Ciekawostki

Helikopter montuje żuraw wieżowy Potain MCT 58 na zaporze wodnej

redakcja dzwignice.info
09.04.2021
0
Helokopter transportuje części żurawia Potain MCT 58

Żuraw wieżowy Potain MCT 58 został zmontowany przy użyciu helikoptera na wyspie La Réunion na Oceanie Indyjskim. Dla tego niezwykłego miejsca pracy Manitowoc specjalnie zaprojektował i wyprodukował żuraw. GLI (Grues Levages Investissements) - Dealer Manitowoc - przetransportował go z Portugalii do La Réunion, gdzie został zamontowany i uruchomiony.

 

Żuraw Potain MCT 58 miał zastąpić stary, wyprodukowany w latach 70.,  żuraw Potain 427 E. Stary żuraw pracował na zaporze wodnej nad Rivière de l'Est w elektrowni EDF Sainte-Rose w La Prize d'eau des Orgues od lat 90.

Zadaniem nowego żurawia miała być pomoc w demontażu starego urządzenia i przeprowadzenie ogólnej konserwacji zapory. W zakres pracy nowego żurawia wchodziła konserwacja 3-tonowych grobli i 1-tonowej sieci poboru wody oraz projekt wzmocnienia zapory zaplanowany na 2021 rok.

Ze względu na odległe położenie tamy u stóp wulkanu Piton de la Fournaise (jednego z najbardziej aktywnych na świecie) elementy żurawia nie mogły być transportowane drogami kołowymi. Jedynym dojazdem jest wąski tunel odpowiedni tylko dla małych samochodów miejskich. Oznaczało to, że montaż musiał zostać przeprowadzony przy użyciu śmigłowca o maksymalnym udźwigu 1 tony.

To była trudna specyfikacja, której żurawie innych marek nie byłyby w stanie spełnić z powodu ograniczenia udźwigu helikoptera. Ściśle współpracowaliśmy z Manitowoc, aby dostosować wydajność, technologię, gwarancję i plan montażu do potrzeb EDF, powiedział Christophe Chappaz, dyrektor techniczny GLI, który był odpowiedzialny za projekt .

Do projektu wybrany został żuraw Potain MCT 58, z uwagi na opcję wysięgnika, którego wszystkie elementy mogą być dostarczane w sekcjach o długości 5 metrów, o wadze poniżej 1 tony. Uzupełniono go o dodatkowe podparcie w celu umieszczenia wciągarki z boku wysięgnika, a wysięgnik przeciwwagi został dostarczony w trzech częściach. Firma Manitowoc opracowała również specjalny plan podnoszenia, aby umożliwić montaż wszystkich elementów o masie poniżej 1 tony. Do ukończenia montażu śmigłowiec wykonał 26 lotów.

Zwykły montaż żurawia MCT 58 zajmuje około czterech godzin. W tym projekcie zajęło nam to sześć i pół godziny w ciągu dwóch dni ze względu na trudności związane z użyciem helikoptera. Łopaty wirnika wytwarzają wirujący wiatr, który jest trudny do opanowania, dlatego ważne było, abyśmy robili to powoli i stabilnie. Nie można się spieszyć, gdy bezpieczeństwo jest krytyczne, powiedział Chappaz.

Żuraw jest zabezpieczony za pomocą statycznych kątowników mocujących i osiąga wysokość pod hakiem 19,7 metra przy wysięgniku o długości 30 metrów. Maksymalny udźwig wynosi 3 tony przy 20,7 metrach i 1,96 tony przy 30 metrach. Żuraw nie ma kabiny, obsługiwany jest za pomocą pilota radiowego.

 

Helokopter transportuje części żurawia Potain MCT 58 do montażu u stóp wulkanu

Żuraw wieżowy Potain ze specjalna ochroną antykorozyjną 

Biorąc pod uwagę wilgotne środowisko nad zaporą, Manitowoc pokrył żuraw MCT 58 odporną na korozję farbą C5-M zgodnie z normą ISO: 12944. Zainstalowano szafkę ze stali nierdzewnej w celu ochrony elementów elektrycznych i usunięto wtyczki elektryczne między wciągarkami a szafą elektryczną, aby uniknąć problemów z korozją.

Elektrownia wodna zbiera wodę deszczową, która spada na zbocza wulkanu Piton de la Fournaise i przepuszcza ją przez 4-kilometrową galerę do czterech zbiorników o pojemności 25 000 m3. Ukształtowanie terenu nie pozwala na utworzenie zbiornika zaporowego. W związku z tym zbiorniki są opróżniane dwa razy dziennie przez cztery turbiny znajdujące się 870 metrów poniżej, aby wygenerować 22 MW mocy.

Energia wodna jest głównym źródłem zielonej energii na Reunion, odpowiadającym za prawie jedną piątą dostaw energii elektrycznej francuskiego Departamentu Zamorskiego. Elektrownia EDF Sainte-Rose ma kluczowy udział w dostawie, wytwarzając ponad połowę całej energii wodnej na wyspie. Dlatego ważne było, aby montaż Potain MCT 58 został przeprowadzony z myślą o jakości i wydajności.


Żuraw wieżowy
Żuraw wieżowy T6515
żuraw Potain
Żuraw wieżowy Potain MCT 58

Poprzedni Następny
Dodaj komentarz
Komentarze 0
Zobacz także