Produkty

Sukces systemu sterowania Hiab HiVision

06.09.2018
0
System sterowania HiVision to rodzaj wirtualnej rzeczywistości, który przenosi sterowanie żurawiem do kabiny ciężarówki

W 2016 r. Hiab zaprezentował HiVision, rewolucyjny nowy system do obsługi żurawi, który zmienił reguły gry w branży przeładunkowej. W ciągu dwóch lat od wprowadzenia produktu Hiab sprzedał żurawie wyposażone w HiVision w ponad 10 krajach i otrzymał kilka nagród za innowacje. Ponadto system sterowania został zatwierdzony przez europejską firmę kontroli pojazdów Dekra i certyfikowany przez TÜV Rheinland, wiodącego międzynarodowego dostawcę usług technicznych.

HiVision to zupełnie nowy sposób myślenia o działaniu żurawia. Operator może siedzieć bezpiecznie i wygodnie w kabinie ciężarówki i obsługiwać żuraw, korzystając z gogli 3D VR i kamer, a mimo to mieć doskonały widok obszaru roboczego.

W operacjach wykonywanych żurawiami leśnymi powszechną praktyką jest siedzenie na wysokim siedzeniu lub w kabinie zamontowanej bezpośrednio na kolumnie żurawia. Stanowisko pracy pozostało niezmienione od momentu wprowadzenia wysokiego siedzenia w żurawiach JONSERED firmy Hiab w 1961 roku, mimo iż pod koniec lat 80-tych wprowadzono kabiny Hiab.

System HiVision składa się z czterech kamer umieszczonych na szczycie żurawia leśnego

Prezentując po raz pierwszy HiVision na targach Bauma w 2016 roku, Hiab jako pierwszy w branży zaprezentował nowe, innowacyjne rozwiązanie do obsługi żurawi leśnych, które poprawiło bezpieczeństwo, ergonomię i wydajność.

Dla nas rozwój HiVision polegał na poprawie środowiska pracy i bezpieczeństwa operatorów, a ponadto poszukiwaliśmy korzyści w zakresie wydajności, które przyniosłyby oszczędności finansowe przedsiębiorstwom naszych klientów. Rozwiązanie to było radykalne, ale wierzyliśmy w to, ponieważ umożliwiło przeniesienie operatora ze środowiska ryzyka do najbezpieczniejszego i najwygodniejszego środowiska pracy podczas załadunku, czyli kabiny ciężarówki, a ponadto oszczędność masy dawała szansę na zwiększenie ładunku, powiedział Toni Ahvenlampi, Kierownik Produktu HiVision, Żurawie Leśne i Recyklingowe w Hiab.

Kiedy pierwszy komercyjny film prezentujący HiVision został wydany w 2016 roku, za pośrednictwem mediów społecznościowych szybko zyskał popularność na całym świecie. Podczas kolejnych targów, na których się pojawiał, HiVision cieszył się ogromnym zainteresowaniem.

Operator widzi obszar roboczy i obsługuje żuraw z kabiny ciężarówki, z wykorzystaniem okularów VR

W ciągu dwóch lat działalności na rynku HiVision otrzymał cztery nagrody: Nagroda innowacyjności KWF 2016, Trophée Sécurité Encouragement 2016, Owl of Rogow 2017 2017 oraz Forest & we 2017, nagroda dla najbardziej innowacyjnego produktu. Oprócz zwycięskich nagród system został zatwierdzony przez Dekra w 2017 r. i certyfikowany przez TÜV Rheinland 2018.

Podczas IAA 2016 Hiab ogłosił, że jest gotowy do przyjmowania zamówień. W lutym 2017 r. pierwszy klient systemu na świecie, Mattias Ackesten, otrzymał żuraw HiVision.

Postrzegamy siebie jako pionierów w branży przeładunkowej, mamy pionierskiego ducha w naszej firmie i długą historię wprowadzania nowych innowacyjnych rozwiązań na rynek, które ostatecznie stają się standardami w branży. Jednak to, czego nauczyliśmy się podczas wprowadzenia HiVision, to fakt, że jesteśmy jedynie dostawcami innowacyjnych rozwiązań - to nasi klienci są prawdziwymi pionierami, którzy wykorzystują tę nową technologię i tworzą wartość dla swoich firm w nowy i innowacyjny sposób. Ośmielają się robić różne rzeczy inaczej, kontynuuje Hans Ekman, Wiceprezes ds. Żurawi Leśnych i Recyklingowych, Hiab.

