Największe projekty

Konecranes Goliath będzie pracować w stoczni we Francji

editor
01.04.2020
0
Potężna suwnica stoczniowa Konecranes Goliath

Konecranes i Chantiers de l’Atlantique, stocznia w St. Nazaire we Francji, podpisały umowę na dostawę suwnicy bramowej Konecranes Goliath. Gigant będzie obsługiwał duże bloki statków i sekcje nad suchym dokiem, odgrywając wiodącą rolę w montażu statków w piętrowej stoczni.

Lasse Merenheimo, dyrektor Konecranes, dyrektor ds. suwnic stoczniowych, powiedział: Cieszymy się, że otrzymaliśmy to zamówienie od Chantiers de l'Atlantique, jednej z największych stoczni na świecie. Po wejściu do służby suwnica Goliath wykona ciężkie operacje podnoszenia, którego potrzebuje Chantiers, z wielką precyzją i niezawodnością. Jesteśmy dumni, że Konecranes będzie pomagał Chantiers w budowie pięknych, ultranowoczesnych statków przez wiele lat.

Suwnica Konecranes Goliath zostanie dostarczona przy współpracy obu stron. Zostanie w całości wyprodukowana w Europie przez Konecranes. Montaż urządzenia na miejscu i prace montażowe zostaną wykonane we współpracy stoczni z Konecranes. Zamówienie zostało złożone w czwartym kwartale 2019 r. Operacje podnoszenia ciężkich ładunków rozpoczną się latem 2021 r., a suwnica ma wejść do eksploatacji wiosną 2022 r. Udźwig nowej suwnicy będzie wynosił 1050 ton, przy rozpiętości szyn 130 m i wysokości 81 m pod głównym dźwigarem.

Bertrand Paquet, wiceprezes ds. Zakupów, Chantiers de l'Atlantique, skomentował: To zamówienie złożone w Konecranes jest częścią ambitnego planu inwestycyjnego Chantiers de l’Atlantique. Dzięki wysokości o 10 metrów wyższej niż sąsiednia suwnica stoczniowa, nowy Goliath pozwoli nam podnieść i zainstalować wszystkie nadbudówki dużych statków, które zbudujemy w nadchodzących latach.

Chantiers de l'Atlantique ma długą i znaną historię sięgającą 150 lat. Słynie z wiedzy i kunsztu w budowaniu dużych statków pasażerskich i statków morskich. Stocznia buduje obecnie szereg innowacyjnych statków wycieczkowych, w tym statki Oasis Class i Edge Class dla Royal Caribbean Line i Meraviglia dla MSC Cruises, po Queen Mary 2 dla Cunard oraz legendarny SS Normandie, który został oddany do użytku w 1935 r.

Przeczytaj również o montażu pierwszej suwnicy typu Goliath w stoczni St. Nazaire.


Konecranes
stocznia w St. Nazaire
Konecranes Goliath
suwnica bramowa

Poprzedni Następny
Dodaj komentarz
Komentarze 0
Zobacz także