A
AHC (Active Heave Compensated - aktywna kompensacja udźwigu) - technologia wykorzystywana w celu zredukowania wpływu fal podczas operacji morskich wykonywanych żurawiem lub wciągarką. Mechanizm podnoszenia zaopatrzony w system AHC posiada system sterowania, który aktywnie kompensuje zmiany położenia ładunku wynikające z kołysania fali morskiej.
Celem AHC jest utrzymanie ładunku przez żuraw, znajdujący się na ruchomym statku, bez zmiany położenia w odniesieniu do dna morza lub innego statku.
Żuraw z dobrym systemem AHC jest w stanie utrzymać obciążenie w stałym punkcie niezależnie od oddziaływania fali morskiej nawet gdy odchylenia sięgają od kilku centymetrów do 8 metrów (+/- 4m).
Żurawie AHC są zwykle używane do wykonywania podwodnych operacji podnoszenia lub budowy. System AHC może pomóc zminimalizować koszty operacji podwodnych ograniczając przestoje spowodowane złymi warunkami pogodowymi.
Amortyzator - element (zespół), którego zadaniem jest przejąć i rozproszyć nadmiar energii w układzie mechanicznym (np. obrotu). Używany jest w celach zabezpieczenia urządzenia lub stanowiska operatora przed negatywnym oddziaływaniem drgań dźwignicy; stosowany zwykle w zamocowaniach kabin lub stanowisk sterujących.
AWP (ang. aerial working platform) – platforma robocza, zobacz: Podest ruchomy