Największe projekty

Jedno podnoszenie zamiast trzech - nowy system wysięgnika w LR 11000 zapewnia większą wydajność

redakcja dzwignice.info
12.11.2020
0
Cała gondola wraz z układem napędowym i piastą montowana jest podczas jednej operacji

Turbina wiatrowa Nordex Delta 4000 o średnicy wirnika 149 metrów to system lądowy najnowszej generacji w klasie mocy od czterech do pięciu megawatów. W przeszłości do zainstalowania generatora na wysokości piasty wynoszącej 108 metrów potrzebne były operacje dźwigowe - gondola, układ napędowy i piasta były podnoszone oddzielnie i montowane na szczycie wieży. Amerykański specjalista w dziedzinie żurawi Buckner Heavy Lift Cranes pokazał teraz, że prace można wykonać szybciej, łatwiej i bardziej ekonomicznie – w jednym cyklu podnoszenia zamiast trzech.

Cała operacja jest możliwa dzięki nowemu, mocniejszemu systemowi wysięgnika SL8F2, który firma Liebherr opracowała we współpracy z Buckner dla żurawia gąsienicowego LR 11000. System jest tak mocny, że może unieść całkowicie zmontowany generator - ósma wersja wysięgnika SL z drugą wersją stałego wysięgnika F zapewnia udźwig 253 ton przy wysokości haka 114 metrów, wystarczającej do uniesienia 230 ton składa się z kompletnego generatora i sprzętu do obsługi ładunków do wysokości piasty 108 metrów. Kolejną zaletą jest to, że montaż gondoli z układem napędowym i piastą na ziemi jest łatwiejszy i bezpieczniejszy niż na dużych wysokościach.

Konfiguracja żurawia LR 11000 z wysięgnikiem SL8F2 dla nowoczesnych turbin wiatrowych na wieżach o wysokości około 100 metrów jest szczególnie ekonomiczna, ponieważ żuraw może pracować bez systemu derrick. Oszczędza to pracę logistyczną dostawców żurawi i czas przezbrojenia, ponieważ montuje się i transportuje mniej części.

Buckner ukończył montaż pierwszego generatora Nordex Delta 4000, który ma zostać zainstalowany za pomocą jednej operacji podnoszenia na farmie wiatrowej w północnej Oklahomie w centrum Stanów Zjednoczonych. LR 11000 został wyposażony w 108-metrowy wysięgnik SL i stały wysięgnik 12-metrowy; 130 ton balastu centralnego, 250 ton balastu obrotowego platformy i dalsze 80 ton na przedłużeniu platformy obrotowej zapewnia wymaganą stabilność do podniesienia ciężaru brutto 230 ton na wysokość haka 114 metrów.

Ta udana premiera oznacza, że proces montażu stanie się teraz standardową procedurą dla tej konkretnej turbiny wiatrowej. Pięć z 17 żurawi LR 11000, które Buckner obecnie obsługuje w USA, jest wyposażonych w nowy system wysięgnika.

Daniel Ives, inżynier ds. Wsparcia technicznego i analityk w Buckner, wyjaśnia: Jesteśmy przekonani o wydajności nowego systemu SL8F2, zasugerowaliśmy naszemu klientowi, firmie Wanzek Construction, Inc i właścicielowi farmy wiatrowej, Duke Energy Corporation, że powinniśmy podjąć próbę zainstalowania całego generatora w jednej operacji. W wyniku możliwych oszczędności kosztów i zmniejszonego ryzyka związanego z wiatrem i pogodą, Nordex również szybko przekonał się do opracowania sprzętu do obsługi ładunków do tego zadania.

Buckner użył kilku żurawi Liebherr do tego projektu. Teleskopowe żurawie gąsienicowe LTR 1220 były odpowiedzialne za rozładunek komponentów i montaż gondoli, układu napędowego i piasty na ziemi. Żurawie gąsienicowe Liebherr LR 1500 zainstalowały dolne części wież za pomocą głównego systemu wysięgnika, a następnie zostały przekształcone w system wysięgnika wychylnego, aby pomóc w instalacji łopat wirnika. Dwa żurawie LR 11000 zainstalowały górne sekcje wieży i generatory.


Żuraw gąsienicowy
Liebherr
energetyka wiatrowa
żuraw gąsienicowy Liebherr
żuraw gąsieniocowy LR 11000
system wysięgnika SL8F2
turbina wiatrowa
żuraw LTR 1220
żuraw LR 1500

Poprzedni Następny
Dodaj komentarz
Komentarze 0
Zobacz także