Największe projekty

Żuraw gąsienicowy Liebherr w gigantycznej wieży chłodniczej

redakcja dzwignice.info
06.02.2020
0
Żuraw gąsienicowy Liebherr LR 1600/2 modernizuje wieżę chłodniczą w elektrowni


Żuraw gąsienicowy Liebherr LR 1600/2 zakończył prace modyfikacyjne w jednej z wież chłodniczych w elektrowni węglowej Weisweiler w Nadrenii Północnej-Westfalii. Wasel, firma logistyczna z żurawiem i transportem ciężkim, z siedzibą w Bergheim, w Niemczech otrzymała zlecenie na wymianę części systemu rurociągów znajdujących się ponad górną krawędzią gigantycznej wieży chłodniczej. W celu realizacji zadania żuraw został zmontowany z głowicą rolkową na imponującej wysokości 182 metrów.


Potrzebne były trzy dni i 54 transporty niskopodwoziowe, aby zbudować ogromny żuraw gąsienicowy między dwiema wieżami chłodniczymi elektrowni opalanej węglem brunatnym. Żuraw Liebherr, wyposażony w wysięgnik główny, o długości 102 metrów, oraz wysięgnik wychylny, o długości 78-metrów, podnosił elementy z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem szklanym, o wadze do 12 ton na 117-metrową wieży elektrowni. LR 1600/2 musiał w tym czasie obsługiwać promienie do 61 metrów.

Do wykonania zadania żuraw gąsienicowy Liebherr potrzebował około połowy z 519 ton balastu użytego do pracy tylko do podniesienia i opuszczenia imponująco długiego wysięgnika kratowego. Paleta z zawieszonym balastem zasadniczo nie jest wymagana do faktycznej pracy żurawia. Dodatkowe 60 ton balastu wykorzystano na wysięgniku masztowym (typu derrick) tylko w celu wykonania operacji podnoszenia o dużym promieniu.

Żuraw gąsienicowy Liebherr LR 1600-2 podczas pracy na wieży chłodniczej

W przypadku wymiany dużych części czystych przewodów gazowych nie można było uwzględnić innego rozwiązania niż transport nad otworem wewnętrznego pustego betonowego korpusu. Ze względu na ogromne wymiary elementów rur, pojedynczy dostęp do wieży na wysokości około dziesięciu metrów uniemożliwiał ich wymianę.


Żuraw gąsienicowy
żuraw Liebherr
żuraw gąsienicowy Liebherr LR
Liebherr LR 1600/2
żuraw gąsienicowy w elektrowni

Poprzedni Następny
Dodaj komentarz
Komentarze 0
Zobacz także