Ciekawostki
Produkty

Nowy system transportu żurawi Manitowoc pomaga zaradzić rosnącym restrykcjom drogowym w Niemczech

Agnieszka Janota
09.01.2019
0
Nowy system transportu żurawi Manitowoc

Firmy Manitowoc i COLONIA Spezialfahrzeuge (Specialised Vehicles) wspólnie opracowały zmodyfikowany sześcioosiowy żuraw GMK6300L-1, dzięki któremu można znacznie łatwiej uzyskać zezwolenia na transport.

Sytuacja na drogach i mostach w Nadrenii Północnej-Westfalii w Niemczech stawia coraz wyższe wymagania użytkownikom żurawi samojezdnych o masie przekraczającej 60 ton, co często powoduje konieczność długich i dalekich objazdów podczas transportu urządzenia na plac budowy.

Podobnie jak wielu niemieckich dostawców usług dźwigowych, COLONIA Spezialfahrzeuge (Specialised Vehicles) z siedzibą w Kolonii stoi przed wyzwaniem związanym z uzyskaniem zezwoleń transportowych dla żurawi samojezdnych, ważących ponad 60 ton. Wynika to z faktu, że wiele dróg i mostów w Nadrenii Północnej-Westfalii nie zezwala na przejazd ciężkich pojazdów, co często prowadzi do poważnych objazdów podczas transportu na plac budowy, powodując opóźnienia i zwiększając koszty.

Aby rozwiązać ten problem, COLONIA we współpracy ze swoim wieloletnim partnerem, Manitowoc, stworzyła nowy, wysoce wydajny system transportowy, którego pierwsze testy zostały już zakończone.

Nowa konfiguracja żurawia bazuje na sześcioosiowym żurawiu Grove GMK6300L-1 z 80-metrowym wysięgnikiem głównym o promieniu 28 metrów i udźwigu 14 ton.

Sześcioosiowy żuraw Grove GMK6300L-1 z 80-metrowym wysięgnikiem głównym

Oprócz ogólnego zmniejszenia ciężaru roboczego, wymagania firmy COLONIA obejmowały hydrauliczny system demontażu, pozwalający na szybki montaż i demontaż głównego wysięgnika i cylindra podnoszącego. Potrzebna była również konstrukcja systemu transportowego, który nie wymagałby żurawia pomocniczego do montażu i demontażu.
W odpowiedzi na potrzeby Manitowoc wyprodukował żuraw, który idealnie spełnia założenia. Jednostka podstawowa może być wyposażona w tylną platformę wysięgnika. Takielunek cylindrów na podwoziu może być obsługiwany z pojazdu, a szybkozłącza hydrauliczne i elektryczne umożliwiają szybki i wydajny montaż i demontaż w czasie krótszym niż 10 minut.

Hydrauliczny system demontażu wysięgnika jest dostępny jako opcja, a Manitowoc dostarcza już żurawie terenowe wyposażone w ten system na rynek północnoamerykański, aby dostosować się do lokalnych przepisów drogowych.
Jednostka montażowa i transportowa głównego wysięgnika i siłownika podnoszącego zostały przeprojektowane, w celu eliminacji zwisu siłownika podnoszenia w czasie transportu żurawia po drodze. Dzięki tej konfiguracji konstrukcyjnej wysięgnik i siłownik podnoszenia są przenoszone bezpośrednio z żurawia do oddzielnej przyczepy transportowej na zestawie szyn przesuwnych. Wysięgnik i cylinder są usuwane i instalowane dokładnie bez potrzeby stosowania dodatkowego żurawia wspomagającego. Transportowane są jednak na odrębnym samochodzie przez co masa własna żurawia i nacisk na oś drastycznie maleje.


Żuraw samojezdny
Manitowoc
Grove
Manitowoc cranes
żuraw GMK6300L-1
żuraw sześcioosiowy

Poprzedni Następny
Dodaj komentarz
Komentarze 0
Zobacz także