Największe projekty

Żuraw gąsienicowy PALFINGER przechodzi test wytrzymałości na wysokości 2000 metrów nad poziomem morza

Redakcja Dzwignice.info
01.08.2019
0
Żuraw gąsienicowy PALFINGER

Żuraw gąsienicowy PCC 115.002 PALFINGER w imponujący sposób pokazał swoje mocne strony w trudnym, górskim terenie, podczas demontażu starych podpór kolejki linowej Schlossalm w Dolinie Gastein w austriackich Aplach.

Kiedy szlaki komunikacyjne w obszarze alpejskim stają się nieprzejezdne, zazwyczaj konieczne jest wezwanie helikoptera. W trakcie prac związanych z przebudową terenów narciarskich w Dolinie Gastein, niedaleko Schlossalm, w sierpniu 2018 r. udało się uniknąć skomplikowanych i kosztownych operacji lotniczych. Zamiast tego zastosowano innowacyjne połączenie gąsienic i żurawia. Teren był „prawie idealny” dla kompaktowego i elastycznego żurawia gąsienicowego PALFINGER PCC 115.002.

Projekt pilotażowy został wdrożony przez specjalistę ds. budowy kolei linowych PROMMEGGER, który przeprowadził praktyczny test we współpracy z PALFINGER. Dla dyrektora zarządzającego Davida Prommeggera był to pionierski projekt, który od dawna był oczekiwany: Myśleliśmy o wykorzystaniu żurawi w terenie od 2009 r., od prawie dziesięciu lat. A potem podczas projektu Schlossalm natknęliśmy się na żuraw gąsienicowy PALFINGER przez przypadek. Żuraw funkcjonuje jako prawdziwa alternatywa dla helikoptera. Co więcej, nie potrzebuje żadnych dodatkowych zezwoleń i może pracować w dużej mierze niezależnie od pogody.

Idealny do użytku w terenie, solidny i przyjazny dla środowiska

Po tym, jak żuraw został przetransportowany ciężarówką do miejsca pracy, na gąsienicach był w stanie przejechać przez prawie całkowicie nieprzejezdny teren. W czasie 5-dniowej misji był całkowicie samowystarczalny i pokonał ponad 800 metrów z pośrednimi wzniesieniami do 40%. Ze zdolnością pokonywania wzniesień do 60% żuraw PALFINGER był daleki od osiągnięcia limitu, co potwierdzili dyspozytorzy, którzy byli na miejscu, aby bezproblemowo zdemontować 9 wsporników.

Po dotarciu do wspornika żuraw musiał zostać optymalnie ustawiony i spozycjonowany. Precyzyjna kontrola stóp podporowych żurawia pozwoliła na wyrównanie różnic poziomów co do centymetra. Jest to niezbędne podczas takich specjalnych zastosowań ponieważ stabilność, bezpieczeństwo i wydajność idą w parze z operacjami podnoszenia ładunków do 1 tony. Obawy, że żuraw gąsienicowy może uszkodzić delikatne alpejskie podłoże, okazały się w praktyce nieuzasadnione. Nawet wtedy, gdy żuraw gąsienicowy, który jest wyjątkowo smukły pomimo jego 33-metrowego wysięgu, musiał się odwrócić, okazał się przyjazny dla środowiska i pozostawił tylko kilka śladów na ziemi.

Żuraw gąsienicowy PCC 115.002 PALFINGER

Gdy David Prommegger doświadczył smak możliwości, skomentował: Żuraw gąsienicowy będzie dla nas przydatny w przyszłości, gdy będziemy mieli duże projekty, które pojawią się w środowisku trudno dostępnym. Myślę o budowie dróg w górach, ale także o nowej linii wysokiego napięcia. Ten projekt zabezpiecza duży plac budowy, gdzie użycie żurawia byłoby idealne – zwłaszcza, że nie byłoby presji czasu, ponieważ w przeciwieństwie do helikoptera, nie każda minuta użytkowania byłaby odzwierciedlona w rachunku.

Fakt, że żuraw gąsienicowy PALFINGER jest prawdziwym artystą transformacji, pokazuje jego szeroki zakres zastosowań: od wysokiego terenu alpejskiego po specjalne operacje w centrum miasta, jak również w pomieszczeniach przemysłowych i wewnętrznych, gdzie może obsługiwać nawet najwęższe przejścia, jak żaden inny żuraw. Transport, dzięki jego wymiarom i całkowitej wadze, można wykonać bez specjalnych zezwoleń.


Palfinger
Palfinger PCC 115.002
Żuraw gąsienicowy

Następny
Dodaj komentarz
Komentarze 0
Zobacz także