×
Artykuły

Wynajem maszyn do montażu stolarki okiennej i fasad

Jak kształtuje się rynek wynajmu maszyn budowlanych do montażu stolarki okiennej w Polsce? Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze maszyny i dostawcy? 

Rynek wynajmu maszyn budowlanych do montażu stolarki okiennej znacznie wzrósł w Polsce w ostatnich latach. Rosnąca liczba inwestycji, coraz cięższe przeszklenia i malejąca liczba pracowników na rynku sprawiły, że firmy montażowe coraz częściej sięgają po maszyny wspomagające transport i montaż ciężkich szyb na budowie. Maszyny do do montażu szkła wykorzystywane są zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku.

 

Przyssawki do szyb

Wśród najpopularniejszych na rynku rozwiązań należy wymienić przyssawki do szyb. Przyssawki akumulatorowe, które można zastosować do wszelkiego rodzaju żurawi w tym samochodowych, typu hds czy nawet wózka widłowego stają się niezbędnym wyposażeniem na każdej budowie i w zakładzie produkcyjnym. Przez ostatnie kilka lat na polskim rynku najpopularniejszą maszyną stały się przyssawki typu UPG w tym modele 350, 450 i 600 o udźwigu odpowiednio 350, 450 i 600 kg. Korzystają z nich największe firmy montażowe i producenci stolarki okiennej chwaląc niezawodność i serwis jaki świadczy producent firma uplifter na terenie całego kraju.

 

Akumulatorowe manipulatory elektryczne

Drugą najczęściej wykorzystywaną grupą maszyn budowlanych służących do montażu przeszkleń w stolarce okiennej i fasadach są akumulatorowe manipulatory elektryczne służące do transportu i montażu szyb oraz okien na terenie budowy. To nowoczesne kompleksowe rozwiązanie posiadające zabudowaną przyssawkę do szyb i własny niezależny napęd. Maszyna umożliwia transport i montaż pakietów szklanych, o wadze nawet do 600 kg, przez dwie osoby w warunkach budowlanych.

Aktualnie dochodzi do bardzo energicznego rozwoju tego segmentu maszyn i powstają nowoczesne rozwiązania dopasowane do potrzeb rynku. Tu warto oprzeć się o doświadczenie płynące z krajów zachodnich, np. z Niemiec, gdzie rynek przez kilkanaście lat doświadczeń w pracy z pakietami trzyszybowymi wypracował technikę budowy manipulatorów o najwyższym wskaźniku bezpieczeństwa i wydajności. Takie właśnie maszyny pod nazwą Glassworker produkuje firma ERGOmount.

Zgodnie z normami i zasadami budowy maszyn tu każda maszyna ma 40% projektowy zapas bezpieczeństwa i precyzję w układzie sterowania, która sprawdza się w trudnych warunkach budowlanych.

Uwaga! Jednocześnie przestrzec należy przed zakupem i wynajmem maszyn pozbawionych czujników bezpieczeństwa, certyfikatów CE i nie spełniających zasad obowiązujących przy budowie maszyn w EU.

 

Mini żurawie

Trzecią kluczową grupą maszyn najchętniej wykorzystywaną przez firmy montujące stolarkę okienną są mini żurawie. To rozwiązanie zostało wypracowane na początku XXI przez przez firmę Uplifter, która rozpoczęła wynajem i sprzedaż maszyn japońskiej marki Maeda w Europie. Jak pokazała historia kluczową decyzją przy tworzeniu firmy wynajmu  urządzeń  był właśnie wybór odpowiedniego producenta maszyn.

Mini żuraw służący do montażu szkła musi być bardzo precyzyjny. Wymagana jest precyzja w operowaniu maszyną przy pełnym obciążeniu umożliwiająca montaż szkła z milimetrową precyzją . Ta precyzja okazała się kluczem do sukcesu. Technologia zastosowana w rozdzielaczu żurawi Maeda i układzie sterowania jest do dnia dzisiejszego nie do pobicie przez innych producentów maszyn. Jednocześnie należy wspomnieć, że maszyny marki Maeda wywodzą się z grupy produkcyjnej Komatsu i reprezentują bardzo długą żywotność przy niskiej utracie wartości w czasie.

