Windy szpitalne
Windy szpitalne są specjalną odmianą wind osobowych, przystosowanych do pracy w specyficznych warunkach. Ich udźwig jest znacznie większy, niż w przypadku wind stosowanych w blokach mieszkalnych i wynosi 1600kg, dzięki czemu są w stanie pomieścić do 21 osó
Specyfikacja
Dźwigi tego typu produkowane są z napędem hydraulicznym, którego wysokość podnoszenia nie przekracza 25 metrów oraz elektrycznym, gdzie wysokość ta wynosi od 25 metrów wzwyż. Wymiary wind szpitalnych są dobrane w taki sposób, by bezproblemowo zmieścił się w niej personel wraz z łóżkiem szpitalnym i niezbędną aparaturą. Są stosowane także w klinikach i prywatnych przychodniach oraz domach pomocy społecznej, znacząco ułatwiając codzienne funkcjonowanie zarówno personelu, jak i pacjentów.
W przypadku tego rodzaju urządzeń niezbędne jest, by każda osoba była w stanie je obsłużyć. Osoby przebywające w szpitalach mogą mieć problemy ze swobodnym poruszaniem się, dlatego windy szpitalne powinny mieć dostosowane wysokości kasety sterującej oraz poręczy, pomagających zachować równowagę.
Winda szpitalna – jak to działa?
Równie istotne jest, by kabina windy precyzyjnie zatrzymywała się na poziomie podłogi, umożliwiając tym samym swobodny przejazd wózkami inwalidzkimi.
W wyposażeniu tego typu dźwigów znajduje się także opcja umożliwiająca pilny przejazd z chorym, nazywana „jazdą szpitalną”, która wykorzystywana jest w przypadkach zagrożenia życia oraz potrzeby niezwłocznego przetransportowania poszkodowanego w odpowiednie miejsce. W praktyce oznacza to blokadę bieżących dyspozycji i udostępnienie jej osobie uprzywilejowanej. Wówczas pasażerowie aktualnie korzystający z windy zawożeni są na najbliższy poziom, a następnie pusta winda przemieszcza się na piętro, na które została wezwana jazda szpitalna.
Opcja ta jest oczywiście odpowiednio zabezpieczona tak, by zminimalizować ryzyko nieuzasadnionego jej użycia.
Dodatkowo windy szpitalne wyposażone są w opcje dające możliwość zablokowania jej dla osób postronnych. Korzystanie z niej jest wówczas możliwe tylko w przypadku posiadania specjalnej karty.
Montaż windy szpitalnej poprzedzony jest szczegółową analizą budowy placówki pod kątem możliwości jej montażu. Tylko w przypadku zebrania niezbędnych informacji oraz doboru odpowiednich dźwigów możliwe jest właściwe ich funkcjonowanie, ułatwiające codzienną pracę personelowi szpitala oraz poruszanie się pacjentów po obiekcie.