×
Artykuły

Żuraw wieżowy Terex CTT 332-16 buduje chłodnię kominową elektrowni

Gdy na początku 2017 roku polska firma Corleonis zajmująca się wynajmem żurawi podjęła się, w imieniu wykonawcy – firmy Budimex, wzniesienia mającej około 150 metrów wysokości chłodni kominowej dla elektrowni w Bogatyni w południowo-zachodniej Polsce, wszyscy zadawali sobie jedno pytanie: który żuraw najlepiej sprosta temu zadaniu?

Ostatecznie wybór padł na żuraw wieżowy z wysięgnikiem wodzakowym Terex CTT 332-16 jako spełniający wszystkie kryteria tego wymagającego przedsięwzięcia: szybkość pracy w połączeniu z udźwigiem 16 ton gwarantuje sprawny przebieg budowy. Co więcej, dzięki solidnej konstrukcji maszyna ta sprawdza się w wymagających warunkach na miejscu.

Mimo tego od samego początku było jasne, że wszystkie zalety żurawia CTT 332-16 to za mało jak na wymogi zadania. Niezbędne było zmodyfikowanie standardowej konstrukcji dźwigu, mówi kierownik handlowy Corleonis, Jacek Obrębski, wyjaśniając jednocześnie przyczyny: Żuraw musiał być posadowiony wewnątrz komina chłodni i wznoszony w trzech etapach w miarę postępów budowy, aż do osiągnięcia końcowej wysokości haka wynoszącej 151,70 metra.

 

Solidna konstrukcja dzięki specjalnemu olinowaniu 

Zespół inżynieryjny Terex był w stanie sprostać temu wyzwaniu w krótkim czasie. Firmowi specjaliści opracowali konstrukcję olinowania umożliwiającą zakotwienie żurawia CTT 332-16 w płycie chłodni tak, aby zachował on stateczność przez cały okres budowy. Pierwsza kotwa została przymocowana do żurawia na wysokości 62,40 metra, kolejna na wysokości 109,60 metra. Specjaliści Terex Cranes zagwarantowali w ten sposób, że żuraw wieżowy CTT 332-16 z wysięgnikiem o długości 55 metrów podniesie wymagane ładunki na każdym etapie wznoszenia.

To nie był koniec wsparcia ze strony Terex Cranes: regionalny kierownik sprzedaży Bartosz Irzyniec zaproponował firmie Corleonis, w ramach kompleksowej oferty, oddelegowanie technika z zakładu Terex Cranes w Fontanafredda do pomocy w oddaniu żurawia do eksploatacji. Oczywiście nie mogliśmy przegapić takiej okazji, zwłaszcza że taki model dźwigu to dla nas praktycznie nowość. Krótko mówiąc, wsparcie Terex było dla nas szansą na skorzystanie z dodatkowego praktycznego doświadczenia, mówi Jacek Obrębski. To dodatkowe wsparcie zapewniali Ivo Romanelli, kierownik ds. serwisu w Terex Cranes i technik terenowy Mirco Manarin, którzy w marcu 2017 roku nie tylko pomagali zespołowi Corleonis we wznoszeniu dźwigu na miejscu budowy, ale także w oddaniu go do eksploatacji, próbach podnoszenia i w precyzyjnych nastawach.

 

Prawdziwy gigant

W tym początkowym etapie wysokość żurawia wyniosła 69 metrów. W kolejnym etapie dźwig rozbudowano do 110,40 metra, aby w końcowym, trzecim etapie w listopadzie 2017 roku osiągnął on końcową wysokość 151,70 metra. Żuraw CTT 332-16 niezbicie wykazał swoją niezawodność, co po raz kolejny udowodniło, że żurawie wieżowe Terex to prawdziwi giganci także w regionie EMEAR, z uśmiechem podsumowuje Ivo Romanelli.

Galeria


Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.


Pozostałe artykuły