 

Sukces na całym świecie

Międzynarodowy przełom tego rozwiązania jest faktem. HiVision został sprzedany na ponad 10 rynkach. Oprócz głównych rynków Hiab, w rozwiązanie zainwestowali klienci z takich krajów, jak: Dania, Szkocja, Norwegia i Słowenia.

Co ciekawe, niektórzy z naszych klientów powracają, aby zainwestować w inny żuraw HiVision dla swojej floty, a jednym z nich jest Maik Ungefroren w Niemczech, który zainwestował w swój pierwszy żuraw HiVision i oświadczył, że przygotował swoją firmę na przyszłość. Spośród kluczowych korzyści wymienił: komfort i bezpieczeństwo operatora, wzrost wydajności i to, ze stał się bardziej atrakcyjnym pracodawcą. Inwestycja w pierwsze rozwiązanie HiVision była takim sukcesem dla jego firmy, że zdecydował się zainwestować w kolejny żuraw, mówi Jukka Soini, Product Business Manager w Hiab.

James Jones w Szkocji zainwestował także w drugi żuraw HiVision. Przekonanie, że jest to przyszłość operacji przeładunkowych, zostaje wzmocnione przez fakt, że wielu klientów zdaje sobie sprawę, że muszą poprawić warunki pracy, aby stać się atrakcyjnymi pracodawcami w sytuacji niedoboru siły roboczej. Może się to okazać właściwą strategią, biorąc pod uwagę fakt, że fińska szkoła, Savon koulutuskuntayhtyma (SAKKY) zainwestowała w ciężarówkę HiVision i dodatkowy symulator HiVision do szkolenia przyszłych operatorów żurawi do drewna.

Każdy nowy klient HiVision jest ściśle obserwowany przez Hiab, a jego opinie są rejestrowane i oceniane jako część ciągłego procesu. Zaangażowanie naszych klientów i otwartość w zakresie korzystania z systemu i jego doświadczenia są niezwykle ważne dla procesu rozwoju produktu, a ponadto, ponieważ HiVision jest bardzo nowy na rynku i nie ma podobnych rozwiązań do testowania porównawczego, naprawdę musimy polegać na takim poziomie zaufania, aby kontynuować doskonalenie HiVision, mówi Lech Mytnik, Starszy Menedżer, Dział Badawczo-Rozwojowy, Żurawie Leśne i Recyklingowe w Hiab. Jego punkt widzenia podziela Toni Ahvenlampi: Wraz z naszymi klientami kontynuujemy rozwój HiVision i pracujemy nad zmianą i ulepszeniem systemu w bardzo dynamicznym procesie.

 

Dalszy rozwój HiVision

We wrześniu na targach IAA w Hanowerze, zaprezentowana zostanie rzeczywistą możliwość zdejmowania i zdalnej obsługi.

Ciągle pracujemy nad sprzętem i nie trzeba dodawać, że po wprowadzeniu na rynek uaktualnionych gogli VR, spełniających wysokie standardy Hiaba, zostaną one również udostępnione w ramach systemu HiVision. Wiele pracy poświęcono również poprawie możliwości personalizacji przestrzeni roboczej klienta.

Postrzegamy innowacje jako proces ciągły, nigdy nie jesteśmy usatysfakcjonowani, dopóki nasi klienci nie będą zadowoleni. Ważne jest, aby w przyszłości ciężko pracować, aby usprawnić działalność naszych klientów. Jeśli dostarczymy narzędzia, które sprawią, że ich codzienna praca będzie bezpieczniejsza i łatwiejsza a ich biznes jest bardziej opłacalny, będzie znaczyło, że osiągnęliśmy nasze cele, podsumowuje Hans Ekman.


3D VR
Gogle 3D
Hiab
HiVision
Wirtualna rzeczywistość
żurawie leśne
żurawie przeładunkowe
żurawie recyklingowe

Poprzedni Następny
Dodaj komentarz
Komentarze 0
Zobacz także