×
Artykuły

Żywotność lin stalowych – dobór odpowiedniej liny

Prześlij nam swój artykuł
Zobacz galerię zdjęć

Zagadnienie żywotności lin stalowych wiąże się z wieloma aspektami, m.in. z ich konserwacją i smarowaniem. Zagadnienia te poruszaliśmy już w naszym portalu. Niemniej ważnym aspektem jest sam dobór odpowiedniej liny do danego urządzenia.

Aby mówić o prawidłowo dobranej linie, kluczowe jest rozważenie dwóch kwestii. Z jednej strony mamy aspekt bezpieczeństwa związany z równomiernym w czasie i dającym się przewidzieć zużyciem liny (nazywany zużyciem naturalnym). Z drugiej strony natomiast pojawia się aspekt ekonomiczny. Użytkownik, który poniósł konkretne koszty, chciałby, aby czas eksploatacji liny był jak najdłuższy.

 

Liny o wydłużonej żywotności

W takiej sytuacji próbujemy osiągnąć kompromis. Z punktu widzenia użytkownika liny ważne jest ograniczenie do minimum częstotliwości jej wymiany. Zdaniem specjalistów z firmy PFEIFER jest to możliwe m.in. dzięki zastosowaniu liny o wyższej żywotności. Ważna jest także dokładna analiza aktualnych uwarunkowań środowiska pracy. Charakterystyka środowiska może znacznie ograniczać planowane podniesienie żywotności lub wręcz je uniemożliwiać.

Dobór odpowiedniej liny ma kluczowe znaczenie tam, gdzie ważne jest utrzymanie ciągłości procesu produkcji i duży nacisk kładziony jest na niski współczynnik awaryjności urządzeń np. dźwignicowych. Odpowiedni dobór i niezawodna praca liny wpływa znacząco na koszty – pozwala uniknąć nieplanowanych przestojów spowodowanych koniecznością niespodziewanej wymiany liny.

Wydłużenie żywotności liny dzięki odpowiedniemu jej doborowi to temat zawsze wymagający fachowej wiedzy i indywidualnego podejścia. Niektóre właściwości liny powinny zostać poddane głębszej analizie w celu odpowiedniego ich dopasowania do urządzenia, podkreślają specjaliści z firmy PFEIFER.

 

Należą do nich m.in.:

  • Odpowiedni dobór średnicy liny, a konkretnie jej tolerancji dopasowanej do urządzenia,
  • konstrukcja liny – jedne liny ze względu na swoją konstrukcję  są bardziej odpowiednie do danych urządzeń i warunków pracy, a inne mniej,
  • wytrzymałość związana z minimalną siłą zrywającą,
  • odporność na przeginanie zmęczeniowe,
  • elastyczność liny.

 

Firma PFEIFER zajmuje się specjalistycznym doborem lin w celu podnoszenia ich żywotności. Na tym polu odnieśliśmy wiele sukcesów zarówno na naszym rodzimym rynku (gdzie w poszczególnych przypadkach udało nam się podnieść żywotność lin nawet o kilkaset procent), jak i na rynkach światowych.

 

Zainteresowanych zagadnieniem zapraszamy do kontaktu z firmą PFEIFER


Przeczytaj również inne artykuły dotyczące eksploatacji lin:

Żywotność lin stalowych - podstawowe czynności konserwacyjne

Liny stalowe- smarować czy nie smarować?

 


Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.


Pozostałe artykuły

Rynek wózków widłowych po epidemii

Rynek wózków widłowych po epidemii

Po związanym z epidemią spowolnieniu dynamiki wzrostu w 2020 r. analitycy przewidują, że rok 2021 może przynieść odbicie na globalnym rynku...

wszystkie artykuły

BLOG