Test pierwszej zmodernizowanej elektrycznej ładowarki teleskopowej Manitou

Grupa Manitou, światowy lider w sektorze maszyn do transportu i robót ziemnych, oraz Grupa Kiloutou, trzecia co do wielkości firma wynajmująca sprzęt budowlany w Europie, zacieśniają współpracę w zakresie dekarbonizacji placów budowy. We współpracy z Bouygues Construction Matériel uruchomiono pierwsze testy zmodernizowanej ładowarki teleskopowej – maszyny z silnikiem spalinowym, przekształconej na napęd w 100% elektryczny.
Testy prowadzone są na terenie budowy nowego szpitala Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Nantes – największej inwestycji szpitalnej w Europie – z aktywnym udziałem Equans France, spółki zależnej Grupy Bouygues. To pierwsze wdrożenie tego typu rozwiązania w rzeczywistych warunkach placu budowy. Stanowi ono wyjątkową okazję do oceny praktycznej przydatności tej technologii.
Partnerstwo między Manitou i Kiloutou zainicjowano na początku 2023 roku, a pierwsza faza testów trwa od marca do maja 2025 roku. Przez kolejne cztery miesiące maszyna będzie testowana na kolejnych dwóch placach budowy, co pozwoli na zebranie danych w różnych scenariuszach użytkowania w celu oceny wydajności zestawu elektryfikacyjnego. Analizowane są m.in. kwestie bezpieczeństwa, żywotności baterii, ergonomii oraz czasu ładowania.
Ta faza testów, skoncentrowana na potrzebach użytkowników, jest kluczowa dla potwierdzenia skuteczności zestawu elektryfikacyjnego. Wstępne opinie są bardzo pozytywne, a wydajność porównywalna z wersją spalinową, w połączeniu ze znaczną redukcją hałasu i zerową emisją dwutlenku węgla, podkreśla Michel Denis, prezes i dyrektor generalny Grupy Manitou.
Ładowarka teleskopowa, na placu budowy szpitala w Nantes wykorzystywana jest codziennie przez zespoły Equans France m.in. do rozładunku dostaw i dystrybucji materiałów na placu budowy. Napęd w 100% elektryczny eliminuje konieczności tankowania oleju napędowego, co ogranicza ruch ciężarówek, upraszcza logistykę i minimalizuje ryzyko zanieczyszczenia. Operatorzy doceniają wygodę obsługi, prostotę ładowania, zadowalającą wydajność baterii (ponad 3 godziny ciągłej pracy) oraz szybkie ładowanie – 25% pojemności baterii w zaledwie godzinę (22 kVA).
Modernizacja (retrofitting) istniejących maszyn spalinowych do wersji elektrycznej, może obniżyć emisję gazów cieplarnianych średnio o 40% oraz całkowity ślad środowiskowy o 25%* w porównaniu z produkcją nowych maszyn spalinowych.

Dla Grupy Kiloutou to kolejny krok na drodze do redukcji emisji CO₂ o około 25% do 2030 roku, powiedział Olivier Colleau, prezes Kiloutou Group. Jeśli testy zakończą się sukcesem, rozważymy szersze wdrożenie tej technologii w naszej ofercie wynajmu.
Wyniki testów zostaną udostępnione członkom stowarzyszenia CAMD (Community of Sustainable Equipment Stakeholders), współtworzonego przez Manitou i Kiloutou, a także udostępnione z wyprzedzeniem członkom stowarzyszenia, do którego należą producenci sprzętu, firmy wynajmujące oraz firmy budowlane, oraz zajmujące się robotami publicznymi. Podsumowanie tych wstępnych prób zostanie również zaprezentowane podczas nadchodzących Spotkań Sprzętu Zrównoważonego 27 maja 2025 r.
*Średnia ważona 16 wskaźników (klimat/różnorodność biologiczna/zdrowie/zasoby) w porównaniu z konserwacją sprzętu do silników spalinowych.