Rozwiązania cyfrowe w przemyśle maszyn budowlanych
Podczas tegorocznych tarów bauma 2019 głównym tematem będzie digitalizacja. Branża maszyn budowlanych postawiła sobie za cel zwiększenie możliwości digitalizacji i standaryzacji rozwiązań cyfrowych. Podczas światowych targów maszyn budowlanych, materiałów budowlanych i maszyn górniczych, pojazdów budowlanych i sprzętu, które odbywać się będą od 8 do 14 kwietnia 2019 r. w Monachium, odwiedzający będą mieli sporo okazji do zapoznania się z licznymi rozwiązaniami do zarządzania maszynami oraz telematyki. Aplikacje, programy i czujniki nie tylko ułatwiają procesy w branży budowlanej, ale również zwiększają bezpieczeństwo w miejscu pracy.
Cyfrowe zarządzanie maszynami i rozwiązania telematyczne prawdopodobnie już niedługo staną się nowym standardem w branży budowlanej. Podczas tegorocznych targów bauma wielu producentów, reprezentujących szeroką gamę segmentów produktowych zaprezentuje czujniki i programy, które dają odpowiedzi na pytania takie jak: Gdzie znajduje się maszyna? Przez ile godzin pracowała? Czy wyświetla jakieś kody błędów? Kiedy konieczne będą działania serwisowe lub konserwacyjne?
Dzięki czujnikom maszyny stają się inteligentne
Firma Stihl z siedzibą w Waiblingen pokazuje, w jaki sposób urządzenie analogowe może stać się inteligentne za kwotę wynoszącą mniej niż 20 euro. Kluczowym elementem jest Stihl Smart Connector – czujnik o średnicy prawie 5 cm montowany w maszynach, który rejestruje godziny pracy i przesyła je za pośrednictwem smartfona lub tabletu użytkownika do chmury z centralnym przechowywaniem danych. Pozwala również na przesłanie pozycji geograficznej, jeśli jest taka konieczność. Informacje są następnie udostępniane użytkownikom do analizy. Dzięki temu mogą oni precyzyjnie koordynować swój park maszynowy, optymalizować codzienne procesy pracy i minimalizować przestoje. System powiadamia również użytkowników o zbliżającej się konserwacji maszyny.
Aplikacja na smartfona wyjaśnia kody diagnostyczne żurawi
Wystarczy aplikacja na smartfona, aby ułatwić użytkownikom codzienną pracę. Przykładem może być tutaj firma Manitowoc, producent żurawi z Milwaukee w USA, która opracowała bezpłatną aplikację, pomagająca operatorowi żurawia interpretować kody diagnostyczne generowane przez pokładowy system sterowania i wyświetlane w kabinie operatora. Zamiast czekać na specjalnie przeszkolony personel techniczny z wyspecjalizowanym sprzętem, właściciel żurawia może wykorzystać te informacje do natychmiastowego rozwiązania problemu, co przyczyni się do skrócenia czasu przestojów i poprawy efektywności.
Aplikacje kontrolujące flotę maszyn przeznaczonych na wynajem
Firmy leasingowe w branży budowlanej mogą czerpać korzyści z aplikacji typu klickcheck, czego przykładem jest aplikacja firmy Zeppelin Lab GmbH w Berlinie w Niemczech. Zapewnia ona łatwy sposób zbierania wszystkich dokumentów potrzebnych do przekazania sprzętu oraz przechowywania ich w chmurze. Maszyny są identyfikowane za pomocą kodu QR i sprawdzane za pomocą indywidualnych list kontrolnych na smartfonie. Użytkownicy i wynajmujący mogą cyfrowo dokumentować uszkodzenia i wady za pomocą zdjęć i tekstów. Ponadto przegląd floty pozwala leasingodawcom natychmiast zobaczyć, które maszyny są dostępne, dzierżawione lub poddawane konserwacji.
Cyfrowi asystenci
Cyfrowe wspomaganie planowania od dawna stanowi narzędzie pracy specjalistów ds. szalunków. Narzędzia te są stale ulepszane. Na przykład Planitec, część grupy Paschal Group (Steinach, Niemcy), prezentuje kolejną, dwunastą już, wersję swojego w pełni automatycznego oprogramowania do planowania oświetlenia Paschal-Plan. Narzędzie zapewnia również planowanie materiałów. Nowy interfejs umożliwia wymianę wszystkich istotnych informacji geometrycznych i szalunkowych z programami obsługującymi BIM.
Firma Doka z Amstetten w Austrii podczas targów bauma zaprezentuje system cyfrowy, który pomaga inspektorom i zespołom budowlanym szybko i precyzyjnie ustawić szalunek ścienny w systemach samoczynnych. Rozwiązanie DokaXact wykorzystuje czujniki pomiarowe, które są przymocowane do określonych punktów na szalunku i komunikują się bezprzewodowo z jednostką centralną. Podczas obliczania niezbędnego nachylenia elementów szalunkowych wykorzystywana jest aktualna pozycja poprzednich odcinków betonowych. Czujnik ma dokładność ± 2 mm. Doka została nominowana do nagrody bauma Innovation Award 2019 w kategorii systemów cyfrowych za to rozwiązanie.
Rozpoznawanie obecności osób wspomagane czujnikami w ładowarkach kołowych
Wśród wielu innych produktów Liebherr-International AG podczas monachijskich targów zaprezentuje kompletny system inteligentnych systemów wspomagających dla dużej ładowarki kołowej XPower. Została ona wyposażona w nowy system rozpoznawania aktywnych osób z tyłu pojazdu. Wykorzystuje czujniki do niezależnego rozróżniania osób i obiektów statycznych. W przypadku wykrycia ludzi w strefie zagrożenia system ostrzega w większej odległości niż w przypadku ścian lub filarów. Pomaga to uniknąć niepotrzebnych sygnałów ostrzegawczych, co zmniejsza obciążenie operatora maszyny.