Technologie
Produkty

225-metrowy gigant – największy żuraw w historii czeskiego zakładu Huisman

redakcja dzwignice.info
06.06.2024
0
Żuraw Huisman dla  energetyki wiatrowej

W czeskim zakładzie Huisman powstał jeden z największych żurawi o wysokości 225 metrów. Jest on największym, w pełni zmontowanym żurawiem w historii Huisman Czech Republic i powodem do dumy. Stanowi nie tylko kamień milowy dla firmy, ale również dowód na to, jak automatyzacja produkcji może znacząco zwiększyć efektywność i jakość wytwarzanych produktów.

Żuraw został zaprojektowany specjalnie dla BMS Heavy Cranes, światowego dostawcy żurawi i urządzeń do podnoszenia ciężkich ładunków. Będzie pracował przy montażu dużych turbin wiatrowych na lądzie, morzu i na pływających fundamentach.

Karel Pavlíček, dyrektor generalny Huisman Czech Republic wyraził swoje zadowolenie z osiągnięcia, stwierdzając, że cały projekt został zrealizowany zgodnie z harmonogramem, a jakość sprzętu była wyjątkowa.

Każdy etap, od projektowania po produkcję, został wykonany w zakładzie w czeskim Sviadnovie, z wyjątkiem kilku komponentów, które zostały pozyskane z zewnątrz. Następnie żuraw został przetransportowany, zmontowany i oddany do użytku w Danii.

Znaczna część prac produkcyjnych została wykonana dzięki automatyzacji. Tomáš Zamarski, kierownik projektu, wyjaśnił, że w zakładzie Huisman w Czechach zastosowano roboty spawalnicze do spawania części o długości przekraczającej 15 metrów. Dodał, że aż 60% zadań spawalniczych zostało wykonanych przez roboty, co znacznie przewyższa standardy typowe dla tradycyjnej produkcji.

Żuraw składa się z ponad 150 dużych elementów spawanych oraz różnych mniejszych komponentów, które musiały być złożone w trakcie procesu produkcyjnego. Kompleksowy system sterowania żurawiem został pomyślnie wdrożony i dokładnie przetestowany w zakładzie w Sviadnovie, na specjalistycznym torze, który dokładnie odwzorowywał rzeczywiste ruchy żurawia.

Ogromne rozmiary żurawia wymagały transportu jednego z jego komponentów z Czech do Danii, gdzie następnie zmontowano kompletny żuraw. Do tego celu użyto łącznie 150 ciężarówek, z czego 92 były specjalnie zaprojektowane do przewozu towarów ponadgabarytowych. Najdłuższy transportowany element miał długość 20 metrów i szerokość 4,5 metra.

Eksperci z Huisman Czech Republic aktywnie uczestniczyli w procesie instalacji i uruchomienia żurawia na miejscu. Wstępny test obciążeniowy, przeprowadzony w listopadzie 2023 roku, zakończył się sukcesem, potwierdzając niezawodność i gotowość żurawia do pracy.

---

Huismann, to holenderska firma o globalnym zasięgu, specjalizująca się w projektowaniu i wytwarzaniu ciężkiego sprzętu budowlanego, dźwigów i urządzeń do podnoszenia ciężkich ładunków dla branż takich jak energia odnawialna, przemysł naftowy i gazowy, budownictwo cywilne i morskie. Wśród rozwiązań tych są żurawie, narzędzia do instalacji farm wiatrowych na morzu, sprzęt do układania rur i wiercenia oraz inne specjalistyczne rozwiązania.


Żuraw
Huisman

Poprzedni Następny
Dodaj komentarz
Komentarze 0
Zobacz także