×
Artykuły

Z magazynu do lasera: czyli pełna automatyzacja

KÖNIG METALL stawia na magazyn MIDI i Laser FLEXA 4.0

Przed rokiem firma König Metall, przetwarzająca blachę dla przemysłu motoryzacyjnego i elektrycznego, zintegrowała w procesach produkcyjnych w pełni automatyczny system magazynowy. Wszystko po to alby sprostać stale rosnącym wymaganiom klientów w zakresie realizacji zleceń. Inwestycja w nowe rozwiązanie z zakresu automatyki pozwoliła tez zwiększyć elastyczność produkcji. W efekcie KÖNIG METALL osiągnął wzrost produktywności od 30% do 40% przy oszczędności miejsca o około 50%.


König Metall jest dostawcą komponentów z blachy i metalu dla przemysłu metalowego i elektrycznego jak również dla przemysłu motoryzacyjnego i budowy maszyn. Specjalista obróbki rur przetwarza już od czterech generacji blachę i metal oraz dysponuje obszernym działem narzędziowym. Założone w 1901 roku przedsiębiorstwo otworzyło w między czasie oddziały we Włoszech, Polsce, Kanadzie i Chorwacji. König Metall przetwarza materiał według indywidualnych życzeń klienta. Aby zatem sprostać różnorodnym wymaganiom rynku konieczne jest elastyczne podejście w zakresie realizacji różnorodnych zleceń. Warto w tym miejscu nadmienić że König Metall dysponuje różnorodnymi maszynami, jak np. wykrawarkami i laserami.

 

Chaos na magazynie

Rosnące wyzwania w magazynowaniu widać było po tym, że stany magazynowe firmy König Metall wciąż rosły, a to z kolei wiązało się z potrzebą większej powierzchni magazynowej. Powodem tego było między innymi magazynowanie asortymentu jednego z większych klientów, który zrezygnował z własnej produkcji. W sumie materiał zajął 350 miejsc magazynowych, które trudno było zorganizować na pustej przestrzeni magazynowej. Materiał w König Metall był magazynowany w hali produkcyjnej na powierzchni około 650 m2. Ta sytuacja doprowadziła do tego, że mimo zastosowania systemu ERP wciąż pojawiały się niezgodności z faktycznym stanem magazynowym. Ponadto zaopatrywanie maszyn obróbczych w arkusze blachy stało się niezmiernie czasochłonne. W pierwszej kolejności trzeba było najpierw wyszukać potrzebny materiał, przestawić go a następnie z pomocą wózka widłowego dostarczyć do maszyny. Konsekwencją tego typu przechowywania materiału na magazynie były wydłużone czasy oczekiwań na materiał wspomina Mario Eberle, kierownik produkcji działu CNC - technologii blach w firmie König Metall. Dodatkowo przez ciągłe przestawianie i obsługę materiału często dochodziło do zarysowań, a w konsekwencji niejednokrotnie do zmarnowania całego arkusza blachy.

 

Rozwiązanie: Przemyślana automatyzacja

Początkowo firma König Metall oczekiwała bezpośredniego połączenia magazynu z procesami produkcyjnymi oraz wprowadzenia w pełni zautomatyzowanego zaopatrywania maszyn w materiał. Głównym celem było zatem zautomatyzowanie procesu dostarczania materiału do maszyn ale również automatyzacja w zakresie ponownego zmagazynowania przetworzonego materiału. Ponadto należało wprowadzić zmiany w zakresie gospodarki stanami magazynowymi – i to zarówno w zakresie magazynowania blach przeznaczonych do cięcia jak i w zakresie przechowywania wyciętych elementów. Do tego niezbędne było wprowadzenie w pełni zautomatyzowanej kontroli stanów magazynowych, która zagwarantowałaby przejrzystość danych.