 

Rozwiązania pionierskie

Wraz z rozwojem techniki budowlanej pojawiają się coraz to nowe potrzeby rynku w zakresie montażu stolarki i elewacji na ograniczonej przestrzeni. Wąskie bramy wjazdowe, ograniczenia tonażowe i brak miejsca z centrach miast zaowocowały nowymi rozwiązaniami dla montażystów wykonujących prace na wysokości powyżej 16m. Żaden z aktualnie oferowanych mini żurawi na rynku nie spełnia warunku wysięgu w zakresie 16-36m i wadze całkowitej nie przekraczającej 3,5 tony. W tym segmencie rynku naprzeciw wyszła niemiecka firma Boecker z żurawiami o konstrukcji hybrydowej i aluminiowym maszcie zabudowanym na przyczepie. Te lekkie i precyzyjne maszyny, wyposażone w sterowanie bezprzewodowe i hak szperający umożliwiają wykonywanie montaży w obszarach nie dostępnych do tej pory dla innych maszyn.

 

Obsługa maszyn

Przy wynajmie maszyn budowlanych do montażu stolarki okiennej i fasad należy każdorazowo zdecydować o formie dostawy i obsłudze sprzętu. W przypadku przyssawek do szyb istnieje możliwość odbioru maszyny typu UPG o udźwigu do 600 kg samochodem osobowym jednakże na większe maszyny należy przewidzieć samochód typu bus lub odpowiednią przyczepę. Dla wynajmujących mniej doświadczonych w obsłudze oferowana jest również często dostawa do miejsca pracy gdzie wraz z rozładunkiem oferowane jest szkolenie z obsługi przyssawki. Coraz więcej firm wyposaża się we własne przyssawki akumulatorowe typu UPG aby niezależnie i sprawnie móc prowadzić zadania montażowe na budowie. Decyzja o zakupie jest już uzasadniona z finansowego punktu widzenia, gdy wynajem realizowany jest raz na kwartał i uzyskuje się szybki czas zwrotu z inwestycji.


Wynajem manipulatorów akumulatorowych rządzi się podobnymi prawami co same przyssawki do szyb jednak wielkość i waga maszyn ogranicza możliwości transportowe do przyczep, samochodów typu bus i innych form spedycji. Sama obsługa nowoczesnych maszyn w swojej prostocie nie jest znacząco trudniejsza od przyssawki do szyb jednakże należy pamiętać że każdy manipulator akumulatorowy typu Glassworker posiada funkcje jazdy z obciążeniem. O ile dla mniejszych gabarytów szyby 200-400 kg, przy dobrze przygotowanej budowie proces jest relatywnie prosty i można iść w to z tak zwanego „marszu” to jazda i manipulowanie szybą powyżej 400 kg w trudnych warunkach budowlanych wymaga doświadczenia od operatora. Firmy wynajmujące manipulatory oferują bardzo często swoją pomoc i wspomagają przy obsłudze maszyn na wymagających inwestycjach.

Uwaga! Na rynku polskim pojawiają się maszyny nie wyposażone w czujniki przeciążeniowe, nie oferujące żadnego bezpieczeństwa pracy oraz bardzo niską precyzję ruchów. Powyższe wskazówki nie mają zastosowania w tych przypadkach i należy bardzo ostrożnie podchodzić do ewentualnej pracy na tego typu maszynach.

Mini żurawie. Tu dotykamy tematu gdzie rynek polski jest w fazie bardzo szybkiego wzrostu. Coraz więcej firm wyposaża się w tego typu maszyny i powstają firmy świadczące usługi z wykorzystaniem mini żurawi. Aktualnie najczęściej kupowaną i wynajmowaną maszyną jest mini żuraw japońskiej firmy Maeda, która od wielu lat okazuje się być liderem na rynku wynajmu mini żurawi w europie.

Na dzień dzisiejszy obsługa mini żurawi w Polsce wymaga posiadania uprawnień UDT, a same maszyny muszą przechodzić okresowe badania techniczne. Przepisy wychodzą jednak naprzeciw użytkownikom i upraszczana jest procedura uzyskiwania uprawnień i ułatwiony dostęp do tego typu maszyn dla szerszego grona operatorów.

Lider rynku wynajmu mini żurawi w Polsce, firma Uplifter posiada już w swojej ofercie maszyny na wynajem bez operatora, które z powodzeniem pracują przy największych inwestycjach w kraju.

Artykuł promocyjny firmy Uplifter 

Galeria


Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.


Pozostałe artykuły