Usługi

Helikopter transportuje żuraw wieżowy na starówkę Bratysławy

dzwignice.info
13.07.2023
0
Helikopter transportuje żuraw wieżowy 40 LC

W centrum Bratysławy, stolicy Słowacji, na rozwijającym się obszarze realizowany jest nowy projekt budowlany bez bezpośredniego dostępu do drogi. Dystrybutor Liebherr, Kranimex, przy pomocy helikoptera MI-8T, przetransportował do centrum miasta i zamontował żuraw wieżowy 40 LC. Żuraw górnoobrotowy będzie w najbliższych miesiącach wspierał budowę nowych mieszkań.

Wystające krawędzie sąsiednich budynków uniemożliwiły konwencjonalny montaż żurawia Liebherr przy pomocy żurawia samojezdnego, gdyż wymagałby on minimalnego udźwigu 350 ton plus przedłużenie wysięgnika.

Jednak prawdziwy problem takiego montażu polega na tym, że wiązałby się on z koniecznością zawieszenia komunikacji miejskiej (kursujących co pięć minut tramwajów), kosztownym demontażem trakcji, a następnie ponowną instalacją tramwajowych linii energetycznych. Montaż helikopterem, we współpracy z firmą Tech-Mont, specjalizującą się od 25 lat w transporcie ciężkim, okazał się właściwym rozwiązaniem.

Helikopter transportuje żuraw wieżowy 40 LC

Helikopter bez problemu transportuje najcięższą część żurawia

Trudny montaż zajął pełne dwa dni. Zastosowany śmigłowiec MI-8T mógł unieść maksymalnie trzy tony. Oznaczało to, że był w stanie bez problemu przetransportować nawet najcięższą część żurawia, 2750-kilogramową platformę obrotową. Helikopter zabrał elementy żurawia, w tym sekcje wieży, wysięgnik i wysięgnik przeciwwagi, z tymczasowego miejsca składowania nad Dunajem i przeleciał nad dachami miasta na plac budowy. Aby dostarczyć na miejsce wszystkie części żurawia wieżowego, wykonał jedenaście lotów. 

Silna i niezawodna praca zespołowa była kluczowym czynnikiem decydującym o tym wyjątkowym montażu, powiedział Patrik Šeba, monter serwisu firmy Kranimex.

 

System wąskich wież i kotwy fundamentowe

Żuraw wieżowy Liebherr 40 LC pracuje na miejscu z hakiem o wysokości 30 metrów i wysięgnikiem o długości prawie 25 metrów. Oferuje maksymalny udźwig 4000 kilogramów. Aby zaoszczędzić jak najwięcej miejsca, żuraw został zamontowany na kotwach fundamentowych i wąskim systemie wieżowym 63 LC o wymiarach zewnętrznych zaledwie 1,2 x 1,2 metra.

Zgodnie z założeniami projektu żuraw będzie kontynuował pracę w centrum Bratysławy do końca 2023 roku. Jego wymiary umożliwiają maszynie łatwy dostęp do wszystkich części placu budowy i pomoc w różnych operacjach podnoszenia, w tym przemieszczaniu cegły i betonu. Po zakończeniu pracy żuraw zostanie zdemontowany również przy użyciu helikoptera i przetransportowany z powrotem ponad dachami miasta.


Żuraw wieżowy
montaż żurawia helikopterem

Poprzedni Następny
Dodaj komentarz
Komentarze 0
Zobacz także