Największe projekty

Linden Comansa na budowie największej elektrowni wodnej w Kolumbii

Agnieszka Janota
05.12.2017
0
Żurawie Linden Comansa pracują w kanionie rzeki Cauca, przy budowie największej elektrowni wodnej w Kolumbii

Trzy żurawie wieżowe Linden Comansa pracują na budowie elektrowni wodnej Ituango, która ma stać się największą elektrownią w Kolumbii i obecnie największym projektem infrastrukturalnym w tym kraju. Zgodnie z planem zakład rozpocznie działalność pod koniec 2018 roku, będzie generować do 2400 megawatów czystej energii – co stanowi prawie dwukrotność energii produkowanej przez obecnie największą w kraju elektrownię San Carlos, o mocy 1240 megawatów.

Konsorcjum CCC Ituango, w skład którego wchodzą kolumbijskie firmy budowlane Conconcreto i Coninsa Ramón H oraz brazylijska firma Camargo Corrêa, prowadzą główne prace budowlane związane z projektem, który obejmie zbiornik o długości 70 km. Na placu budowy zainstalowane są trzy żurawie wieżowe Linden Comansa po jednej stronie budowanej zapory, która osiągnie zapierającą dech w piersiach wysokość 225 metrów.

Dwa żurawie: 21LC450 i 16LC185 pracują przy budowie przelewu

Dwa żurawie: model 21LC450 i 16LC185, są używane do budowy kontrolowanego przelewu o przepływie projektowym wynoszącym 22.600 m3 / sekundę. Oba żurawie zostały skonfigurowane z wysokością 60 metrów i zmontowane na składanej podstawie krzyżowej z układem jezdnym – na gąsienicach zainstalowanych na ziemi. Dzięki temu mogą szybciej objąć większy obszar budowy. Montaż i demontaż podczas każdego przemieszczenia oznaczałby dłuższy czas pracy i większe koszty. Udźwig żurawia 21LC450 wynosi 20 ton, a wysokość pod hakiem 54,6 metra, zaś 16LC185 podnosi ładunki o masie do 8 ton i ma wysokość pod hakiem 59,5 metra.

Żuraw 11LC160 podczas budowy tuneli wlotowych (sztolni)

Trzeci żuraw Linden Comansa 11LC160, o udźwigu 8 ton, pracuje w trzech różnych lokalizacjach, zawsze bardzo blisko dwóch pozostałych żurawi.

W pierwszym etapie pracy został wykorzystany do budowy tunelu prowadzącego do przelewu, a następnie został przeniesiony na nieco niższy obszar, aby pomóc w budowie dwóch sztolni, których zadaniem będzie przejęcie wody ze zbiornika do maszynowni i turbin, aby zamienić energię mechaniczną w energię elektryczną. We wszystkich tych lokalizacjach, 11LC160 pracuje z wysokością 40 metrów pod hakiem i, podobnie jak pozostałe dwa żurawie, na składanej podstawie z systemem przesuwu, aby móc szybko się przemieszczać. W ten sposób może również podnosić ładunki na większym obszarze, niż mógłby to zrobić żuraw stacjonarny.

Żurawie zostały zmontowane na składanej podstawie z układem jezdnym, aby mogły się przemieszczać na gąsienicach

Żurawie mają modułową strukturę, składająca się z lekkich części, są łatwe w obsłudze. Uproszczony transport i montaż miały fundamentalne znaczenie na budowie, która znajduje się w kanionie rzeki Cauca, w obszarze wydrążonym w górze, gdzie powierzchnia w znaczącej mierze nie jest płaska. Ponadto elektrownia zlokalizowana jest z dala od większych miast. Najbliższe z nich to Medellín, które jest położone około 170 km, co stanowi 5 godzin jazdy.


Żuraw
Żuraw wieżowy
Linden Comansa

Poprzedni Następny
Dodaj komentarz
Komentarze 0
Zobacz także