźliśmy nie sprzyjają większości przedsiębiorstw. Nie jest tajemnicą, iż ogromna ilość firm, zarówno tych mniejszych jak i większych, ma kłopoty czy to finansowe, czy to te związane ze zmniejszoną bądź wstrzymaną produkcją. Przedsiębiorcy borykają się również ze zmniejszoną ilością pracowników, ograniczoną dostawą wielu podzespołów, a wiele fabryk, zakładów czy magazynów już zawiesiło swoją działalność na czas kwarantanny.

Choć wielu z nas ze strachem patrzy w przyszłość, i nawet najwięksi optymiści nie znajdują wielu pozytywów w całej tej sytuacji, dla wszystkich tych, którzy nie mogą optymalnie wykorzystać swoich przedsiębiorstw teraz jest najlepszy czas na „wiosenne porządki” w swoich liniach produkcyjnych, parkach maszynowych, zapleczach magazynowych czy stacjach serwisowych.

To także czas na dogłębną analizę i na przygotowanie się do powrotu do pracy na pełnych obrotach. Tak, by móc w pełni wykorzystać swoje zasoby, gdy wszystko wróci do normalności.  

Co na ogół wydaje się być oczywiste, teraz z różnych przyczyn może kompletnie wylecieć nam z głowy. A przecież urządzenia, z których korzystamy w naszych halach i magazynach na co dzień muszą być sprawdzane i co ważne podlegają obowiązkowym przeglądom konserwacyjnym.

 

Przeglądy konserwacyjne – najważniejsze informacje

Jak czytamy na oficjalnej stronie Urzędu Dozoru Technicznego:

W celu zapewnienia bezpiecznej eksploatacji urządzenia, eksploatujący jest zobowiązany zapewnić właściwą konserwację urządzenia zgodnie z wymaganiami załącznika nr 2 do rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 18.07.2001r. w sprawie trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych (Dz.U. nr 79, poz. 849), ze zmianą z dnia 20.02.2003 r. (Dz.U. Nr 50, poz. 426). Przeglądy konserwacyjne powinny być wykonywane nie rzadziej niż w terminach określonych w załączniku nr 2 do rozporządzenia Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 30 października 2018 r. w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie eksploatacji, napraw i modernizacji urządzeń transportu bliskiego (Dz.U. 2018 poz. 2176), o ile wytwórca nie określił inaczej.

I tak dla przykładu wciągniki elektryczne, dźwigniki nożycowe hydrauliczne, żurawie i suwnice powinny być poddane przeglądom co 90 dni. Co sześć miesięcy należy sprawdzać i konserwować wciągniki łańcuchowe ręczne, zawiesia, czy wciągarki ręczne. Wymaganym jest by raz do roku przegląd przeszły dźwigniki zębatkowe, żurawiki warsztatowe, wózki ręczne, takie jak np. wózki ręczne paletowe i wózki do beczek.

Eksploatujący powinien wyposażyć również urządzenie w stanowiskową instrukcję obsługi, która opracowana jest na podstawie instrukcji eksploatacji i która powinna być zawsze dostępna dla obsługującego urządzenie operatora. Do każdego takiego urządzenia powinien zostać założony dziennik konserwacji w którym odnotowywane będą czynności wykonane podczas przeglądu.

 

Ale jakie to czynności?

Podczas przeglądu konserwacyjnego urządzenia są czyszczone i skontrolowane pod względem stanu mechanicznego. W skład czynności wchodzą również kontrole urządzeń sterujących i elementów bezpieczeństwa. W zależności od urządzenia kontroli podlegają układy jezdne, hydrauliczne, i tym podobne. W przypadkach gdy występuje instalacja elektryczna, ta również zostaje sprawdzona. Wszelkie nieprawidłowości muszą zostać usunięte i wszystko zostaje odnotowane w Dzienniku konserwacji.

 

Bezpieczny serwis z PS Lift  

Firma PS Lift naprawia i konserwuje urządzenia nie tylko własnej produkcji. Usprawnia również te, które dystrybuuje, oraz wiele innych urządzeń z zakresu branży urządzeń dźwignicowych.

Proponuje również obliczenie resursu, odtwarzanie pełnej dokumentacji urządzeń. Profesjonalni konserwatorzy udzielają także cennych wskazówek, które odnoszą się do dalszego użytkowania urządzenia.

Dowiedz się więcej na temat usług proponowanych przez dział serwisowy PS-LIFT na blogu firmowym.

Na stronie PS-LIFT można uzyskać informacje dotyczące aktualnej promocji na przeglądy konserwacyjne i naprawy serwisowe.


Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.


Pozostałe artykuły

wszystkie artykuły

BLOG