Kurs operatora wózków widłowych. Co powinieneś wiedzieć?
Coraz większa liczba osób decyduje się ukończyć kurs operatora wózków widłowych, ponieważ zdobycie uprawnień otwiera nowe możliwości zawodowe. Zapotrzebowanie na osoby z uprawnieniami z każdym kolejnym rokiem intensywnie wzrasta, ponieważ wózki widłowe są wykorzystywane w wielu różnorodnych branżach i gałęziach przemysłu. Spotkać je można na halach produkcyjnych, magazynach oraz placach. To sprzęt, dzięki któremu można szybko, skutecznie i bezpiecznie przenosić palety z ciężkim towarem.
Jeżeli i Ty również jesteś zainteresowany zdobyciem uprawnień operatora wózków widłowych, koniecznie przeczytaj przygotowany przez nas artykuł. Przedstawimy w nim wszystkie najważniejsze informacje, o których powinieneś wiedzieć przed rozpoczęciem kursu.
Jak zdobyć uprawnienia?
Wbrew pozorom zdobycie uprawnień nie jest takim trudnym zadaniem, jakby się mogło wydawać. W prawie każdym większym mieście znajdują się specjalistyczne firmy, szkoły lub instytucje, które systematycznie organizują kursy. Trwają one od jednego dnia do nawet kilku tygodniu. Jest to uzależnione od ilości zajęć praktycznych.
Osoby, które ukończyły część teoretyczną i praktyczną kursu, mogą przystąpić do państwowego egzaminu dla operatorów wózków widłowych organizowanego przez Urząd Dozoru Technicznego.
Komisja egzaminacyjna składa się najczęściej z dwóch inspektorów, którzy weryfikują wiedzę oraz umiejętności praktyczne osoby przystępującej do egzaminu. Wynik części teoretycznej jest pozytywny, jeżeli kandydat odpowie prawidłowo na minimum 1 pytanie w części ogólnej i 2 pytania w danej kategorii uprawnień.
W przypadku części praktycznej osoba egzaminowana musi wykonać wszystkie czynności obsługi prawidłowo. Wynik egzaminu jest przekazywany kandydatowi w terminie do 14 dni od dnia przeprowadzenia egzaminu.
Rodzaje uprawnień
Kurs operatora wózków widłowych to bardzo ogólne pojęcie, ponieważ występują różne kategorie uprawnień. W praktyce możemy wyróżnić trzy rodzaje uprawnień do obsługi wózków:
III WJO – wózki jezdniowe podnośnikowe prowadzone i zdalnie sterowane;
II WJO – wózki jezdniowe podnośnikowe z wyłączeniem specjalizowanych;
I WJO – wózki jezdniowe podnośnikowe, w tym specjalizowane, tj. z operatorem podnoszonym wraz z ładunkiem lub ze zmiennym wysięgiem
Kategoria I WJO jest najwyższą kwalifikacją, dlatego osoba posiadająca takie uprawnienia może obsługiwać wszystkie wózki widłowe, również te z niższych kategorii.
Jak wybrać dobry kurs?
W pierwszej części artykułu wspomnieliśmy, że kursy mogą różnić się wymiarem czasu. Mogą trwać dzień, jak również kilka tygodni, co oczywiście wiąże się z wyższą ceną kursu. Jak więc wybrać dobry kurs?
Powinieneś zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów:
- sprawdź czas trwania kursu. Odradzamy te najkrótsze, ponieważ zdobycie odpowiednich umiejętności praktycznych wymaga czasu. Bagatelizowanie tej kwestii i przystąpienie do egzaminu bez odpowiedniego przeszkolenia może zakończyć się nawet tragicznym w skutkach wypadkiem,
- program kursu powinien być zgodny z opracowaniem zatwierdzonym przez Urząd Dozoru Technicznego,
- zweryfikuj, czy podmiot organizujący kurs zapewnia w cenie przeprowadzenie badań lekarskich,
- zweryfikuj, jaką bazą wózków dysponuje podmiot organizujący kurs. Powinny być to urządzenia pozbawione jakichkolwiek wad,
- profesjonalne podmioty organizujące kursy wydają certyfikaty w obcych językach. Sprawdź, czy Twoja szkoła oferuje takie rozwiązanie.
- sprawdź, czy zakres szkolenia obejmuje wymianę butli gazowych w wózkach,
Kto może przystąpić do kursu?
Jeżeli chcesz przystąpić do kursu operatora wózków widłowych, musisz spełniać wszystkie wymienione niżej kryteria:
- ukończona szkoła podstawowa,
- ukończone 18 lat,
- zaświadczenie lekarskie o przydatności do kursu operatora wózków.