 

Najlepsze możliwości

Aby w pełni zoptymalizować zarządzanie magazynem firma König Metall wybrała do współpracy spośród kilku oferentów firmę Remmert GmbH, eksperta w dziedzinie systemów magazynowych do przechowywania blach oraz elementów długich jak również automatyzacji procesów. Nasz nowy partner biznesowy dostarczył nam wszystko z pierwszej ręki: od fachowego doradztwa technicznego poprzez przedstawienie możliwości zautomatyzowanych rozwiązań aż do serwisu posprzedażowego. W efekcie otrzymaliśmy efektywny i modułowy system, który ciągle możemy rozbudowywać wyjaśnia Eberle. Szczególnie ważnym elementem była również możliwość integracji niezależnie funkcjonujących maszyn różnych producentów z jednym, nowoczesnym systemem magazynowania. Remmert wybudował magazyn jako centralną jednostkę wokół której ustawił istniejące maszyny obróbcze. Przez to zaoszczędził sporo miejsca a dodatkowo przyśpieszył i ułatwił przebieg procesów dostarczania materiałów. Sercem magazynu jest obecnie magazyn blach typ MIDI o wysokości sześciu metrów z 595 miejscami magazynowymi oraz maksymalnej pojemności magazynowej 1.785 ton. Kompaktowa budowa magazynu zapewniła wysoką gęstość magazynowania a także zredukowała powierzchnię magazynową o 50% na łącznej powierzchni 300m2. Dwie przyłączone maszyny są jednocześnie obsługiwane przez automatyzację Laser FLEX 4.0, która dostarcza arkusze blachy do wycięcia na stół lasera i pracuje 24 godziny na dobę. Automatyzacja LaserFLEX 4.0 jest obecnie najszybszym rozwiązaniem na rynku do w pełni automatycznego załadunku i rozładunku maszyn laserowych. Wymiana materiału następuje tu w zaledwie 60 sekund. Dzięki temu przebieg procesów jest znacznie szybszy a tym samym postój maszyn został znacząco skrócony. Właśnie to jest czynnikiem, który wyróżnia się spośród innach rozwiązań a tym samym staje się dla firmy König Metall niezmiernie potrzebne. Jak tylko pojawi się nowe zlecenie wówczas przyssawki próżniowe Laser FLEXa 4.0 sięgają po arkusz blachy z magazynu blach i transportują go samodzielnie do przyłączonej maszyny laserowej. Po wycięciu elementy są zgarniane za pomocą tzw. widełek zgarniających ze stołu lasera po czym zostają ponownie zmagazynowane bądź materiał zostaje podany do ponownego cięcia. Przyłączenie systemu do maszyn obróbczych jest zarządzane za pomocą oprogramowania do zarządzania magazynem PRO WMS Enterprise firmy Remmert.

Maszyny komunikują się automatycznie z PRO WMS a układnica regałowa dostarcza żądany materiał według aktualnego zlecenia wyjaśnia Matthias Remmert, prezes firmy Remmert GmbH. Dodatkowo oprogramowanie rejestruje wszelkie ruchy materiału na magazynie i gwarantuje precyzyjną dokumentację stanów magazynowych. Dzięki zaimplementowaniu systemu magazynowego niemalże wszystkie etapy pracy manualnej zostały wyeliminowane.

 

Podsumowanie:

Minął rok od uruchomienia systemu magazynowego w firmie König Metall, a ta już odnotowuje znaczący wzrost produktywności. Przewożenie materiału za pomocą wózka widłowego, który wcześniej obsługiwało tygodniowo 3 a czasami nawet 5 pracowników, jest obecnie wspomnieniem. Postoje maszyn obróbczych to również historia, gdyż materiał nie jest wyszukiwany jak wcześniej i dopiero dostarczany do maszyn. Ponadto w każdym momencie można sprawdzić stany magazynowe. Pan Eberle podsumowuje: Osiągneliśmy w pełni zautomatyzowany przebieg procesów produkcyjnych. Przepustowość, ilość wyprodukowanych materiałów jak również dyspozycyjność maszyn pokazują, jak wiele korzyści przyniósł firmie nowy system magazynowy i dodaje: Z całą pewnością mogę pochwalić się wzrostem produktywności na poziomie 30 a nawet 40 %.

 

Materiał firmy Remmert 

Galeria


Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.


Pozostałe artykuły