Technologie
Produkty

Misja Tadano - zero emisji

redakcja@dzwignice.info
25.05.2023
0
Żuraw terenowy TADANO 1000XLL EVOLT

Tadano, kierując się hasłem: Nasza prawdziwa misja: zero emisji, podkreśla zaangażowanie w redukcję emisji CO2 z działalności biznesowej o 25 procent i z użytkowania jej produktów o 35 procent do 2030 roku. Ponadto firma chce być całkowicie neutralna (zero emisji) dla klimatu do 2050 roku. Prezentujemy przegląd rozwiązań, które wprowadza Tadano w ramach polityki zrównoważonego rozwoju pod nazwą Tadano Green Solutions (TGS).

 

Elektryczne żurawie terenowe

Nad w pełni elektrycznym żurawiem terenowym, producent pracuje już od 2021 roku. W pełni funkcjonalny prototyp GR-1000XLL EVOLT został zaprezentowany na tegorocznych targach ConExpo. Żuraw może dojeżdżać na miejsca pracy i wykonywać tam wszystkie operacje podnoszenia przy zasilaniu wyłącznie z akumulatora, co umożliwia pracę w pełni bezemisyjną. Pojedyncze ładowanie akumulatora wystarcza nawet na dziewięć godzin pracy żurawia lub pięć godzin pracy żurawia oraz dojazd do 20 km. Czas ładowania wynosi zaledwie dwie godziny przy szybkim ładowaniu na złączu US-COMBO CCS1 i tylko około siedmiu godzin przy normalnym ładowaniu na trójfazowym 240 VAC, 100 A połączeniu zasilającym. Pracę żurawia bez limitów czasowych zapewnia podłączenie go do gniazdka elektrycznego. Potężny silnik elektryczny zapewnia maksymalną moc wyjściową 194 kW, dzięki czemu GR-1000XLL EVOLT ma równoważny udźwig i prędkość roboczą, jak jego napędzany silnikiem wysokoprężnym brat GR-1000XLL-4.

Jednak to, czym GR-1000XLL EVOLT naprawdę wyróżnia się na tle swojego odpowiednika z silnikiem Diesla, to przyjazność dla środowiska. Sprzedaż żurawia planowana jest w USA i Kanadzie już w 2024 roku.

Tymczasem kolejny w pełni elektryczny żuraw terenowy GR-250N EVOLT, przeznaczony na rynek japoński, wprowadzony będzie pod koniec 2023 roku. GR-250N EVOLT to potężna i niezwykle szybka maszyna o mocy 194 kW i masie 25 ton, która sprawdza się szczególnie podczas jazdy w trudnych warunkach drogowych. W rzeczywistości żuraw może osiągnąć maksymalną prędkość do 49 km/h, co pozwala mu bardzo szybko dotrzeć nawet do odległych miejsc pracy. Jedno ładowanie akumulatora wystarczy na blisko dziewięciu godzin pracy (lub pełne pięć godzin pracy po przejechaniu 40 kilometrów). Jest w pełni gotowy do użytku po zaledwie dwóch i pół godzinie ładowania w systemie CHAdeMO, a pełne ładowanie przy standardowym trójfazowym połączeniu zasilania 200 VAC / 100 A trwa około ośmiu godzin. Po podłączeniu żurawia do zewnętrznego źródła zasilania, możliwa jest nielimitowana obsługa żurawia w miejscu pracy w trybie plug-in.

Tadano ogłosił także wprowadzenie w pełni elektrycznych żurawi terenowych również na rynki międzynarodowe w przyszłości.

 

Pomocniczy zespół napędowy APU zmniejsza zużycie paliwa i emisję CO2 o 25 procent

Pomocnicza jednostka napędowa APU, zasilana silnikiem wysokoprężnym, została już zatwierdzona do użytku jako opcjonalne akcesorium dla nowych zamówień modeli Tadano RT GR-1000XLL i GT-1000XL-4 w USA i Kanadzie. Dwucylindrowy silnik o mocy 9 KM charakteryzuje się wyjątkowo niskim zużyciem paliwa (0,2 galona oleju napędowego na godzinę). Wytwarza moc wyjściową 972 W, co oznacza, że może dostarczać energię elektryczną dla wielu ważnych funkcji żurawia (jak reflektory i ostrzegawcze przeszkody lotnicze, wycieraczki przedniej szyby i dachu, system HVAC, gniazdo USB i oczywiście wszystkie ważne funkcje wyświetlacza w kokpicie), gdy silnik pokładowy jest wyłączony.

