Największe projekty
Ciekawostki

Największy żuraw elektryczny na świecie-6000 ton

dzwignice.info
27.06.2023
0
Żuraw pierścieniowy SK6000

Mammoet buduje żuraw pierścieniowy SK6000. Żuraw ma być w całości obsługiwany przy użyciu energii elektrycznej, a tym samym będzie największym na świecie żurawiem o zerowej emisji zanieczyszczeń. Oprócz imponującego udźwigu 6000 ton żuraw ma maszt główny o długości do 171 metrów, a przy użyciu stałego wysięgnika może osiągnąć całkowitą wysokość podnoszenia 274 metry.

 

SK6000 pozwoli budować moduły większe niż kiedykolwiek wcześniej

Rozwój branży energetyki morskiej wymusza stosowanie coraz większych komponentów turbin i fundamentów do budowy farm wiatrowych. Obecnie powszechnie stosowane są takie elementy jak dolne cokoły i monopale ważące od 2000 do 3000 ton, natomiast wieże turbin nowej generacji o mocy od 15 MW do 20 MW wzrosną powyżej 150 metrów. Wraz z tym wzrostem muszą również rosnąć urządzenia do ich obsługi. Dlatego firma Mammoet postanowiła zainwestować w projekt żurawia SK6000 (kolejną innowację z serii SK – żurawi o dużym udźwigu), który będzie obsługiwać zarówno morską energetykę wiatrową o stałym dnie, jak i pływającą. Podobnie jak inne żurawie z gamy SK, SK6000 zmniejsza zakłócenia i przygotowania na miejscu dzięki zastosowaniu scentralizowanej konstrukcji balastu, która wymaga tylko części swojego pierścienia zgodnie z potrzebami każdego projektu.

Oprócz imponującego udźwigu 6000 ton ,zuraw ma maszt główny o długości do 171 metrów, a przy użyciu stałego wysięgnika może on osiągnąć całkowitą wysokość podnoszenia 274 metry. Dzięki temu, że SK6000 jest transportowany w kontenerach i może być szybko dostarczony do dowolnego miejsca i  zmontowany, zapewniając elastyczność miejsca i sposobu realizacji projektów.

Żuraw SK6000 ma na celu umożliwienie budowy modułowej na większą skalę niż kiedykolwiek wcześniej, ograniczając liczbę operacji, rekonfiguracji żurawia i pracę na wysokości podczas realizacji projektów. Ponadto pozwoli na realizację projektów morskich farm wiatrowych przy całkowicie elektrycznym zasilaniu – nawet tam, gdzie nie ma dostępnego połączenia z siecią.

Żuraw pierścieniowy SK6000

Nowy stały wysięgnik dla żurawi serii SK

Projekt żurawia zainaugurowany został w 2020 roku. Ponadto w 2020 roku firma roku oświadczyła, że ​​dodaje nowy stały wysięgnik do żurawia. W nowej konfiguracji żuraw może podnieść 3000 ton na 220-metrowym wysięgniku. 

Nowy wysięgnik ma wspomóc budowanie turbin  i ich fundamentów, dalej od wybrzeża, gdzie wiatry są silniejsze, a uzyski energii wyższe.

Stały wysięgnik SK6000 jest w pełni kompatybilny z żurawiami całej serii SK, co oznacza, że klienci mogą wykorzystać jego potencjał, niezależnie od zastosowania.

 

Produkcja nowego żurawia SK6000

Według wcześniejszych zapowiedzi produkcja żurawia pierścieniowego SK6000 miała się rozpocząć w trzecim kwartale 2022 r. W kwietniu br. Mammoet ogłosił dostawę pierwszych części nowego SK6000 do centrum inżynieryjnego firmy w Holandii, gdzie w nadchodzących miesiącach ma być kontynuowana produkcja żurawia. Przygotowywany jest do pierwszego projektu, którego dostawa zaplanowana jest na 2024 rok.

W konwencjonalnym sektorze energetycznym SK6000 pozwali projektom wydobywczym na morzu i pływającym na skrócenie czasu integracji poprzez budowanie większych modułów górnych. Na lądzie żuraw będzie pomagał rafineriom skrócić przestoje poprzez usuwanie i instalowanie większych komponentów przy minimalnych zakłóceniach.


żuraw pierścieniowy SK6000
Mammoet

Poprzedni Następny
Dodaj komentarz
Komentarze 0
Zobacz także