Pierwsza zelektryfikowana ładowarka teleskopowa Manitou
Grupa Manitou wraz z Kiloutou, trzecią co do wielkości firmą wynajmującą sprzęt w Europie, zaprezentowały pierwszą „zmodernizowaną” elektryczną ładowarkę teleskopową. Zrównoważone rozwiązanie o obiegu zamkniętym będzie testowane w warunkach rzeczywistych.
Partnerstwo pomiędzy Manitou Group i Kiloutou, które rozpoczęło się na początku 2023 roku, zaowocowało zaprezentowaniem pierwszej elektrycznej ładowarki teleskopowej opartej na używanym modelu spalinowym. Po przestudiowaniu technicznej wykonalności projektu w zeszłym roku zespoły badawczo-rozwojowe oraz ds. usług i rozwiązań Manitou Group opracowały zestaw do elektryfikacji zgodny ze specyfikacjami udostępnionymi przez Kiloutou. Wszystkie kryteria bezpieczeństwa zostały spełnione, a osiągi są porównywalne z wersją spalinową.
Modernizacja jest rozwiązaniem przejściowym, które jest zarówno zrównoważone, jak i o obiegu zamkniętym. Zapewnia ona 40% redukcję emisji gazów cieplarnianych w porównaniu z maszyną spalinową. Po wyposażeniu w zestaw do elektryfikacji przerobiony sprzęt zostanie zintegrowany z ofertą IMPAKT, dedykowaną alternatywnym, bardziej przyjaznym dla środowiska układom napędowym i dostępnym w oddziałach Kiloutou we Francji.
Michel Denis, Dyrektor Generalny Manitou Group, powiedział: Ścisła współpraca z klientami wynajmującymi, takimi jak Kiloutou, pokazuje, jak ważne jest połączenie sił, aby osiągnąć szybszy postęp w zakresie zrównoważonych rozwiązań dla użytkowników naszych maszyn. Rozwój ten jest w pełni zgodny z celami naszego planu działania w zakresie CSR, który ma na celu uczynienie prioytetem gospodarki o obiegu zamkniętym.
François Renault, Dyrektor ds. Sprzętu i Zrównoważonego Rozwoju w Grupie Kiloutou, wyjaśnia: W czasach, gdy prąd ma stać się normą i stopniowo zastępować paliwa kopalne, modernizację postrzegamy jako alternatywę dla masowej wymiany. Sprzęt jest doskonale dostosowany do kompleksowego programu modernizacji floty, bez konieczności wykupu wszystkiego. Ten projekt realizowany wspólnie z Grupą Manitou przesuwa granice możliwości w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym i dekarbonizacji.
Obie firmy są obecnie w trakcie zawierania umowy partnerskiej w zakresie użytkowania ładowarki z dużą firmą budowlaną. Od września 2024 r. przez rok sprzęt będzie testowany na różnych placach budowy, a wskaźniki, jak zasięg, metody ładowania oraz opinie klientów będą analizowane w rzeczywistych warunkach.
Kluczowe dane dotyczące modernizacji:
- 2000 godzin rozwoju
- 50 osób zaangażowanych w projekt
- 40% redukcja emisji gazów cieplarnianych w porównaniu z urządzeniami spalinowymi
- Minimum 5 lat użytkowania po zamontowaniu zestawu elektrycznego