Największe projekty

Sarens stawia turbiny wiatrowe przy pomocy żurawia gąsienicowego Liebherr LR 11000

redakcja dzwignice.info
19.08.2021
0
Elastyczny balast derrick składana rama V i paleta balastowa VarioTray

Sarens, odebrał wiosną br. nowy żuraw gąsienicowy LR 11000 od firmy Liebherr. W ramach pierwszego zadania nowy 1000-tonowy żuraw został zmontowany na farmie wiatrowej Oostpolder, która jest obecnie budowana na południe od holenderskiego portu Eemshaven. Od inwestora Sarens otrzymał zlecenie na budowę turbin wiatrowych Enercon E-136 EP5 o wysokości piasty 155 metrów.

Nowy dźwig gąsienicowy Liebherr LR 11000 dla Sarensa, wyposażony został w najnowocześniejszy sprzęt dla żurawi gąsienicowych, taki jak system wysięgnika do elektrowni wiatrowych SL10DF2BV, VarioTray i V-Frame. Żuraw ma wszystko, co potrzebne jest podczas budowy turbin wiatrowych o mocy 4,65 MW .

Najcięższym elementem turbiny jest generator, który waży 120 ton i musi być zainstalowany na wieży o wysokości około 155 metrów. Kierownik projektu Sarens, Pascal van der Spoel, wyjaśnia: Zdecydowaliśmy się na zakup LR 11000, ponieważ ma on bardzo elastyczny system derrick z VarioTray i ramę V. Co więcej, długość i udźwig wysięgnika są idealne do zaplanowanych przez nas projektów.

Żuraw gąsienicowy LR 11000 montuje turbinę wiatrową

Specjalny system wysięgnika dla elektrowni wiatrowych SL10DF2BV w żurawiu LR 11000 zapewnia maksymalne udźwigi do wznoszenia turbin wiatrowych najnowszej generacji o wysokości piasty do 180 metrów. W przypadku tych turbin żuraw LR 11000 osiąga wysokość haka wynoszącą 192 metry i może unieść nawet 110 ton.

 

Innowacyjny balast typu derrick – VarioTray i V-Frame

Zdejmowana paleta balastowa VarioTray umożliwia szczególnie ekonomiczne wykonywanie prac dźwigowych – po podniesieniu wysięgnika kratowego za pomocą dużego balastu derrick, część balastu można szybko i łatwo zdemontować. Do prac dźwigowych przy całkowicie lub prawie całkowicie podniesionym wysięgniku wymagana jest tylko niewielka część balastu. Pozwala to uniknąć uciążliwego układania i rozkładania płyt balastowych.

Do podwieszanego balastu zastosowano nowy system V-frame – hydraulicznie regulowana rama umożliwia regulację promienia balastu do 30 metrów. Oznacza to, że przy dużych promieniach nie jest już wymagana sztywna prowadnica balastu.

 

Nowy wysięgnik wychylny typu jib oparty na sekcjach kratowych wysięgnika głównego SL10

Dla wykonawcy usług montażowych istotne jest, aby żurawie znajdujące się w jego flocie były jak najbardziej uniwersalne. Dlatego Sarens zamówił dodatkowe wyposażenie do LR 11000, które umożliwia re konfigurację wysięgnika wychylnego.

Długi wysięgnik dla elektrowni wiatrowych zawiera bardzo dużą liczbę sekcji pośrednich. Nie można ich używać w standardowym wysięgniku typu jib, ponieważ jest on zaprojektowany tak, aby był lekki i łatwy w transporcie. Jednak firma Liebherr stworzyła rozwiązanie pozwalające wykorzystać istniejące sekcje kratowe do stworzenia szczególnie potężnego wysięgnika wychylnego typu jib. Ciężkie sekcje wysięgnika dla elektrowni wiatrowych są używane z wysięgnikiem głównym, a nieco lżejsze z wysięgnikiem wychylnym. Jako dodatkowy moduł potrzebna jest wtedy jednostka montażowa W.

Stworzony w ten sposób bardzo mocny wysięgnik główny z potężnym wysięgnikiem wychylnym typu jib może zapewnić udźwigi zbliżone do kombinacji Powerboom (system PDW3B). Nowy żuraw może być również używany bez wysięgnika wychylnego  z samym wysięgnikiem głównym S10DB, który zapewnia doskonałe udźwigi. Rama V-Frame jest kompatybilna z obydwoma systemami.


Żuraw gąsienicowy
Sarens
żuraw gąsieniocowy LR 11000

Poprzedni Następny
Dodaj komentarz
Komentarze 0
Zobacz także