×
Artykuły

ZOOMLION coraz mocniej napiera na europejski rynek z podestami ruchomymi

Prześlij nam swój artykuł
Zobacz galerię zdjęć

W maju tego roku BAC Polska, jedna z najbardziej znanych firm w branży podestów ruchomych, została oficjalnym przedstawicielem marki ZOOMLION na rodzimym rynku. Mieliśmy przyjemność spotkać się z Gerbenem Slooijerem, szefem polskiego oddziału holenderskiej firmy BAC, który swoje doświadczenie przeniósł do naszego kraju i z sukcesem kontynuuje rodzinną tradycje.

ZOOMLION swoje pierwsze kroki stawiał w 1992 roku. Po 28 latach jest marką o zasięgu światowym. W 2019 roku obrót  firmy wyniósł 6 mld dolarów, dzięki czemu firma zajęła 1 miejsce na rynku chińskim oraz 13 na świecie w produkcji maszyn budowlanych. Ciekawostką jest, że w 2012 roku ZOOMLION został uhonorowany wpisem w Księdze rekordów Guinnesa za najdłuższą pompę do betonu na świecie.

 

Redakcja: Dzień dobry. Firma BAC pochodzi z Holandii, gdzie działa od 1985 roku. Od ilu lat jesteście w branży podnośników w Polsce?

Gerben Slooijer: Dzień dobry. Na rynku polskim działamy od 2003 roku, a początki jak zawsze i wszędzie nie były łatwe.

Dlaczego akurat ZOOMLION? Dlaczego wybrał Pan akurat chińską markę i chce Pan sprzedawać jej produkty? Czy europejskie podnośniki nie gwarantują wysokiej jakości?

ZOOMLION jest już światową marką. Ludzie jeszcze nie zdają sobie sprawy jak bardzo do przodu w swoich projektach jest ta firma. Moim celem jest im to pokazać. Kiedyś produkt chiński kojarzony był negatywnie, obecnie jest zupełnie inaczej. Wystarczy spojrzeć chociażby na telefony. W 2010 roku uznawane były powszechnie za tandetę, ale obecnie są to produkty markowe i cenione. Ludzie nie boją się ich kupować, a nawet chętnie po nie sięgają ze względu na dobry stosunek jakości do ceny. W przypadku podestów ruchomych jest identycznie.

Z pewnością przyglądacie się im już od dłuższego czasu?

Zgadza się, przyglądamy się tej firmie od ok. 15 lat. Osiem lat temu na targach Bauma widzieliśmy firmę i postęp jaki poczynili. Jest kolosalny. Oglądaliśmy także ich fabrykę . Wówczas jeszcze nie nadawali się na wkroczenie do Europy. Wtedy i teraz to dwa odmienne światy. Ostatnie dwa lata są dla nich przełomowe jeśli chodzi o postęp technologiczny. Obecnie w Chinach jest ok. 25 producentów produkujących podnośniki, ale jestem pewien, że czas to zweryfikuje. Szacuję, że za ok. 10 lat na rynku zostanie tylko 5 największych graczy, podobnie jak dzieje się to na rynku samochodowym. ZOOMLION ciężko pracuje na swoją pozycję i ma ambicje znaleźć się w światowej trójce producentów podnośników do 2023 roku.

Myśli Pan, że to realny cel?

Mając na uwadze inne przedsięwzięcia tej marki, jest to bardzo prawdopodobne. Uważam, że modele podestów nożycowych, które zaprojektowali, są jednymi z najnowocześniejszych na rynku. Bazują na stabilności, długości pracy, bezpieczeństwie, zasięgu i udźwigu. Zawsze powtarzam klientom: Szukamy dobrej maszyny, która będzie dla nas solidnie pracować, a nie my pracować wokół niej, bo coś jest nie tak. Uważam, że te maszyny bez problemu będą pracować przez co najmniej 10 lat.

Rozumiem, że celowo użył Pan porównania do telefonów komórkowych, aby zobrazować nam postęp jaki uczyniła firma.

Oczywiście. Najważniejszą rzeczą jaką widzę, jako osoba będąca od wielu lat w branży, to stopień zaawansowania w rozwój. Podesty nożycowe oferowane przez nas wyposażone są w napędy elektryczne, co stanowi dużą oszczędność energii i nawet dwukrotnie dłuższą pracę na jednym ładowaniu. Mocną stroną jest zastosowanie baterii Li-lon wyposażonych w Battery Management System, dbający o odpowiednie ładowanie, napięcie i gospodarkę prądową ,ale także podgrzewanie przestrzeni ładowania przy ujemnej temperaturze (do -20 oC). Wart podkreślenia jest też okres gwarancyjny, który zapewnia ZOOMLION. Wynosi on 5 lat na konstrukcję urządzenia, 5 lat na baterię litową i 2 lata na wszystkie części. Ponadto producent zapewnia 1 rok pełnego serwisu.

Nie wspomniał Pan o wysokości roboczej oraz o tym, czy firma produkuje podesty z silnikiem diesla.

Oczywiście. (Śmiech). Produkuje podesty z napędem hydraulicznym, elektrycznym i spalinowym. Osobiście uważam, że powinno się odchodzić od napędów hydraulicznych na rzecz napędów elektrycznych. Niwelujemy dzięki temu ryzyko wycieków z układu hydraulicznego. „Elektryki” oferujemy w wysokościach roboczych od 6,5 do 16 metrów, a „diesle” - do 18 metrów.

