Wciągnik stacjonarny a wciągnik przejezdny
Urządzenia dźwignicowe to charakterystyczny sprzęt, który jest wykorzystywany w wielu gałęziach przemysłu. Dzieli się on na kategorie w zależności od budowy, przeznaczenia oraz parametrów pracy. W kategorii cięgniki największą popularnością cieszą się wciągniki, które są niezbędne przy pracach w górnictwie, leśnictwie i przemyśle produkcyjnym, ale można je również spotkać w warsztatach samochodowych, a nawet w przydomowych garażach.
Służą one do pionowego podnoszenia ładunków o sporej masie lub gabarytach. To zadanie wykonują przy pomocy mechanizmu podnoszenia oraz cięgna zakończonego elementem chwytającym którym jest najczęściej hak. Jako cięgna najczęściej używa się liny stalowej lub łańcucha ogniwowego.
Z konstrukcyjnego punktu widzenia wciągniki to urządzenia, które również można podzielić na podkategorie, a mianowicie wciągniki stacjonarne oraz wciągniki przejezdne. Pomimo wspólnej części podnoszącej, te urządzenia funkcjonują w troszkę inny sposób, dlatego w dzisiejszym artykule postanowiliśmy zaprezentować podstawowe różnice.
Wciągniki stacjonarne
Wciągnik w wersji stacjonarnej to urządzenie zaprojektowane z myślą o pracy wyłącznie na jednym stanowisku pracy. Jest on na stałe przymocowany do elementów konstrukcyjnych pomieszczenia lub specjalnego żurawia, który zwiększa efektywność pracy.
Wciągniki stacjonarne mogą posiadać napęd ręczny lub elektryczny. Ręczny występuje w wariancie z przekładnią ślimakową lub przekładnią planetarną a cięgnem jest łańcuch, natomiast wciągnik stacjonarny elektryczny może być jedno lub dwubiegowy a cięgnem w tym przypadku może być łańcuch lub lina. Wciągniki stacjonarne są znacznie powszechniej stosowane, ponieważ są bardzo funkcjonalne, a jednocześnie ich cena jest znacząco niższa od urządzeń przejezdnych.
Wciągnik elektryczny linowy WELB-0,5T PROMAG
Ciekawym produktem, który w naszej opinii charakteryzuje się znakomitym stosunkiem jakości do ceny, jest stacjonarny wciągnik elektryczny linowy WELB-0,5T marki PROMAG. Jest to urządzenie sterowane z kasety, posiadające możliwość założenie zblocza zwiększającego aż dwukrotnie maksymalny udźwig. Szczegółowe dane techniczne oraz parametry tego urządzenia znajdziecie na naszej stronie internetowej w zakładce „Produkty”.
Wciągniki przejezdne
To bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia, które jak sama nazwa wskazuje, pozwalają na jazdę z ładunkiem a tym samym zwiększają obszar pracy. W tym przypadku urządzenie zainstalowane jest na specjalnym wózku , który umożliwia jazdę po nieruchomym torze. Dzięki temu ciężkie ładunki mogą być nie tylko podnoszone w pionie, ale również przenoszone pomiędzy poszczególnymi stanowiskami pracy.
Znacznie przyspiesza to efektywność wykonywanych operacji, dlatego wciągniki przejezdne znaleźć można we wszystkich jednostkach produkcyjnych, w których czas pracy odgrywa niezwykle istotną rolę. Wciągniki przejezdne to w głównej mierze urządzenia napędzane silnikiem elektrycznym, a ich konstrukcja wózka wzbogacona jest o specjalny mechanizm umożliwiający ruch urządzenia po poziomym torze.
Niezależnie od tego, jaki typ urządzenia wybierzecie, powinniście wiedzieć, że wciągniki są urządzeniami transportu bliskiego, dlatego nie tylko podlegają obowiązkowej konserwacji przez uprawnionych specjalistów, ale również badaniu technicznemu Urzędu Dozoru Technicznego, który po badaniu wydaje decyzję zezwalającą/lub nie na ich eksploatację w danym miejscu instalacji.