APU może zmniejszyć zużycie paliwa i emisję CO2 o około jedną czwartą w porównaniu z pracą jałową pokładowego silnika wysokoprężnego.

Pomocniczy zespół napędowy APU

Zelektryfikowany żuraw gąsienicowy CC 88.1600-1 z wysięgnikiem kratownicowym

Flagowy model Tadano – żuraw gąsienicowy CC 88.1600-1 w wersji z napędem elektrycznym jest w trakcie rozwoju. Połączenie kablem elektrycznym zapewni, że gigant będzie mógł pracować całkowicie bezemisyjnie. Tadano pracuje nad tym, aby silnik elektryczny żurawia miał moc 2 x 390 kW, aby mógł zapewnić taki sam udźwig, jak jego odpowiednik napędzany olejem napędowym. Ponadto dostępne będą elastyczne opcje zasilania, z połączeniami 6000 V i 6600 V 50 Hz oraz połączeniami 6600 V 60 Hz.

żuraw gąsienicowy CC 88.1600-1 z wysięgnikiem kratownicowym

 

Elektryczny podnośnik koszowy

W fazie rozwoju (prototyp już istnieje) jest również podest roboczy montowany na ciężarówce. Zarówno jazda, jak i podnoszenie przy maksymalnej wysokości roboczej 17,1 metra będą wyłącznie elektryczne. Partnerem rozwojowym tego projektu jest australijska firma SEA Electric, która specjalizuje się w elektryfikacji ciężarówek i autobusów. Podnośnik ten przeznaczony będzie na rynek japoński.

Duży i wydajny akumulator (o wydajności około 100 kW/h) zapewni, że jedno ładowanie wystarczy na odległość około 100 km i pięć godzin pracy. Niezwykła jest również prędkość maksymalna pojazdu, która wynosi nieco poniżej 100 km/h. Po raz pierwszy pojazd ma zostać zaprezentowany w 2024 roku, a jego premiera zaplanowana jest na rok 2025.

Elektrohydrauliczny „e-PACK” umożliwia bezemisyjną pracę żurawia

Tadano wprowadził swój e-PACK w Europie już w 2019 roku. Jest to system elektrohydrauliczny ze zintegrowanym silnikiem elektrycznym o mocy 32 kW, który działa przy zerowej emisji i prawie zerowym poziomie hałasu – i bez utraty udźwigu. Wystarczy postawić e-PACK w miejscu, w którym używany jest żuraw, tak aby można go było podłączyć do zewnętrznego zasilacza 400 V / 63 A lub 400 V / 32 A. e-PACK jest obecnie dostępny dla wszystkich nowych żurawi Tadano AC o udźwigu do 80 tonometrów, a także jako modernizacja dla istniejących żurawi.

e-Pack

Demo technologii hybrydowej - żuraw terenowy ze zelektryfikowaną nadbudową

Na ubiegłorocznej Baumie w Niemczech Tadano zademonstrował żuraw terenowy oparty na AC 4.070-1, z całkowicie zelektryfikowaną nadbudową. Żuraw okazał się w pełni funkcjonalny i całkowicie samowystarczalny we wszystkich warunkach pracy dzięki elastycznej koncepcji zasilania. Elektryczna nadbudowa mogła działać na jednej z trzech następujących opcji: zintegrowany akumulator, zewnętrzne złącze zasilania lub generator na silniku wysokoprężnym, który dostarczał moc do silnika elektrycznego.

Prędkość robocza silnika elektrycznego i udźwig są dokładnie takie same jak w przypadku silnika wysokoprężnego, nie wspominając już o znacznie niższych emisjach hałasu. W demo osiągnięto sprawność systemu na poziomie około 85 procent, czyli ponad dwukrotnie wyższą efektywność energetyczną wydajnego silnika wysokoprężnego. Dzięki temu demonstracja technologiczna wykazała lepszy ślad węglowy, w tym redukcję emisji CO2 nawet o 50 procent w porównaniu z zabudową napędzaną silnikiem wysokoprężnym.


Tadano
żuraw terenowy
żuraw elektryczny

Poprzedni Następny
Dodaj komentarz
Komentarze 0
Zobacz także