Technologie

“Powered by Ecolifting” – proekologiczna wizja Konecranes

redakcja dzwignice.info
05.03.2020
0
Mobilny żuraw portowy Konecranes Gottwald Model 6 w porcie w Rotterdamie korzysta z zewnętrznego źródła zasilania 690 V, co obniży koszty operacyjne, jednocześnie zmniejszając hałas i emisję spalin

Koncepcja Powered by Ecolifting to długoterminowa wizja firmy Konecranes, której celem jest pełna elektryfikacja produktów dla terminali kontenerowych i terminali intermodalnych.

Powered by Ecolifting oznacza zwiększenie pozytywnego wpływu klientów firmy na środowisko poprzez redukcję emisji spalin w ich działalności dzięki zastosowaniu produktów i usług Konecranes. Koncepcja ta obejmuje również zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko wywoływanego przez negatywne skutki oraz emisje spowodowane działalnością własną firmy. Konecranes zmniejsza swój ślad węglowy poprzez poprawę efektywności energetycznej własnych fabryk i usług oraz poprzez zmniejszenie zużycia paliw kopalnych i przechodzenie na odnawialne źródła energii.

Wizja ta realizowana będzie w 3 etapach

 • Pierwszy etap zmian dotyczy napędów diesla i przekształcenie ich w jak najbardziej ekologiczne, zużywające mniej energii.
 • Kolejny etap polegać będzie na zapewnieniu napędów hybrydowych, przy pełnym wykorzystaniu najnowszych technologii.
 • Trzeci krok oznacza dostarczanie produktów w pełni elektrycznych.

 

Obecnie Konecranes oferuje trzy dostępne rozwiązania ECOLIFTING:  

 • Power Drive, pozwalające oszczędzać paliwa nawet do 15%,
 • Flow Drive, z 25% oszczędnością paliwa,
 • napęd hybrydowy, który pozwala zaoszczędzić do 40% paliwa.

 

Power Drive - mniejsze zużycie paliwa, wydajność bez zmian

Konecranes Power Drive to nowa opcja napędu dla wózków podnośnikowych, zapewniająca bardziej ekonomiczną eksploatację bez uszczerbku dla wydajności.

Power Drive powstał poprzez dodanie nowej, unikalnej konfiguracji układu hydraulicznego i niestandardowej konfiguracji pompy. Zoptymalizowana została również linia napędowa oraz dodana nowa skrzynia biegów z funkcją blokady. Dzięki tym zmianom zużycie paliwa zmniejsza się o 15-25%, w zależności od środowiska pracy, a osiągi pozostają takie same. Nowy napęd zapewnia również mniejszą emisję hałasu.

Zainstalowanie systemu Power Drive w nowym urządzeniu pozwala zaoszczędzić tysiące euro rocznie w porównaniu z pojazdami z tradycyjnym układem napędowym, a przewidywany zwrot kosztów takiej instalacji zajmuje niespełna rok.
Power Drive to najbardziej opłacalny sposób na rozpoczęcie redukcji emisji i kosztów paliwa.

 

Flow Drive – większa wydajność

Flow Drive nie tylko zmniejsza zużycie paliwa, ale także wydłuża czas aktywnej pracy i uprzyjemnia pracę operatora.

Wyposażony w innowacyjną przekładnię hydromechaniczną zmienną napęd Flow Drive dla wózków podnośnikowych Konecranes zapewnia płynną i dynamiczną pracę. Flow Drive łączy przyjazną dla kierowcy jazdę ze znacznym zmniejszeniem zużycia paliwa i emisji spalin w połączeniu z silnym silnikiem, który zapewnia pełną wydajność. Nowa, unikalna konstrukcja komory silnika odpowiada na szczególne wymagania stawiane temu układowi napędowemu.

Korzyści, które oferuje napęd Flow Drive to w skrócie:

 • płynna i ekonomiczna obsługa,
 • dynamika przy niskiej prędkości oraz pełna moc przy dużej prędkości, jednocześnie przy mniejszej emocji spalin i hałasu,
 • pełna wydajność połączona z łatwością operowania prowadzenia,
 • większa produktywność dzięki dłuższym przerwom między tankowaniami.

Flow Drive to rozwiązanie, które przynosi konkretne korzyści w codziennych operacjach i zwiększa ogólną wydajność.

 

Pierwszy na świecie wózek podnośnikowy Konecranes z napędem hybrydowym

20-letnie doświadczenie firmy Konecranes w produkcji wózków wysokiego składowania zaowocowało skonstruowaniem pierwszego na świecie hybrydowego wózka podnośnikowego w połowie 2018 roku.

Wózek sztaplujący Konecranes z napędem hybrydowym

Wózek hybrydowy łączy sprawdzoną, wytrzymałą technologię Konecranes z innowacyjnymi, ekologicznymi funkcjami, co ma na celu zwiększenie wydajności przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia paliwa i ograniczeniu emisji.

Ekonomiczne zużycie paliwa, mniejszy wpływ na środowisko i doskonałe osiągi hybrydowego wózka podnośnikowego są możliwe dzięki elektryfikacji wszystkich przepływów energii w wózku podnośnikowym. Wózek wysokiego składowania odzyskuje energię wytworzoną podczas hamowania i opuszczania ładunków i przechowuje ją w superkondensatorze w celu późniejszego wykorzystania. Oszczędny silnik wysokoprężny napędza generator i zasadniczo zapewnia potrzebną energię elektryczną do magazynowania energii. Z kolei zmagazynowana energia dostarczana jest do elektrycznego silnika napędowego, a także do silników elektrycznych napędzających pompy hydrauliczne. Wszystkie silniki elektryczne mogą pracować w trybie generacji, zwracając energię hamowania, a także energię obniżającą obciążenie poprzez hydrauliczny przepływ powrotny z powrotem do zasobnika energii.

Zastosowanie silników elektrycznych w linii napędowej i układzie podnoszenia w połączeniu z zasobnikiem energii elektrycznej jest nie tylko korzystne ekonomicznie i środowiskowo, ale także sprawia, że hybrydowy wózek podnośnikowy jest wyjątkowo łatwy w utrzymaniu. Bez pomp hydraulicznych o zmiennym wydatku, bez przekładni hydrokinetycznej i przekładni mechanicznej, obsługa urządzenia jest mniej skomplikowana. Sterowniki i falowniki są umieszczone w łatwo wymienialnych modułowych skrzynkach, które zapewniają autodiagnostykę, co również przyspiesza konserwację.
Dzięki ulepszonej wydajności i rozwiązaniom ułatwiającym konserwację, hybrydowy wózek podnośnikowy jest pierwszym spośród ekologicznych urządzeń do obsługi kontenerów.

Filozofię Powered by Ecolifting przybliża film:Konecranes
Powered by Ecolifting

Poprzedni Następny
Dodaj komentarz
Komentarze 0
Zobacz także