×

Wciągniki i wciągarki (cięgniki)

Wciągnik - dźwignica przystosowana do pionowego podnoszenia ładunku najczęściej za pomocą liny lub łańcucha z wykorzystaniem elementu chwytnego zazwyczaj haka. Urządzenie to przeznaczone jest do przemieszczania ładunków w pionie. Konstrukcyjnie zazwyczaj przystosowana do jazdy po nieruchomym torze jezdnym lub w wersji stacjonarnej, zapewniającej pracę w jednym miejscu (bez możliwości przejazdu); obudowa mechanizmu podnoszenia stanowi jego konstrukcję nośną.

 

Klasyfikacja wciągników

Ze względu na rodzaj napędu wciągniki dzielimy na: 

  • wciągniki ręczne,
  • wciągniki elektryczne,
  • wciągniki pneumatyczne.

Wciągniki ręczne  w celu zmniejszenia siły niezbędnej do podnoszenia wykorzystują przełożenie wielokrążka, przekładnie ślimakowe, przekładnie planetarne. Wciągniki elektryczne i pneumatyczne wykorzystują jako zespół napędowy silniki i przekładnie.

Ze względu na rodzaj zastosowanego cięgna wyróżniamy:

  • wciągniki łańcuchowe,
  • wciągniki linowe.

 

Wciągarka - dźwignica przystosowana do pionowego podnoszenia ładunku za pomocą liny lub łańcucha z wykorzystaniem elementu chwytnego zazwyczaj haka; przeznaczona do przemieszczania ładunków w pionie; konstrukcyjnie zazwyczaj przystosowana do jazdy po nieruchomym torze jezdnym w wersji stacjonarnej, zapewniającej pracę w jednym miejscu (bez możliwości przejazdu); zespół mechanizmów jest zabudowany na odrębnej konstrukcji nośnej, którą może stanowić rama stała, przesuwana lub przejezdna. 

 

zapoznaj się z ofertą wciągników i wciągarek >>

 

Galeria

BLOG