Wózki wahadłowe Kalmar FastCharge w DP World London Gateway – wzór ekologicznych operacji terminalowych

Kalmar i DP World London Gateway świętują udane wprowadzenie do eksploatacji zasilanego energią elektryczną wózka wahadłowego Kalmar FastCharge, w ramach wspólnego projektu pilotażowego, który będzie realizowany w okresie od 6 do 12 miesięcy.
Kalmar od dawna współpracuje z DP World, wiodącym globalnym operatorem terminali morskich i śródlądowych. Półautomatyczna placówka DP World London Gateway jest jednym z najbardziej zaawansowanych terminali głębinowych na świecie i jest strategicznie zlokalizowana w pobliżu największego centrum konsumpcyjnego w Wielkiej Brytanii. Terminal dokłada wszelkich starań, aby minimalizować wpływ na środowisko poprzez program zrównoważonego rozwoju i certyfikację Planet Mark, i postrzega urządzenia zasilane energią elektryczną jako kluczowy element w dążeniu do poprawy efektywności ekologicznej poprzez redukcję emisji spalin oraz hałasu.
Rozwiązania Kalmar w sercu London Gateway obejmują zautomatyzowane układnice (ASC), zautomatyzowany system obsługi wózków, a także wózki wahadłowe i wózki sztaplujące. Wszystkie urządzenia pracujące w terminalu zostały zintegrowane z systemem operacyjnym Navis N4, który zarządza także przesyłaniem kontenerów do i z sąsiedniego parku logistycznego i uruchamia zautomatyzowane procesy na swojej bramie, placu kontenerowym i terminalu kolejowym.

Ahsan Agha, Kierownik Działu Inżynieryjnego DP World London Gateway powiedział: Trwałe działanie i zminimalizowanie wpływu na środowisko jest niezwykle ważne dla DP World na całym świecie, a także dla nas tutaj w London Gateway, dlatego elektryfikacja, jako koncepcja, a w szczególności wózki Kalmar FastCharge, mają dla nas sens. Jesteśmy podekscytowani współpracą z Kalmar nad tym innowacyjnym projektem, który może znacznie zmniejszyć emisję dwutlenku węgla w porcie, nad osiągnięciem czego już ciężko pracujemy poprzez nasz program zrównoważonego rozwoju. Akredytacja Planet Mark jest kolejnym odzwierciedleniem naszego zaangażowania w redukcję emisji i poprawę stanu środowiska, podczas gdy nadal oferujemy najlepsze usługi dla naszych klientów.
Mikko Mononen, Wiceprezes ds. Inteligentnego Transportu Poziomego w Kalmar, dodał: Rozwiązanie FastCharge shuttle pokazuje, że można poprawić ekologiczną efektywność operacji terminalowych bez uszczerbku dla wydajności i odzwierciedla nasze wspólne zobowiązanie do realizacji zrównoważonej przyszłości dla branży terminalowej.
Projekt obejmował przebudowę jednego z istniejących hybrydowych wózków wahadłowych Kalmar na zasilany elektrycznie wózek wahadłowy FastCharge. Prace modyfikacyjne zostały ukończone w ciągu zaledwie kilku tygodni. Kalmar FastCharge opiera się na tej samej technologii ładowania, która wykorzystywana jest w autobusach elektrycznych, a ładowanie odbywa się w czasie bezczynności w cyklu roboczym. Ładowanie pokładowe jest uzupełniane przez układy regeneracyjne, które magazynują energię generowaną przez hamowanie i operacje zwalniania spreadera.

System ładowania składa się ze stacji ładującej podłączonej do lokalnej sieci energetycznej, słupka ładującego i styku ładowania. Akumulatory litowo-jonowe wózka ładują się przez styk ładowania znajdujący się na filarze maszyny. Sekwencja szybkiego ładowania DC jest w pełni zautomatyzowana i zwykle trwa 30-180 sekund; kierowca po prostu zaciąga hamulec postojowy, aby rozpocząć sekwencję. System ładowania w DP World London Gateway zlokalizowany jest wzdłuż naturalnej trasy roboczej, w przejściu konserwacyjnym między dwoma blokami ASC.