×
Artykuły

Żuraw gąsienicowy Liebherr LTR 1220 buduje zbiorniki wodne dla innowacyjnego system magazynowania energii

Od kilku miesięcy Grupa Max Bögl pracuje nad koncepcją inteligentnego wytwarzania i magazynowania naturalnej energii elektrycznej w północno-wschodniej części Badenii-Wirtembergii. W pobliżu Schwäbisch Hall budowana jest nowoczesna elektrownia szczytowo-pompowa składająca się z czterech turbin. Turbiny wiatrowe posiadać będą wirnik o średnicy 137 metrów i wieżę o wysokości 180 metrów; ich łączna wysokość wyniesie 240 metrów, co czyni je jednymi z najwyższych na świecie. Szczególną cechą tego projektu jest to, że każda turbina wiatrowa będzie następnie zlokalizowana w centrum okrągłego zbiornika wodnego. Nadwyżka energii może być przeznaczona do pompowania wody z doliny do góry do zbiorników wodnych, a kiedy będzie potrzebna energia elektryczna, uwalniany zostanie przepływ wody do elektrowni. Ogromne zbiorniki wodne są obecnie w trakcie budowy, w której udział bierze żuraw gąsienicowy z wysięgnikiem teleskopowym Liebherr LTR 1220.

To kompaktowe urządzenie z wysięgnikiem teleskopowym na gąsienicach jest idealne do budowania masywnych ścian zbiorników wodnych ze względu na jego doskonałą elastyczność. Umieszczony w środku okrągłego fundamentu, o imponującej średnicy 63 metrów, żuraw zajmuje bardzo mało miejsca. Z tego punktu musi wykonywać tylko kilkumetrowe manewry, aby dotrzeć do każdego punktu na ścianie zbiornika wodnego. Ponadto LTR 1220 jest w stanie poruszać się wraz z ładunkiem, który stanowią 200-tonowe elementy żelbetowe.

 

Po zakończeniu budowy LTR 1220 musi zostać wyniesiony ze zbiornika

Największy z czterech zbiorników wodnych, który będzie mógł zmagazynować łącznie 160.000 metrów sześciennych wody, składa się z siedmiu pierścieni, z których każdy zbudowany będzie z 28 elementów żelbetowych. Operator żurawia Michael Otto potrzebuje około jednego miesiąca, aby za pomocą żurawia LTR 1220 zamontować łącznie około 200 zakrzywionych segmentów, tworzących jeden zbiornik. Gdy budowa ściany tzw. biernego zbiornika zostanie zakończona, żuraw nie będzie mógł z niego wyjechać, konieczne będzie przeniesienie go ponad 15 metrową ścianą zbiornika za pomocą żurawia samojezdnego, po uprzednim usunięciu jego gąsienic.

Oprócz samojezdnych żurawi gąsienicowych. na miejscu budowy pracują również wieżowe żurawie wysięgnicowe Liebherr, w tym dwa nowe modele 280 EC-H 16. Wieże wysokiego magazynowania o wysokości 40 metrów zostaną zbudowane przy pomocy żurawia samojezdnego Liebherr LTM 11200-9.1. Wieże te wznosi się z pasywnych zbiorników i dlatego mogą również przechowywać wodę, będą wykorzystywane jako fundamenty pod turbiny wiatrowe. Turbiny zostaną zamontowane przy pomocy żurawia wieżowego Liebherr 630 EC-H 70. Żuraw ten będzie również posadowiony na 40 metrowej wieży, w aktywnym zbiorniku co umożliwi mu osiągnięcie imponującej wysokość haka 191 metrów nad poziomem ziemi

Galeria


Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.


Pozostałe artykuły

Wielkanoc z wózkami widłowymi w tle

Wielkanoc z wózkami widłowymi w tle

Watykańska Bazylika Świętego Piotra to miejsce, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. Przed ważnymi wydarzeniami liturgicznymi – jak...