Czy to wszystkie najważniejsze aspekty, które Pan wymienił, jeżeli chodzi o te podesty?

Oczywiście, że nie. Najlepsze zostawiłem na koniec. Ich dużą zaletą jest prostota w prowadzeniu dzięki zastosowaniu paneli sterujących Delta. Panel kontrolny znajduje się z boku i umożliwia czytanie błędów oraz poruszanie się po menu urządzenia. Wielką zaletą jest użycie tego ekranu do kalibracji urządzenia bez potrzeby podczepiania innych urządzeń zewnętrznych. Wszystkie „nożyce” wykonają proces kalibracji samodzielnie, co minimalizuje ingerencje serwisu i koszty dla potencjalnego nabywcy. Obecnie oczekujemy na tłumaczenie menu urządzenia na język polski.

Wiemy, że standardem dla branży podestów ruchomych  jest minimum 40 000 cykli roboczych. Urządzenia sprawdzane są także pod katem jakości spawania. Parametry te świadczą  o trwałości i niezawodności urządzenia. Jak jest w tym przypadku?

Trwałość i powtarzalność urządzeń zapewniona jest dzięki automatyzacji procesu produkcji. Wszystkie elementy podestów nożycowych wykonywane są przez roboty spawalnicze. Dla ZOOMLION standard to 100 000 cykli, co świadczy o tym, że firma chce podkreślić swoją niezawodność i trwałość. Dla bezpieczeństwa eksploatacji wszystkie modele podestów roboczych maja zastosowaną  blachę ryflowana antypoślizgową. Oferowane przez nas modele podnośników nożycowych marki ZOOMLION są zróżnicowane między innymi pod względem maksymalnego udźwigu od 230 do 380 kilogramów, a wagi urządzenia od 895 do 3570 kilogramów. Bardzo ciekawym urządzeniem jest model ZS 0407, który z łatwością wchodzi do windy dzięki swoim niewielkim rozmiarom, wadze wynoszącej 895 kilogramów i wysokości podnoszenia do 6,5 metra.

Gdzie w Europie znajduje się serwis gwarancyjny urządzeń?

Włoska CIFA i ZOOMLION HEVY INDUSTRY od 2008 są jednym koncernem i idą ramię w ramię. W temacie serwisu także nie jest inaczej. Główny magazyn części zamiennych znajduje się we Włoszech, skąd , w przypadku awarii, zostaną wysłane części do naszej maszyny, a nasi serwisanci dokonają niezbędnej naprawy.

A jak jest z elementami hydrauliki, np. z końcówkami, które, jak wiemy, często ulegają awariom?

Wszystkie podzespoły zastosowane w podestach nożycowych ZOOMLION są z górnej półki. Złącza hydrauliczne, o które Pan pyta, są niemieckie od f-my Schneider. Dodatkowo obudowano je, aby zniwelować ryzyko wielokrotnego zagięcia lub nastąpienia na przewód. Panel sterujący jest wpinany na podeście oraz na dole. Podzielono moduł kabla na część nożycową dochodzącą do dwóch paneli u dołu i na górze, nie jak u konkurencji tylko przy panelu na dole. W urządzeniu wykorzystano zawory f-my Hydroforce, pompę od Parker’a, sterowanie silnikiem Zapi, baterie dostarczył Trojan . Widać zatem, że postawiono tu na jakość.

Czy wszystkie podesty nożycowe, o których rozmawialiśmy, dostępne są od ręki?

Na obecną chwilę posiadamy podesty o napędzie elektrycznym do 16 metrów roboczych, które są dostępne od ręki. Do końca października uzupełnimy naszą ofertę o podnośniki elektryczne z bateriami litowymi oraz o podnośniki przegubowe koszowe z silnikiem diesla.

Dlaczego marka ZOOMLION postawiła na kolor zielony?

Zielony to główny kolor firmy. Nade wszystko firma stawia na ekologię i zerową emisję. Niebawem powszechne będzie wycofywanie maszyn z napędami diesla. Dlatego ZOOMLION wskazuje na ścieżkę, którą chce kroczyć, inwestując w chociażby projekt nowego żurawia samojezdnego o zasięgu 250km, który jest w pełni elektryczny.

Świetnie. Ciekawi jesteśmy rozwiązań zastosowanych w tych najnowszych  urządzeniach i będziemy czekali, by móc je obejrzeć i opisać. Dziękujemy za rozmowę.

Dziękuję.


Komentarz Stanisława Świderskiego, redaktora naczelnego dzwignice.info:

Obserwuję branżę dźwignicową nie tylko w Polsce ale i na świecie od ponad 40 lat i jestem pełen uznania dla postępu  jaki uczyniła firma ZOOMLION w zakresie produkcji żurawi wieżowych, żurawi samojezdnych czy platform roboczych. Początkowo z dystansem podchodziłem do tego tematu, lecz teraz widzę, że produkty tej marki w Europie mają przed sobą przyszłość rysującą się w jasnych barwach. Osobiście sam jestem ciekaw jak będą wyglądały te wszystkie urządzenia na żywo i nie mogę się już doczekać by podzielić się z Państwem wrażeniami. Dyrektor firmy BAC obiecał mnie poinformować, kiedy zjadą jego nowe maszyny, abym mógł je wszystkie przetestować i dokładnie opisać w naszych publikacjach.


Poznaj ofertę podnośników ZOOMLION w firmie BAC Polska.


Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.


Pozostałe artykuły

wszystkie artykuły

BLOG