Kabina pierwszego systemu windy bez liny – MULTI

Innowacyjny system dźwigowy MULTI przemieszcza się nie tyko w pionie, ale również w poziomie. Winda, która wciąż jeszcze jest w fazie testów, zrewolucjonizuje wkrótce całą branżę dźwigową. Rewolucyjną technologię odzwierciedla również projekt futurystycznej kabiny wyposażonej w ultra nowoczesny interfejs. Innowacyjna, superlekka kabina łączy w sobie funkcjonalność oraz ciekawą formę, oferuje wspaniałe widoki szybu i całego budynku.
MULTI – nowoczesny system wind bez liny firmy thyssenkrupp
Wymogi współczesnej globalnej urbanizacji i idąca za tym budowa coraz większych wieżowców, sprowokowały firmę thyssenkrupp do wynalezienia nowoczesnej windy bez liny. System MULTI, o którym pisaliśmy w lipcu br. pomaga zamienić potężne wieżowce w pionowe miasta i działa w tych budynkach niczym system metra. W gęsto zaludnionych obszarach miejskich możliwość łatwego przemieszczania się nie jest luksusem, ale koniecznością. System MULTI jest jedną z najważniejszych innowacji w obszarze mobilności w nowoczesnych miastach. Aktualnie winda bez liny jest testowana w wieży badawczej thyssenkrupp w Rottweil, w Niemczech. W roku 2020 MULTI zostanie po raz pierwszy zainstalowana w Eastside Tower w Berlinie. W roku 2017 Thyssenkrupp otrzymał nagrodę Edisona w Nowym Jorku – było to złoto w kategorii „Transport i Logistyka”.

Kabina systemu dźwigowego MULTI
Konstrukcja kabiny została opracowana przez zespół Junior Professorship in Industrial Design Engineering na Uniwersytecie Technicznym w Dreźnie. Kabina została zbudowana przez firmę Composyst GmbH we współpracy z agencją projektową ueongrau, która stworzyła koncepcję oświetlenia oraz interfejs. Przezroczystą, lekka kabinę zobaczyć można w holu wieży badawczej thyssenkrupp w Rottweil, w Niemczech.
Poruszając się dźwigiem bez liny MULTI, nie ma znaczenia czy podróżuje się w górę, w dół czy na boki. Projektując kabinę nowoczesnego systemu dźwigów thyssenkrupp Elevator opierał się na opinii potencjalnych klientów, zainteresowanych przezroczystą, panoramiczną kabiną, która pozwala na obserwację szybu i całego budynku z windy.
Dr Thomas Kuczera, Kierownik Rozwoju Mechanicznego MULTI, mówi: Naszym wyzwaniem było stworzenie lekkiej kabiny, która była nawet lżejsza niż silnik liniowy zoptymalizowany pod względem ciężaru i taką, która ma nowoczesny i przejrzysty wygląd.
Do budowy kabiny wykorzystano węgiel i włókno węglowe – np. utlenione włókno nylonowe.

Stefan Utecht, Dyrektor Zarządzający w firmie Composyst GmbH, wyjaśnia: Innowacyjny materiał jest tak mocny jak stal, ale waży mniej niż jedna trzecia aluminium. Materiał nie ulega korozji nawet w wilgotnym klimacie, może być dowolnie formowany (kabina MULTI jest zaokrąglona na rogach) i wymaga znacznie mniej konserwacji niż tradycyjne systemy. Główne zalety lekkiej konstrukcji to stabilność, funkcjonalność i niemal całkowity brak ograniczeń w projektowaniu.
Kabina przyciąga uwagę nie tylko ze względu na swój zewnętrzny wygląd, ale również ze względu na wnętrze z nowoczesnym panelem operacyjnym. Jego okrągły wyświetlacz pokazuje poziome i okrężne kierunki jazdy wewnątrz szybu.

Choć ściany kabiny mają zaledwie kilka milimetrów, projektantom udało się dyskretnie zintegrować napowietrzanie, oświetlenie i system dźwiękowy. To kolejny powód, dla którego podróżowanie windą MULTI jest fascynującym doświadczeniem.
Największe znaczenie ma niewielka waga kabiny; części wykonane z węgla ważą tylko 150 kilogramów. Porównywalna kabina wykonana ze stali nierdzewnej waży około 500 kilogramów – nawet bez liny i przeciwwagi. Wraz z drzwiami, napędem drzwi i wyświetlaczem, kabina o wymiarach 1,80 x 1,25 x 2,20 metra i pojemności ośmiu pasażerów waży tylko 300kilogramów (630 kg ważą pasażerowie ).
Projekt kabiny innowacyjnego systemu wind MULTI zdobył niemiecką nagrodę German Design Award 2018 w kategorii „Budynki i elementy”. Nagroda przyznawana przez Niemiecką Radę Projektową, jest jedną z wiodących na świecie nagród za przełomowe koncepcje projektowe.