×
Artykuły

Żuraw wieżowy Terex CTT 332-16 buduje chłodnię kominową elektrowni

Gdy na początku 2017 roku polska firma Corleonis zajmująca się wynajmem żurawi podjęła się, w imieniu wykonawcy – firmy Budimex, wzniesienia mającej około 150 metrów wysokości chłodni kominowej dla elektrowni w Bogatyni w południowo-zachodniej Polsce, wszyscy zadawali sobie jedno pytanie: który żuraw najlepiej sprosta temu zadaniu?

Ostatecznie wybór padł na żuraw wieżowy z wysięgnikiem wodzakowym Terex CTT 332-16 jako spełniający wszystkie kryteria tego wymagającego przedsięwzięcia: szybkość pracy w połączeniu z udźwigiem 16 ton gwarantuje sprawny przebieg budowy. Co więcej, dzięki solidnej konstrukcji maszyna ta sprawdza się w wymagających warunkach na miejscu.

Mimo tego od samego początku było jasne, że wszystkie zalety żurawia CTT 332-16 to za mało jak na wymogi zadania. Niezbędne było zmodyfikowanie standardowej konstrukcji dźwigu, mówi kierownik handlowy Corleonis, Jacek Obrębski, wyjaśniając jednocześnie przyczyny: Żuraw musiał być posadowiony wewnątrz komina chłodni i wznoszony w trzech etapach w miarę postępów budowy, aż do osiągnięcia końcowej wysokości haka wynoszącej 151,70 metra.

 

Solidna konstrukcja dzięki specjalnemu olinowaniu 

Zespół inżynieryjny Terex był w stanie sprostać temu wyzwaniu w krótkim czasie. Firmowi specjaliści opracowali konstrukcję olinowania umożliwiającą zakotwienie żurawia CTT 332-16 w płycie chłodni tak, aby zachował on stateczność przez cały okres budowy. Pierwsza kotwa została przymocowana do żurawia na wysokości 62,40 metra, kolejna na wysokości 109,60 metra. Specjaliści Terex Cranes zagwarantowali w ten sposób, że żuraw wieżowy CTT 332-16 z wysięgnikiem o długości 55 metrów podniesie wymagane ładunki na każdym etapie wznoszenia.

To nie był koniec wsparcia ze strony Terex Cranes: regionalny kierownik sprzedaży Bartosz Irzyniec zaproponował firmie Corleonis, w ramach kompleksowej oferty, oddelegowanie technika z zakładu Terex Cranes w Fontanafredda do pomocy w oddaniu żurawia do eksploatacji. Oczywiście nie mogliśmy przegapić takiej okazji, zwłaszcza że taki model dźwigu to dla nas praktycznie nowość. Krótko mówiąc, wsparcie Terex było dla nas szansą na skorzystanie z dodatkowego praktycznego doświadczenia, mówi Jacek Obrębski. To dodatkowe wsparcie zapewniali Ivo Romanelli, kierownik ds. serwisu w Terex Cranes i technik terenowy Mirco Manarin, którzy w marcu 2017 roku nie tylko pomagali zespołowi Corleonis we wznoszeniu dźwigu na miejscu budowy, ale także w oddaniu go do eksploatacji, próbach podnoszenia i w precyzyjnych nastawach.

 

Prawdziwy gigant

W tym początkowym etapie wysokość żurawia wyniosła 69 metrów. W kolejnym etapie dźwig rozbudowano do 110,40 metra, aby w końcowym, trzecim etapie w listopadzie 2017 roku osiągnął on końcową wysokość 151,70 metra. Żuraw CTT 332-16 niezbicie wykazał swoją niezawodność, co po raz kolejny udowodniło, że żurawie wieżowe Terex to prawdziwi giganci także w regionie EMEAR, z uśmiechem podsumowuje Ivo Romanelli.

Galeria


Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.


Pozostałe artykuły

Lekkie suwnice aluminiowe

Lekkie suwnice aluminiowe

Aluminiowe systemy dźwigowe SRA firmy Schmalz wyróżniają się konsekwentnie lekką konstrukcją. Standaryzowane komponenty pozwalają na efektywne...