×
Artykuły

Zasady bezpiecznej pracy na podnośnikach

Prześlij nam swój artykuł
Zobacz galerię zdjęć

Podnośniki to nazwa określająca bardzo obszerną grupę urządzeń przeznaczonych do prowadzenia prac na wysokości. Maszyny różnego typu znajdują się niemal na każdym placu budowy, a także są pomocne przy wielu pracach serwisowych. Jednak żeby praca prowadzona z ich użyciem była bezpieczna, konieczne jest zachowania określonych zasad. Dotyczy to zarówno miejsca prowadzenia robót, jak i samej maszyny.

 

Zagrożenia w pracy na podnośnikach

Chyba każdy użytkownik podnośnika i uczestnik placu budowy zgodzi się, że prace z użyciem tych maszyn nie należą do całkowicie bezpiecznych. Najważniejsze zagrożenie wynika z samej wysokości, na jakiej znajdują się operatorzy wraz ze sprzętem. Brak stabilizacji i możliwość niewielkich odchyleń kosza może prowadzić do sytuacji niebezpiecznych. Operatorzy zagrożeni są nie tylko upadkiem czy zawiśnięciem na wysokości bez możliwości zejścia w dół. Sami także stanowią zagrożenie dla innych uczestników prac budowlanych znajdujących się poniżej podnośnika.

Poza zagrożeniami związanymi z pracami na wysokości, pracowników na podnośnikach czekają podobne zagrożenia, jak podczas pracy na poziomie gruntu. Praca z elektronarzędziami szlifierskimi czy palnikami może być przyczyną rozprzestrzeniania się ognia. Przy pracach ręcznych przytrafiają się skaleczenia czy nawet omdlenia. Dlatego organizując pracę na podnośnikach, warto wziąć pod uwagę wszystkie te zagrożenia.

 

Wyposażenie podnośników

Nawiązując do wymienionych wcześniej niebezpieczeństw związanych z pracą na wysokości, należ przypomnieć o niezbędnych szkoleniach i badaniach. Pracownik prowadzący roboty na wysokości musi przejść odpowiednie badania lekarskie i być przeszkolony do pracy na podnośniku. Dodatkowo w wielu wewnętrznych regulaminach na operatora nakłada się dodatkowy obowiązek wyposażenia w szelki bezpieczeństwa. Ma to zapobiec wypadnięciu w przypadku wychylenia się przez balustradę.

Przepisy BHP mówią też o niezbędnym wyposażeniu, jakie musi mieć każdy podnośnik. Należy do nich sprawna gaśnica i odpowiednio wyposażona apteczka. Te akcesoria pozwolą na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia i uniknięcie dodatkowego niebezpieczeństwa wynikającego z wysokości.

 

Organizacja miejsca w obrębie pracy podnośników

Bezpieczeństwo pracy na podnośnikach to nie tylko wykwalifikowana kadra i odpowiednie wyposażenie koszy. To także dobra organizacja miejsca pracy, w którym będzie poruszał się podnośnik. Przede wszystkim na trasie przejazdu urządzenia powinien panować porządek. Niedopuszczalne są rozrzucone materiały budowlane czy inne przedmioty utrudniające manewrowanie pojazdem. Najechanie na taki element w sytuacji, kiedy kosz znajduje się kilkanaście metrów nad ziemią, może prowadzić do jego destabilizacji i przewrócenia.

Przed przystąpieniem do prac należy też odpowiednio przygotować trasę przejazdu podnośnika. Należy z niej usunąć konstrukcje, meble lub stanowiska pracy, które są możliwe do przestawienia. Trasa przejazdu musi być możliwie najprostsza. Dlaczego jest to takie istotne? Przede wszystkim operator na podnośniku znajdujący się w sporej odległości od podłoża ma utrudnioną ocenę położenia. Także sterowanie podnośnikiem z wysokości jest trudne i nawet najwięksi specjaliści mogą popełnić błąd. Prosta trasa przejazdu pozwala ich uniknąć.

 

Stan techniczny pojazdów

Spory wpływ na bezpieczeństwo pracy ma stan techniczny pojazdu. Niezależnie od tego, czy firma korzysta z własnego sprzętu, czy zdecydowała się na wynajem podnośników, należy sprawdzić jego sprawność. Maszyny muszą mieć przeprowadzane regularne przeglądy, w których oceniany jest, między innymi stan techniczny poręczy, bramki wejściowej oraz kosza. W oględzinach sprawdza się, czy powierzchnia nie jest skorodowana, a wszystkie elementy są trwale ze sobą połączone. Ważna jest także sprawność mechanizmu napędzającego oraz prawidłowe funkcjonowanie wysięgników. Maszyna musi być wyposażona w odpowiednie tablice ostrzegawcze i informacyjne, które pozwalają na bezpieczną pracę w otoczeniu innych uczestników budowy. Jeśli firma wybiera wynajem podnośników, należy sprawdzić, czy badania są aktualne.

Warto dodać, że przepisy BHP nakładają także obowiązki na operatora podestu ruchomego, które musi wypełnić przed przystąpieniem do pracy. Zanim platforma wyniesie go na wysokość, musi ocenić sprawność podzespołów hydraulicznych i wyłączników krańcowych. Warto ocenić także stan ogumienia, jakość i sprawność podpór, a także prawidłowe działanie hamulców. Przede wszystkim trzeba pamiętać o zdrowym rozsądku i odpowiedzialności w sytuacjach, których nie obejmują żadne przepisy.


Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.


Pozostałe artykuły

wszystkie artykuły

BLOG