Największe projekty

Instalacja ciężkiego żurawia morskiego Liebherr HLC na ukończeniu

redakcja dzwignice.info
09.04.2020
0
Żuraw Liebherr na statku Orion

Zakład Liebherr w Rostocku, w którym produkowane są urządzenia morskie, osiągnął kolejny kamień milowy w projekcie budowy ciężkiego żurawia morskiego. Przy użyciu nowego żurawia bramowego TCC 78000, eksperci Liebherr i DEME zainstalowali jedną z najbardziej charakterystycznych części żurawia HLC 295000 - wysięgnik o długości 145 metrów.

Kolejny ważny etap montażu największego żurawia jaki kiedykolwiek został zbudowany przez Liebherr - HLC 295000, o którym pisaliśmy w portalu dzwignice.info został osiągnięty. Wysięgnik o długości 145 metrów został pomyślnie połączony z zespołem obrotowym żurawia.

Liebherr po raz pierwszy wyprodukował i zainstalował żuraw tej wielkości. Spodziewaliśmy się wiele ekscytujących wyzwań, które nasi specjaliści chętnie rozwiązali, powiedział Leopold Berthold, dyrektor zarządzający Liebherr Rostock. Proces tej trudnej instalacji przebiegł sprawnie dzięki niezwykłej pracy wykonanej przez zaangażowanych pracowników.

Kolumna obrotowa żurawia Liebherr HLC

Wszystkie główne elementy żurawia zostały zainstalowane na pokładzie Oriona – potężnego przybrzeżnego statku instalacyjnego nowej generacji, który w przyszłości będzie obsługiwał HLC. Orion, własność belgijskiej grupy DEME, ma silniki dwupaliwowe i może być napędzany paliwem konwencjonalnym lub LNG. Żuraw HLC oraz zmaksymalizowana przestrzeń na pokładzie, powodują, że statek oferuje unikalne połączenie funkcji podnoszenia i ładowności.

Jednym z kluczowych czynników sukcesu podczas różnych operacji podnoszenia w trakcie instalacji okazał się nowy żuraw portalowy Liebherr TCC 78000 pracujący na nabrzeżu. Żuraw ten jest charakterystycznym, widocznym z daleka punktem zakładu Liebherr Rostock. Był on zaangażowany w każdy etap instalacji: podnoszenie dolnej i górnej części zespołu obrotowego, ramy A i wreszcie wysięgnika. Wszystkie te operacje były pierwszymi głównymi zadaniami TCC 78000.

Wysięgnik był ostatnim dużym elementem konstrukcji HLC, który musiał zostać umieszczony na Orionie, dodaje Robert Pitschmann, Sales Project Manager HLC 295000. Jest jeszcze kilka kroków do ukończenia budowy żurawia. Z niecierpliwością czekamy na HLC w akcji podczas jego pierwszej operacji na farmie wiatrowej Moray East w Szkocji.

 

Żuraw o dużym udźwigu z dużym zakresem funkcjonalnym

Żuraw HLC 295000 na pokładzie Oriona, o maksymalnym udźwigu wynoszącym 5000 ton, wysięgu liczącym 35 metrów i o maksymalnej wysokości podnoszenia - 175 metrów nad pokładem, zdobywa nowe rynki dla zakładu Liebherr Rostock.

Rama A żurawia Liebherr HLC

HLC i rozwój programu ciężkich żurawi jest ważną częścią strategii Liebherr, z uwagi na rewolucję energetyczną. Morskie turbiny wiatrowe stają się coraz większe i buduje się ich coraz więcej, aby zagwarantować zrównoważone dostarczanie energii dla obecnych i przyszłych pokoleń. W celu budowy tych dużych turbin wiatrowych, unikalna wysokość podnoszenia żurawia HLC wynosząca do 175 metrów jest bardzo ważna.

Ponadto istnieje trend wycofywania z eksploatacji morskich instalacji naftowych i gazowych, w których duże i ciężkie części są i będą demontowane. To kolejne zadania, które produkty HLC Liebherr mogą z łatwością wykonywać ze względu na udźwig 5000 ton.

Decydującym czynnikiem jest różnorodność operacji, które HLC może wykonać w połączeniu z szerokim zasięgiem jego funkcjonalności. Ciężkie żurawie Liebherr można stosować w różnych sytuacjach podnoszenia na całym świecie, podsumowuje Berthold.

 

Dane techniczne żurawia HLC 295000

Maksymalny udźwig

 • wciągarka główna: 5000 tm na wysięgu 35 m 
 • udźwig wysięgnika Fly:
  • 1500 tm na wysięgu 70 m
  • 200 tm na wysięgu 151 m
 • zainstalowana moc napędu: 10 x 800 kW
 • Heavetronic (AHC) z SWL = 800 t
 • 13 wciągników pomocniczych i holowników wciągarki
 • maksymalna wysokość podnoszenia nad pokładem:
  • wciągarka główna: 135 m
  • wciągarka pomocnicza 1: 165 m
  • wciągarka pomocnicza 2: 175 m

żuraw Liebherr
żuraw offshore
HLC 295000
Statek Orion
najwiekszy żuraw Liebherr
żurawi morski
żuraw portalowy Liebherr TCC 78000
statek instalacyjny
HLC Liebherr

Poprzedni Następny
Dodaj komentarz
Komentarze 0
Zobacz także