Montaż
Montaż jest ostatnią fazą procesu wytwarzania. W procesie produkcji dźwignic mamy do czynienia z 2 fazami montażu:
- montaż fabryczny,
- montaż końcowy, w miejscu pracy dźwignicy.
Montaż fabryczny
Montaż fabryczny stanowi sprawdzenie procesu produkcji oraz wybranych czynności dotyczących funkcji bezpieczeństwa np. wciągnik linowy w wykonaniu standardowym podlega próbom statycznym i dynamicznym na stanowisku, ustawieniu ogranicznika udźwigu, przycisków STOP itp.
W niektórych przypadkach montaż fabryczny stanowi zarazem montaż końcowy (np. w przypadku żurawi samojezdnych – opuszczają one zakład w pełnej gotowości do pracy).
Montaż końcowy
Montaż końcowy stanowi ostatnia fazę montażu i tylko on umożliwia ostateczne sprawdzenie bezpieczeństwa eksploatacji dźwignicy w miejscu pracy. Nie można bowiem sprawdzić bezpieczeństwa działania dźwigu osobowego lub towarowego przed zamontowaniem go w szybie i sprawdzeniem działania na każdym przystanku. Nie można sprawdzić bezpieczeństwa funkcjonowania suwnicy lub żurawia szynowego przed zamontowaniem ich na torze jezdnym w miejscu pracy i regulacji wyłączników krańcowych jazdy, ograniczników udźwigu, ograniczników momentu, awaryjnego zatrzymania itp.
Obszary pracy kolizyjnej można sprawdzić wyłącznie po zainstalowaniu wszystkich dźwignic przewidzianych do pracy na danym obszarze.
Montaż końcowy obejmuje następujące czynności:
- montaż mechaniczny,
- montaż i sprawdzenie instalacji elektrycznej,
- montaż instalacji zasilającej,
- parametryzacja ruchów roboczych,
- wgranie software’u (algorytmu pracy dźwignicy),
- sprawdzenie wszystkich obszarów kolizyjnych,
- próby ruchowe bez i z obciążeniem,
- pomiary elektryczne dojazdu (rezystancje izolacji, skuteczność ochrony przeciwpożarowej),
- pomiary geodezyjne torów jezdnych,
- badania odbiorowe UDT w miejscu instalacji (pracy).