Podesty ruchome
Podesty ruchome, często zwane podnośnikami koszowymi lub nożycowymi, służą do podnoszenia pracowników na daną wysokość. Jest to niezbędne wyposażenie przy pracach na wysokości, które wpływa na oszczędność czasu oraz bezpieczeństwo pracy.
Podest pozwala dotrzeć na dowolną wysokość, nie blokując jednocześnie terenu wykonywanej pracy. Podesty ruchome są urządzeniami powszechnie znanymi. Używane są wszędzie tam, gdzie prowadzone są prace na wysokości i trudne byłoby transportowanie pracowników na ich stanowiska w inny sposób. Są to niezwykle pomocne urządzenia cechujące się również dużym bezpieczeństwem podczas użytkowania.
Podesty ruchome w zależności od rodzaju, składają się z platformy roboczej z elementami sterowniczymi, wysięgnika oraz podwozia. Wysięgniki, mogą być teleskopowe, przegubowe lub przegubowo– teleskopowe. Bez względu na rodzaj sprawdzają się one nie tylko w transporcie osób, ale również przy podnoszeniu ciężkich materiałów, używanych do prac budowlanych. Bez ich pomocy musiałyby one być wciągane w inny sposób, który mógłby być znacznie bardziej czasochłonny i wyczerpujący. Dzięki nim wiele prac przebiega znacznie szybciej i sprawniej.
Gdzie dobrze sprawdzają się podesty ruchome?
Ich zastosowanie jest niezwykle szerokie, dlatego wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie konieczne są prace na wysokościach. Sprawdzą się więc m.in. w firmach zajmujących się myciem okien biurowców, wycinką drzew, firmach energetycznych, budowlanych, ale także w magazynach i różnego rodzaju zakładach produkcyjnych.
Rodzaje podestów
Biorąc pod uwagę rodzaje podestów ruchomych, dzielą się one na:
- przewoźne
- stacjonarne
- samojezdne
- przejezdne wolnobieżne
- platformy załadowcze
Każdy z nich musi spełniać obowiązujące wszystkie standardy wykonania. W ich wyposażeniu znajdują się więc elementy najwyższej klasy, produkowane przez sprawdzonych i znanych producentów części hydraulicznych oraz elektronicznych. Dzięki temu ich użytkownicy mogą mieć gwarancję bezawaryjności oraz całkowitego bezpieczeństwa użytkowania.
Nie zapomnij o bezpieczeństwie!
Bardzo istotną kwestią jest wybór rodzaju podestu, odpowiednio do typu wykonywanej pracy, upewnienie się, że pracownik nim sterujący posiada odpowiednie uprawnienia do obsługi, znajomość przepisów BHP oraz wykorzystanie niezbędnych systemów zabezpieczających pracowników przed upadkiem z wysokości, tak by praca z ich wykorzystaniem była jak najbardziej efektywna, ale również bezpieczna.