×
Artykuły

Zwiększ bezpieczeństwo w swoim magazynie z PS Lift

Prześlij nam swój artykuł
Zobacz galerię zdjęć

Wypadki w magazynach zdarzają się dość często, niemniej jednak można im świadomie zapobiegać. Istnieje wiele sposobów na poprawę warunków i bezpieczeństwa pracowników. Prewencyjne działania przekładają się na lepiej wykonywaną pracę całego zespołu, a to z kolei znacznie wpływa na wydajność całego przedsiębiorstwa.

 

Urządzenia dźwignicowe w Twoim magazynie

Jeśli można w kilku prostych słowach wyjaśnić jaką rolę odgrywają urządzenia dźwignicowe w przedsiębiorstwach, odpowiedź będzie prosta. Podnoszą, przenoszą, transportują za nas wszystko to, czego my, pracownicy, nie jesteśmy w stanie zrobić.

Implementacja urządzeń dźwignicowych w zakładach, magazynach i halach ma zadanie odciążyć pracownika, udoskonalić i przyspieszyć jego pracę. W zależności od charakterystyki przedsiębiorstwa pomóc może wózek unoszący, który przetransportuje niewygodne i ciężkie rolki folii, albo żuraw z podnośnikiem podciśnieniowym, dzięki któremu operator bez problemu podniesie zapakowane kartony, worki, czy palety i odłoży je na docelowe miejsce. W innym przypadku może to być suwnica z wciągnikiem łańcuchowym służąca manipulacji tonowymi ładunkami lub dźwignik nożycowy działający przy linii produkcyjnej jako jej nieodłączny element. Czasem jest to po prostu wózek paletowy czy widłowy, który ma pomóc w załadowaniu i rozładowaniu auta dostawczego. Możliwości jest wiele, urządzeń jeszcze więcej, a każde z nich, przy odpowiednim ich użytkowaniu, pomaga zachować wysokie standardy.

Oczywiście potrzeba trochę więcej niż same urządzenia, by magazyn był bezpiecznym miejscem pracy. Należy podjąć także inne działania mające na celu likwidację zagrożeń.

 

Odpowiedni podział i oznakowanie magazynu

Stworzenie tzw. dróg komunikacyjnych pozwoli na sprawne przemieszczanie się po magazynie czy hali. W przypadku, gdy konstrukcja hali na to pozwala i możliwe jest stworzenie szerokich ścieżek komunikacyjnych warto postawić na stalowe barierki, które będą oddzielały szlaki dla pieszych od dróg dla wózków. Można pokusić się także o szlabany czy zapory, które będą oddzielały strefy magazynu. Słupki z taśmą magnetyczną są świetnym sposobem, aby odgrodzić teren podczas ściągania wózkiem widłowym elementów z dużych wysokości. Jeśli budżet jest mocno okrojony wystarczy użyć zwykłej kolorowej taśmy, przykleić ją do podłoża i wyznaczyć ścieżki. Znaki bezpieczeństwa w magazynie są wymagane przez prawo i należy umieścić je w odpowiednich ilościach i w dobrze widocznych miejscach.

 

Słupki przy regałach oraz utrzymanie porządku

Dzięki zastosowaniu polimerowych słupków ewentualne zderzenie wózka czy innego urządzenia dźwignicowego z regałem wyeliminuje ryzyko uszkodzeń - siła uderzenia zostanie bowiem stłumiona przez zamontowany przy regale słupek. Najczęściej tego typu słupki wykorzystywane są w ciasnych korytarzach komunikacyjnych między regałami. Jest to najlepsza alternatywa dla kotwionych, stalowych odbojnic, które zabierają miejsce i często po prostu przeszkadzają. W celu zapewnienia maksymalnego komfortu i bezpieczeństwa pracy równie ważne jest utrzymanie porządku na regałach i ścieżkach. Eliminacja wszelkiego rodzaju progów, nierówności oraz śliskich powierzchni to podstawa bezpieczeństwa w magazynie. Warto pomyśleć też o dodatkowym wyposażeniu urządzeń i konstrukcji, jak na przykład mieszek ochronny w dźwignikach nożycowych czy osiatkowanie strefy pracy.

 

Wydajne oświetlenie magazynu

Odpowiednie światło i oświetlenie wszystkich zakamarków poprawi bezpieczeństwo pracowników oraz ułatwi poruszanie się po magazynie. Do podstawowych parametrów, które brane są pod uwagę przy doborze źródła światła w danym magazynie należą rozkład światła oraz jego natężenie.

 

Posiadanie granulatów wiążących

Granulaty wiążące to jeden z produktów, który powinien znaleźć się w każdym magazynie, na którym istnieje możliwość dojścia do wycieku różnego rodzaju olejów czy substancji bezpośrednio niebezpiecznych dla życia i zdrowia pracowników. Granulaty wiążące posiadają doskonałą chłonność i wystarczy jedynie posypać nimi wyciek, aby cała substancja została wchłonięta.

 

Szkolenia dla całego zespołu i odpowiednia odzież

Szkolenia zwiększają świadomość pracowników, a także pozwalają nabyć umiejętność radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych. Pokazują, jak szybko reagować, a także co robić, gdy wypadek będzie miał miejsce oraz w jaki sposób go uniknąć. Nie bez znaczenia pozostaje również sam ubiór pracowników. Najlepiej wyposażyć zespół w certyfikowane odblaskowe kamizelki, które będą widoczne nawet z dużych odległości.

 

Czas na zmiany

Jeżeli więc pragniesz zapewnić maksymalne bezpieczeństwo pracownikom w Twoim magazynie powinieneś pamiętać o wszystkich powyższych kwestiach. Warto pomyśleć też o wzięciu udziału w konkursie na poprawę warunków pracy i BHP organizowanym rok w rok przez ZUS.

Urządzenia dźwignicowe niwelują wypadki, ale także zapobiegają mniejszym urazom i kontuzjom. Zastosowanie rozwiązań dźwignicowych pozwala na poprawę ergonomii, nie tylko poszczególnych pracowników, ale całego przedsiębiorstwa. Zwiększona wydajność, zmniejszenie wydatków, szybsza i efektywniejsza praca, poprawa bezpieczeństwa, autonomia pracownika - wszystko to przekłada się na jakże ważną w dzisiejszych czasach jakość.

To najlepszy moment by uwzględnić urządzenia dźwignicowe w założeniach budżetowych na przyszły rok. Potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z firmą PS Lift i dowiedz się jak możesz usprawnić swoją firmę.


Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.


Pozostałe artykuły

wszystkie artykuły

BLOG