Manipulatory przemysłowe

Kiedyś praca fizyczna kojarzyła się z ogromnym wysiłkiem oraz koniecznością zmagania się ze sporymi przeciążeniami. Większość prac opierała się na sile ludzkich mięśni, która przecież jest ograniczona i z upływem czasu proporcjonalnie słabnie. W konsekwencji przedsiębiorstwa opierające procesy produkcyjne wyłącznie na czynniku ludzkim zmagały się z niską wydajnością oraz wieloma innymi problemami wynikającymi z przeciążenia ludzkiego organizmu.
Jednak czasy diametralnie się zmieniły. Dziś na każdym kroku towarzyszy nam zaawansowana technologia, która pomaga w wielu dziedzinach życia. Również w przemyśle funkcjonują rozwiązania, dzięki którym praca na wielu stanowiskach jest nie tylko lżejsza, ale również wydajniejsza. Jednymi z wielu urządzeń, jakie można spotkać na liniach produkcyjnych, są manipulatory przemysłowe, które postaramy się scharakteryzować w dzisiejszym artykule.
Czym są i jakie korzyści zapewniają manipulatory przemysłowe?
Manipulatory to bardzo wydajne urządzenia zaprojektowane i stworzone z myślą o wspomaganiu operatora w pracy związanej z podnoszeniem, przenoszeniem oraz obracaniem ładunków o dużej wadze. Dzięki nim, można wykonywać powtarzalne czynności bez konieczności wykonywania przerw na odpoczynek.
Pracownik posiadający do dyspozycji manipulator przemysłowy nie męczy się tak bardzo, jak w przypadku kiedy musiałby przenosić przedmioty używając tylko własnych rąk, a jego wydajność jest na optymalnym poziomie przez cały wykonywania pracy. Inwestycja w tego typu urządzenia generuje wiele korzyści, które z punktu widzenia każdego przedsiębiorstwa są niezwykle ważne.

Manipulatory przemysłowe:
- optymalizują pracę w procesach logistycznych,
- zwiększają wydajność w łańcuchach logistycznych,
- zapewniają ergonomiczne warunki w miejscu pracy,
- zwiększają ogólny poziom bezpieczeństwa,
- zwiększają jakość wytwarzanych produktów.
To urządzenia, które w pośredni i bezpośredni sposób wpływają na konkurencyjność firmy, dlatego są coraz częściej wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu.

Rodzaje manipulatorów przemysłowych
Firmy oraz podmioty planujące inwestycję w manipulatory przemysłowe, mogą wybrać jeden z dwóch podstawowych wariantów tego urządzenia:
Manipulatory przemysłowe pneumatyczne – to tradycyjne manipulatory z układem ze sztywnym ramieniem. Wyróżniają się solidną konstrukcją, dlatego są niezawodne i bardzo uniwersalne. Sprawdzają się zarówno podczas podnoszenia symetrycznych ładunków, jak i tych z przesuniętym punktem środka ciężkości.
Manipulatory przemysłowe elektroniczne – w przeciwieństwie do urządzeń opartych na technologii pneumatycznej, posiadają znacznie lżejszą i zwartą konstrukcję oraz wyposażone są w zaawansowane technologicznie systemy, które mają bezpośredni wpływ na funkcjonalność urządzenia. Manipulatory przemysłowe elektroniczne pozwalają na szybszą i bardziej precyzyjną pracę, ponieważ samodzielnie identyfikują wagę podnoszonego ładunku oraz wyróżniają się niską bezwładnością.

Jedną z wiodących marek, która jako pierwsza wykorzystała elektronikę w manipulatorach przemysłowych, jest firma Scaglia Indeva. Obecnie jest to międzynarodowy lider w produkcji manipulatorów przemysłowych. Firma dostarcza na rynek Inteligentne Urządzenia Wspomagające, o których możecie przeczytać w naszym serwisie informacyjnym.