Największe projekty

Specjalny żuraw wieżowy Comansa dla norweskiej stoczni

redakcja dzwignice.info
24.05.2022
0
Żuraw wieżowy Comansa 21LC1050 w stroczni Aibel w Norwegii

Comansa i zespół techniczny - Rental Group Crane AS dostarczają żuraw wieżowy 21LC1050 odpowiadający na specyficzne potrzeby stoczni Aibel w Norwegii.

Żurawie wieżowe Comansa są doskonałym rozwiązaniem w obiektach, takich jak porty i place składowe. Ogromne doświadczenie i zaangażowanie producenta żurawi wieżowych oraz zespołu technicznego norweskiego dystrybutora Rental Group AS znalazły odzwierciedlenie w Haugesund (Norwegia) przy wykonanym na zamówienie żurawiu 21LC1050 dla stoczni Aibel.

Żurawie wieżowe dla stoczni muszą spełniać bardziej restrykcyjne wymagania niż w projektach czysto konstrukcyjnych. Wynika to z bliskości morza, warunków atmosferycznych, przejazdu pojazdów i osób oraz faktu, że są wykorzystywane do różnych projektów.

 

W efekcie powstał żuraw wieżowy Comansa 21LC1050, o udźwigu 50 ton, dostosowany do potrzeb klienta poprzez szczegółowy proces dostosowywania. Początkowo żuraw pracował przy budowie platformy technologicznej Johan Sverdrup Phase 2 (JSP2), największego do tej pory projektu Aibel i był bardzo intensywnie użytkowany – podnosił bardzo różne ładunki przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. Wysięgnik o długości 80 metrów umożliwiał dotarcie do całej platformy.

 

Wzmocniony portal

Aby sprostać wymaganiom projektu (wytrzymać 400 ton nacisku na narożnik, który pochodzi od udźwigu żurawia z max. wysięgiem, w strefie wiatru D25 i ułatwić transport pracowników i pojazdów) Comansa zbudowała wzmocniony portal o długości 10 metrów, który został zmontowany przez jej  norweskiego dystrybutora w stoczni.

Żuraw Comansa 21LC1050 ze wzmocnionym portalem

 

Zaprojektowany, aby wytrzymać niepogodę

Ze względu na położenie geograficzne stoczni, blisko Morza Północnego, żuraw wieżowy został zaprojektowany tak, aby wytrzymać napór wiatru zgodnie z europejskimi normami D25. Aby chronić go przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, Comansa zastosowała specjalne elementy i materiały ochronne, a także 250-mikronową ochronę antykorozyjną.

 

Wyposażenie zapewniające bezpieczeństwo

Żuraw wieżowy jest wyposażony w liczne opcje gwarantujące bezpieczeństwo. Są nimi kamera wizyjna na wózkach, umożliwiająca bezpieczne obserwowanie ładunków i otoczenia, sygnały alarmowe, diody LED o wysokiej jasności na wysięgniku dla stanowisk roboczych w obszarze pracy, sygnalizacja świetlna zgodnie z normą EN14439, przeciwwagi zabezpieczone ramami ze stali ocynkowanej, szafa elektryczna ze stali nierdzewnej, zwiatrowanie żurawia z poziomu podstawy żurawia.

Żuraw wieżowy Comansa 21LC1050 z kabiną Cube

 

 

Konstrukcja z poziomym wysięgnikiem zapewnia łatwy montaż żurawia

Dzięki łatwości montażu i mniejszym zapotrzebowaniu na miejsce, konstrukcja Comansa Flat-Top umożliwiła przezwyciężenie problemów logistycznych wynikających z instalacji na małej (600-700 metrów kwadratowych) i wietrznej przestrzeni, takiej jak norweska stocznia.

Żuraw wieżowy Comansa 21LC1050

Stocznia Aibel użyczyła swoich obiektów i pomogła we wstępnym montażu niezbędnych części (które przyjechały na 32 ciężarówkach). Do montażu wykorzystano 500-tonowy żuraw samojezdny o wysokości 115 metrów. Najcięższy do złożenia element ważył 23 tony.

Po wykonaniu fundamentów i zainstalowaniu portalu dźwig został zmontowany w ciągu zaledwie dwóch dni.

 

Szybki serwis techniczny

Jeśli chodzi o dostępność części zamiennych i możliwość przeniesienia żurawia w inne miejsce na placu w celu podjęcia nowych projektów, kluczowa jest szybkość reagowania serwisu.

Serwis techniczny Rental Group Crane AS znajduje się zaledwie dwie godziny od firmy Aibel i oprócz wsparcia może dostarczyć części. Comansa może również dostarczyć inne rodzaje części specjalnych w ciągu zaledwie jednego dnia.


Żuraw wieżowy
Comansa

Poprzedni Następny
Dodaj komentarz
Komentarze 0
Zobacz także